BREAKING NEWS

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen" minerale të çmuara dhe plani i madh që po përgatit Meloni për Tiranën

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen"
x
BREAKING NEWS

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent
x
BREAKING NEWS

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është presidenti i ri i Turqisë

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me deklaratën e fundit për Gert Shehun

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me
x
BREAKING NEWS

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me përgjigjen

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe BE tërhiqen, sovraniteti i Kosovës...

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe plas deklaratën ‘bombë’: Agjentët rus në Nish po pajisen me pasaporta diplomatike serbe

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe
x
BREAKING NEWS

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/ Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e forta: Ja pse Rama ka zgjedhur partnere Turqinë, ndërsa Berisha ka Greqinë?

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/
x

Bota

SHBA-Rusi në prag të luftës së madhe, bombarduesi “B-52” frikëson Moskën në kufi, kokat bërthamore  në “derë të shtëpisë” së Putinit, Moska deklaron se tani janë në konflikt me NATO

SHBA-Rusi në prag të luftës së madhe, bombarduesi

SHBA-Rusi janë në prag të një lufte të madhe. Një fluturim përgjatë kufirit me Rusinë që nuk bën gjë tjetër veçse rrit tensionin mes Moskës dhe Shteteve të Bashkuara. Repubblica raporton se një bombardues amerikan B-52 fluturoi mbi qiejt e vendeve baltike aleate me NATO-n, duke arritur deri në gjirin përballë Shën Petersburgut, duke kaluar mbi zonën e trafikut ajror rus. Por kjo nuk është e gjitha. B-52, i cili mban në bord disa koka bërthamore dhe përdoret si një sinjal parandalues, u nis drejt Kaliningradit, enklavës ruse në Poloni, duke fluturuar pikërisht pranë kufirit. “Edhe këtu, si në operacionin e së premtes mbi Rumaninë dhe Bullgarinë, ai e la transmetuesin të ndezur që të gjithë ta ndiqnin. Një veprim parandalues, për t'i demonstruar Kremlinit se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të reagojnë me forcën maksimale ndaj çdo nisme armiqësore. Në të njëjtën kohë, ekspedita u dha një mesazh qetësues kombeve mike” rindërtimi i gazetës në fluturimin e avionit të frikshëm amerikan, prej vitesh simbol i sfidës mes Uashingtonit dhe Moskës. Përdorimi i gjashtë raketave hipersonike Kinzhal ka zemëruar SHBA-në, të shqetësuar për raketat e pathyeshme të lëshuara kundër Ukrainës. Lufta bëhet gjithashtu duke përkulur muskujt tuaj ndaj armikut.

Deklarata shokuese nga Moska

Nga ana tjetër Margarita Simonyan, kryeredaktore e stacionit televiziv shtetëror rus Rasha Today dhe një nga propaganduesit më të famshëm të Presidentit Vladimir Putin, kohët e fundit deklaroi në emisionin e një propagandisti tjetër, Vladimir Solovyov, se lufta në Ukrainë është një luftë midis Rusisë dhe gjithë Perëndimi, në të cilin Moska përfundimisht do të fitojë dhe do të shfaqet si "shteti më i madh në botë". Në një video të postuar dhe përkthyer nga gazetarja Julia Davis, Simonyan po i përgjigjej komenteve të bëra nga spikeri i Rusisë 1, Vladimir Solovyov, pasi ai tha se "qëllimi i madh i Rusisë është të shpëtojë botën".

"Ne mundëm Ukrainën"

“Dua t'ju them direkt në kamerë, më falni për shprehjen - programi ynë transmetohet vonë natën - lufta për paqe është si të luftosh për pafajësinë. Kur ta kuptoni këtë, ndoshta do të jeni më pak hipokrit”,  tha ajo në një monolog duke pretenduar se pushtimi i Putinit ishte i nevojshëm. “Për të kuptuar se kundër kujt po luftojmë. Ne nuk po luftojmë kundër Ukrainës, kemi mundur Ukrainën në dy-tre ditët e para. Pastaj filloi lufta me NATO-n, dhe jo vetëm me aleancën, sepse ka një luftë prokure mes Moskës dhe vendeve që nuk ishin anëtare “, tha ajo.

"Moska nuk ka aleatë"

Ajo tha se kjo luftë ishte "e rëndësishme në forcë" dhe se, sipas saj, ishte shumë më e vështirë për Moskën sesa Lufta e Dytë Botërore, sepse të paktën atëherë ajo luftoi në anën e Mbretërisë së Bashkuar, Francës dhe Shteteve të Bashkuara.  “Ne ishim me ta kundër disa vendeve të fuqishme - Megjithatë, tani po luftojmë kundër gjithë botës perëndimore”, tha ajo duke iu referuar Gjermanisë, Italisë dhe Japonisë. Ajo tha gjithashtu se ndryshe nga Lufta e Dytë Botërore, Moska nuk ka aleatë të vërtetë në Ukrainë, sepse vendet që mund të japin një dorë, si India dhe Kina, janë shumë të "frikësuara". Ajo tha gjithashtu se Rusia do të fitojë me ndihmën e Zotit dhe se vetëm Moska do të marrë meritën për atë fitore. Sipas saj, kjo fitore nuk do të nënkuptojë vetëm marrjen e Bakhmutit ose Volkhedarit, qytetet e Donjeckut, mbi të cilat betejat po zhvillohen prej muajsh, por Rusia do të "mundë të gjithë botën perëndimore". Kujtojmë se Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt 2022 dhe bëri një hap drejt Kievit, me sa duket duke pritur të pushtonte shpejt kryeqytetin. Por rezistenca e fortë nga forcat ukrainase e mbështetur nga armët perëndimore i ktheu trupat e Moskës. Ndërkohë që ushtria ukrainase ka rimarrë shumë zona të pushtuara fillimisht nga Rusia, të dy palët po vazhdojnë luftimet në rajonet e Ukrainës.