BREAKING NEWS

“Vangjush Dako ishte lidhje direkte e Ramës”/ Artan Hoxha zbardh detaje të reja nga arrestimi i ish-kryebashkiakut të Durrësit: Janë bërë tentativa që...

“Vangjush Dako ishte lidhje direkte e Ramës”/ Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Artan Hoxha zbulon detaje të reja: Ja pse nuk u zbatua menjëherë urdhri i SPAK

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Artan
x
BREAKING NEWS

Plagosi bashkëshorten në Korçë, vetëdorëzohet autori

Plagosi bashkëshorten në Korçë, vetëdorëzohet
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama takim me ambasadoren Yuri Kim pas arrestimi i Dakos nga SPAK (Detajet)

Kryeministri Rama takim me ambasadoren Yuri Kim pas arrestimi i Dakos nga SPAK
x
BREAKING NEWS

“Është i gatshëm të ballafaqohet me drejtësinë”/ Avokati zbulon ku ndodhej Vangjush Dako në momentin që doli urdhër-arresti

“Është i gatshëm të ballafaqohet me
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i Vangjush Dakos, analisti i njohur zbulon skenarin: Një situatë e tillë i intereson kryeministrit apo po detyrohet...

Arrestimi i Vangjush Dakos, analisti i njohur zbulon skenarin: Një
x
BREAKING NEWS

“SPAK nën trysnin e ndërkombëtarëve”/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon avokati i tij: Ja për çfarë akuzohet

“SPAK nën trysnin e ndërkombëtarëve”/ Arrestimi
x
BREAKING NEWS

Avokati Hazizaj zbardh detaje nga arrestimi i Vangjush Dakos me urdhër të SPAK: Masa e sigurimit me burg nuk është e duhura, ja çfarë rrezikon ish-kryebashkiaku

Avokati Hazizaj zbardh detaje nga arrestimi i Vangjush Dakos me urdhër
x

Bota

SHBA “ringjall” aleancën e lindur pas Luftës së Dytë Botërore, aktivizohet “trekëndëshi” që do të izolojë përfundimisht Kinën dhe Rusinë

SHBA “ringjall” aleancën e lindur pas Luftës së

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë gati strategjinë që mban të “izoluar” Kinën dhe Rusinë. Brezi i aleancave i krijuar nga Uashingtoni për të mbytur Republikën Popullore të Kinës (dhe, në fakt, edhe Rusinë ) qarkon Azinë, por fillon nga larg. Nga dy skajet e vendosura përkatësisht në Evropë dhe Amerikë, dhe që përkojnë me Mbretërinë e Bashkuar dhe, saktësisht, Shtetet e Bashkuara. Në mes, duke mbyllur gjysmërrethin, gjejmë Australinë , gjithnjë e më qendrore për balancimin e Projeksionit të Energjisë së Kinës që shtrihet në Oqeanin Indian dhe Paqësor. Dhe më pas, për të vërtetuar gjithçka, këtu është shkrirja shumë e fundit dhe historike midis Koresë së Jugut dhe Japonisë për të ushtruar presion të mëtejshëm mbi Dragoin në "oborrin e shtëpisë" së tij. Pjesë-pjesë, Shtetet e Bashkuara kanë ringjallur sistemin e tyre të vjetër të aleancës, të lindur pas Luftës së Dytë Botërore, me synimin për ta përshtatur atë me të tashmen. Gjithashtu sepse nuk ka më Tokio për të mbajtur larg, por një version XXL të Kinës që ka vënë në pikëpyetje lidershipin global amerikan dhe rendin e saj botëror.

Trekëndëshi SHBA-MB-Australi

Pra, për të zbutur bollëkun kinez, këtu është mjeti i parë i disponueshëm për Shtetet e Bashkuara: marrëveshja Aukus , e negociuar në fshehtësi të madhe gjatë pranverës dhe verës së vitit 2021, e cila shkaktoi një pakt trepalësh midis SHBA-së, Mbretërisë së Bashkuar dhe Australisë. , me qëllim ndarjen e teknologjisë ushtarake dhe inteligjencës midis pjesëmarrësve. Në veçanti, një nga objektivat është pajisja e Canberrës me nëndetëse me energji bërthamore përmes transferimit të teknologjisë britanike dhe amerikane, duke përfshirë teknologjitë e shtytjes bërthamore, dizajnin e bykut dhe armë të ndryshme, duke përfshirë raketat e lundrimit me rreze të gjatë. Po kështu, marrëveshja do të lehtësojë zhvillimin e teknologjive të reja të avancuara.  Përfundimi është se ndërsa për Britaninë AUKUS është karburant i aftë të animojë “Britaninë globale”  ideja sipas së cilës fuqia britanike duhet të përdoret në mënyrë aktive në ndjekjen e rendit në Indo-Paqësorin,  ndërsa për SHBA-në ajo përfaqëson një parandalues ??të shkëlqyer për t'u përdorur në një çelës anti-kinez.

Izolohet Kina

Thjesht hidhni një sy në çdo hartë për të kuptuar se si AUKUS lindi për të “trekëndëshuar” fuqinë midis tre nyjeve gjeostrategjike: Ishujt Britanikë, Amerikën e Veriut dhe Australinë. Përmes AUKUS, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara kanë treguar se mund të dekurajojnë çdo veprim të mundshëm të Pekinit, jo vetëm duke dërguar burimet e tyre strategjike në Indo-Paqësor, por edhe duke forcuar partnerët dhe aleatët rajonalë për të konkurruar drejtpërdrejt me liderin kinez në rajon.

"Arkipelag i Perandorisë"

Që nga Lufta e Dytë Botërore, Uashingtoni e ka projektuar fuqinë e tij në të gjithë rajonin Indo-Paqësor përmes asaj që historiani Bruce Cumings e ka quajtur një " arkipelag i perandorisë ". Ky term përfshin bazat ishullore që variojnë nga Hawai në Guam, dhe duke përfshirë, midis qendrave të tjera, Okinawa në Japoni dhe, në Oqeanin Indian, Diego Garcia, të dhëna me qira nga Britania e Madhe (pa pëlqimin e vendasve të saj). Në Australi, Shtetet e Bashkuara gjetën gjithashtu një lloj baze të përforcuar të përmasave të kontinentit për të konsoliduar operacionet e saj në Azi, si dhe një aleat të gjallëruar për t'u angazhuar në kontrollin kinez. Mbetet për t'u parë nëse AUKUS do të mbetet një marrëveshje ekskluzive apo nëse do të jetë vetëm hapi i parë në një riorganizim sistematik të gjeopolitikës anglo-amerikane në Indo-Paqësorin. Megjithëse nuk është një aleancë formale, në fakt, AUKUS është ende një qendër gjeopolitike e gravitetit të bazuar në interesa të përbashkëta të rëndësishme si për të tërhequr fuqi të tjera rajonale. Siç ka theksuar instituti i mendimit Këshilli për Gjeostrategjinë, partnerë të tjerë Five Eyes, për shembull Kanadaja dhe Zelanda e Re, mund të përfshihen. Si dhe Japonia, e cila, për shkak të afrimit të fundit me Mbretërinë e Bashkuar dhe Italinë, ka disa fishekë për të shpenzuar.