BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x
BREAKING NEWS

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në Parlament, nga heqja e pagës dhe çdo përfitimi financiar, te djegia e mandatit, ja si do të nxirret jashtë politike “non-grata”

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës për të fundosur pushtetarët e lartë të korruptuar, ja kush i ka mbledhur provat për britanikët që shpallën “non-grata” Sali Berishën, në “listën e zezë” politikanë nga e djathta edhe nga e maj...

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën qafe Azem Hajdarin ishin nisur për të eliminuar Sali Berishën, ja kush i ka në duar provat që do të hapin “Kutinë e Pandorës” për dosjen e “shekullit”

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të “mbërthyer” SPAK, konstuticionalistë dhe analistët ngrenë alarmin, përplasje të forta brenda “Rithemelimit”

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të
x
BREAKING NEWS

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi ndaj avokatit të ish kryeministrit Sali Berisha, dyshohet se shkak ishte…

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi
x
BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x

Bota

Pse po e ndërton Europa tunelin më të gjatë nënujor në botë? Zbulohen arsyet e forta

Pse po e ndërton Europa tunelin më të gjatë nënujor

Europa po ndërton tunelin më të gjatë nënujor në botë.

Me një shtrirje prej 18 kilometrash, lidhja e re fikse e brezit të Fehrmanit midis Gjermanisë dhe Danimarkës është vendosur të jetë tuneli më i gjatë dhe më i shpejtë nënujor në botë.

Kur të përfundojë, do të shkurtojë kohën e udhëtimit në dhjetë minuta me makinë dhe shtatë minuta me tren nga Rødbyhavn në Puttgarden, një kalim që tani zgjat dyzet e pesë minuta me traget.

Pasi të përfundojë, tuneli premton të reduktojë kohën e udhëtimit, të forcojë lidhjet midis Skandinavisë dhe Evropës Qendrore, të formojë një korsi trafiku më të gjelbër dhe të nxisë transportin e trenave. Prandaj, çmimi prej dhjetë miliardë eurosh premton se ia vlen dhe ka vulën e miratimit nga Programi Ten-T i Komisionit Evropian.

Tuneli i lidhjes fikse nënujor do të përbëhet nga dy autostrada me dy korsi të ndara nga një kalim për makinat dhe dy hekurudha të veçanta.

Mega projekti prej 10 miliardë eurosh, projekti më i madh inxhinierik i ndërmarrë ndonjëherë në Danimarkë, është pjesë e programit Ten-T të Komisionit Evropian, i cili fokusohet në forcimin e lidhjeve të transportit dhe ndërlidhjes në kontinent.

Kur të përfundojë në vitin 2029, udhëtimi me hekurudhë midis Hamburgut dhe Kopenhagenit do të reduktohet nga 4.5 orë në 2.5 orë dhe do të lejojë shërbimet e trenave të shkojnë përtej kufirit danez në Suedi, Norvegji dhe Finlandë.

Por mes bujës për shpejtësinë e premtuar dhe kredencialeve të gjelbra të lidhjes së re të transportit, disa ambientalistë e kanë kundërshtuar fuqishëm ndërtimin duke përmendur ndikimet e tij ekologjike.

Organizata gjermane mjedisore NABU ka shprehur shqetësimet e saj për dëmtimin e mundshëm të biodiversitetit në Brezin e Fehmarnit, një zonë e mbrojtur nga BE-ja.

Megjithatë, Femern A/s, kompania daneze që ndërton tunelin, thotë se ka besim se “ndikimet e ndërtimit janë të përkohshme”.