BREAKING NEWS

Sot jepet masa e sigurisë për ish- kryebashkiakun Vangjush Dako, mbërrin në SPAK avokati i tij

Sot jepet masa e sigurisë për ish- kryebashkiakun Vangjush Dako,
x
BREAKING NEWS

Me hekura në duar, Vangjush Dako i rrethuar nga policët futet në gjykatë

Me hekura në duar, Vangjush Dako i rrethuar nga policët futet në
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? Grenell paralajmëron qytetarët e Kosovës: Përgatituni për pasoja të rënda...

Çfarë pritet? Grenell paralajmëron qytetarët e
x
BREAKING NEWS

“Gërdeci”, dosja që djeg Sali Berishën dhe të birin, familjarët e viktimave pranohen si palë në proces, ja ç’pritet të ndodhë me Zenin dhe Mediun, SHBA monitoron procesin gjyqësor

“Gërdeci”, dosja që djeg Sali Berishën dhe të
x
BREAKING NEWS

Sot mblidhet Kuvendi, deputetet e opozitës thërrasin në interpelancë ministren Kushi, ja çfarë pritet të diskutohet

Sot mblidhet Kuvendi, deputetet e opozitës thërrasin në
x
BREAKING NEWS

A do t’i drejtoni zgjedhjet për kreun e PD? Bardhi habit me përgjigjen

A do t’i drejtoni zgjedhjet për kreun e PD? Bardhi habit me
x
BREAKING NEWS

Kursi i këmbimit për ditën e sotme/ Euro dhe paundi në rënie drastike, ja çfarë po ndodh me monedhat e tjera

Kursi i këmbimit për ditën e sotme/ Euro dhe paundi në
x
BREAKING NEWS

Plas keq mes demokratëve në studio: Deri dje hanit kokoshka në fushatë, nuk mund të...

Plas keq mes demokratëve në studio: Deri dje hanit kokoshka në
x

Bota

Pse republikanët amerikanë janë gati të lëshojnë mbështetjen për Ukrainën në luftën me Rusinë?

Pse republikanët amerikanë janë gati të lëshojnë

Për yllin në rritje të republikanëve Ron DeSantis , guvernator shumë i njohur i Floridës, konflikti reduktohet në "një mosmarrëveshje territoriale midis Rusisë dhe Ukrainës" dhe nuk prek "interesat jetike kombëtare të SHBA". Rrjedhimisht mjaft me dërgimin masiv të armëve të sofistikuara si avionët F16, raketa me rreze të gjatë dhe shumë fonde të pakthyeshme. DeSantis akuzoi Biden se kishte zbrazur arsenalet ushtarake dhe se i kishte “dhuruar” Rusinë Kinës, armikut të vërtetë dhe të vetëm global të Shteteve. "Ne nuk mund t'i japim përparësi një lufte të huaj që nuk na shqetëson, e gjitha kjo në dëm të sigurisë sonë." Për guvernatorin, kampion i vetë-emëruar në luftën kundër emigracionit të paligjshëm, urgjenca e vërtetë, përveç Pekinit, mbetet kufiri poroz meksikan . Pra, në vend që të shpërdorohen burimet në Ukrainën periferike, nevojitet një angazhim masiv në kufirin jugor. Deklaratat dhe tonet që bien dakord Kristi Noem, guvernatori i fuqishëm i Dakotës, për të cilin Ukraina është reduktuar në "një vend të korruptuar dhe biznesmenësh" dhe lufta nuk është gjë tjetër veçse "një çështje e brendshme e Evropës". Pastaj është, sigurisht, Trump. Rrjeti i telasheve të tij të njohura gjyqësore "The Donald" ruan kontrollin dhe hijeshinë e tij në bazën republikane, aspak entuziast për këtë "kryqëzatë të shumëfishtë të demokracisë" dhe nuk kursen goditjet kundër politikave të Bidenit të përbuzur, menjëherë. u riemërua "Njeriu i Luftës së Tretë Botërore". Ish-presidenti vazhdon të propozojë veten si ndërmjetës të mundshëm, duke siguruar se vetëm ai do të ishte në gjendje të vendoste një armëpushim armësh për të dyja palët në "më pak se 24 orë".