BREAKING NEWS

“Denar Biba në krye të Autoritetit të Konkurencës”/ Erion Braçe bën opozitarin dhe shpërthen hapur kundër kandidaturës: Kam rezerva për integritetin e zotërisë, kur të jem ballë për ballë...

“Denar Biba në krye të Autoritetit të
x
BREAKING NEWS

Padia e Grida Dumës për Erion Veliajn, SPAK merr vendimin përfundimtarë. Zbardhet çfarë u vendos

Padia e Grida Dumës për Erion Veliajn, SPAK merr vendimin
x
BREAKING NEWS

“Ky është skenari i Berishës”, Roland Bejko plas deklaratën e fortë dhe parashikon se çfarë do të ndodhë në 11 Dhjetor: Mbreti del lakuriq!

“Ky është skenari i Berishës”, Roland Bejko plas
x
BREAKING NEWS

"Cikloni i fuqizuar prej 24 orësh"/ Lajda Porja tregon ndryshimin drastik të motit: Vendi jonë do goditet nga i ftohti polar. Ja ç'pritet të ndodhë nesër dhe sa do të shkojnë temperaturat

"Cikloni i fuqizuar prej 24 orësh"/ Lajda Porja tregon ndryshimin
x
BREAKING NEWS

Amerikanët vihen në lëvizje për të bllokuar skenarët destabilizues të Berishës, i dërguar i DASH vizitë në Tiranë 2 ditë para Kuvendit të 11 dhjetorit

Amerikanët vihen në lëvizje për të bllokuar
x
BREAKING NEWS

Berisha pranon dështimin, vetëm 2100 delegatë konfirmojnë firmat për 11 dhjetorin, degët akuza për falsifikime me formularët

Berisha pranon dështimin, vetëm 2100 delegatë konfirmojnë
x
BREAKING NEWS

Foltorja me shqiptarët e SHBA, Berishës i shkon vetëm një përfaqësues i Vatrës, sulmon Yuri Kim dhe kërcënon me protesta

Foltorja me shqiptarët e SHBA, Berishës i shkon vetëm një
x
BREAKING NEWS

Petro Koçi: PD po shfrytëzon komunizmin si gomone shpëtimi, ka ikur koha e Enver Hoxhës, Meta të dekretojë zgjedhjet e pjesshme vendore

Petro Koçi: PD po shfrytëzon komunizmin si gomone shpëtimi, ka
x

Bota

Rrëfimi tronditës/ “Më përdhunoi kur isha 16-vjeç, nëna ishte në dhomën tjetër”, gruaja hedh akuzat e rëndë ndaj Maradonas

Rrëfimi tronditës/ “Më përdhunoi kur isha

Mavys Alvarez, një grua kubaneze që kishte një lidhje me yllin e ndjerë të futbollit Diego Maradona dy dekada më parë, tha në një konferencë shtypi të hënën se lojtari i Argjentinës e kishte përdhunuar atë kur ishte adoleshente.

Alvarez, tani 37 vjeç, dha dëshmi javën e kaluar në një gjykatë të Ministrisë së Drejtësisë së Argjentinës që po heton akuzat e saj për trafikim kundër ish-shoqërimit të Maradonës, të lidhura me ngjarjet kur ajo ishte 16 vjeç.

Maradona, i konsideruar gjerësisht si një nga yjet më të mëdhenj të futbollit, vdiq një vit më parë më 25 nëntor 2020.

Ankesa lidhet me një udhëtim që Alvarez bëri në Argjentinë me Maradonën në vitin 2001, kur ai ishte rreth 40 vjeç dhe ajo 16.

Alvarez tha se ajo u takua për herë të parë me yllin e futbollit pak para udhëtimit, kur ai ishte në Kubë për t’iu nënshtruar trajtimit të varësisë nga droga.

Në një konferencë shtypi në Buenos Aires, Alvarez tha se Maradona e kishte përdhunuar atë në klinikën në Havana ku ai po qëndronte, ndërsa nëna e saj ishte në dhomën tjetër.

“Ai më mbulon gojën, më përdhunon, nuk dua të mendoj shumë për këtë”, tha Alvarez.

“Unë pushova së qeni vajzë, më vodhën gjithë pafajësinë. Është e vështirë. Ju ndaloni së jetuari gjërat e pafajshme që duhet të përjetojë një vajzë e asaj moshe.”

Matias Morla, avokati i Maradonës para vdekjes së tij, nuk iu përgjigj një kërkese për koment. Reuters nuk mundi të identifikonte përfaqësues të tjerë ligjorë të Maradonës në këtë rast.

Alvarez e ka përshkruar më parë marrëdhënien në intervista mediatike si konsensuale, por gjithashtu tha se Maradona të paktën në një rast e kishte detyruar.

Ajo tha se familja e saj kishte lejuar vetëm lidhjen me yllin, pavarësisht diferencës së madhe në moshë, për shkak të miqësisë së Maradonës me presidentin e ndjerë kuban Fidel Castro.

“Familja ime nuk do ta kishte pranuar kurrë nëse qeveria kubane nuk do të ishte përfshirë,” tha ajo. “Ata u detyruan në një mënyrë tjetër të pranonin një marrëdhënie që nuk ishte e mirë për ta apo për askënd.”

Qeveria e Kubës nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Alvarez tha se ajo kishte paraqitur ankesën “për të ndihmuar të gjitha gratë, të gjitha viktimat e trafikimit, të krimit,” tha ajo. “Të jem në gjendje t’i ndihmoj ata në çfarëdo mënyre që mundem. Kjo është ideja ime.”

Ajo tha se ishte e vështirë të kthehesh në Argjentinë, ku Maradona mbetet një hero për shumë njerëz.

“Është e vështirë të jesh në vendin e tij, të shohësh që ai është kudo, ai është një idhull dhe në të njëjtën kohë gjithçka që mbaj mend për të si person ndihet e shëmtuar,” tha ajo.