BREAKING NEWS

PD primaries/ Counting closes in branch 5 of Tirana, who wins from the 7 candidates

PD primaries/ Counting closes in branch 5 of Tirana, who wins from the 7
x
BREAKING NEWS

Kokalari does not hold back against the DP deputy: He is loyal, but some power should be taken away from him

Kokalari does not hold back against the DP deputy: He is loyal, but some power
x
BREAKING NEWS

"Your figures are inconsistent with those of the DP", the journalist "closely voices" Alimehmet

"Your figures are inconsistent with those of the DP", the journalist
x
BREAKING NEWS

Primaries/ Only got 32 votes, Sazan Guri bursts into accusations: They stole me too

Primaries/ Only got 32 votes, Sazan Guri bursts into accusations: They stole me
x
BREAKING NEWS

Have there been socialist voters? I am surprised by Sali Berisha's answer

Have there been socialist voters? I am surprised by Sali Berisha's answer
x
BREAKING NEWS

EU summit in Tirana, Vucic changes his mind? This is when the Serbian president is expected to make the decision

EU summit in Tirana, Vucic changes his mind? This is when the Serbian president
x
BREAKING NEWS

"There were socialists in the DP lists"/ The studio debate between the candidates in Kama and Flamur Nokës broke out

"There were socialists in the DP lists"/ The studio debate between the
x
BREAKING NEWS

NAME/ PD primaries, the counting for the Municipality of Durrës ends, here's who won

NAME/ PD primaries, the counting for the Municipality of Durrës ends,
x

Bota

The West is in tension/ NATO raises the alarm, the Russian submarine disappears under the Arctic, what is expected to happen

The West is in tension/ NATO raises the alarm, the Russian submarine disappears

Where is 'Poseidon' located? NATO has raised the alarm over the disappearance from radar of Russia's largest nuclear submarine, raising fears that Putin could very soon conduct a nuclear test.

Putin is believed to have several bunkers in Siberia, one of which is said to hold up to 100,000 people and is designed for him to rule Russia in the event of Armageddon.

The West is in tension/ NATO raises the alarm, the Russian submarine disappears

Fears of a possible nuclear attack or test began yesterday when Russia's most important nuclear submarine disappeared from NATO radar.

The submarine, which has "disappeared" from its base in the White Sea in the Arctic Circle, is suspected to be the K-329 Belgorod.

There are reports that the K-239 Belgorod may have headed to the Kara Sea to test the infamous Poseidon.

Often referred to as the 'Doomsday Weapon', there are rumors that Putin is trying to use it to threaten the West and prove that his recent nuclear threats were not just a 'bluff'.

NATO is said to have already warned its members about the mobilization of this nuclear submarine armed with a device that risks bringing "the end of the world".

The Italian daily La Repubblica, as well as today's edition of The London Times, have reported on these rumors, causing panic among readers around the world.

Sipas The Times, një zyrtar i lartë i mbrojtjes, tha se një demonstrim më i mundshëm i gatishmërisë së Putinit për të përdorur armë bërthamore mund të ndodhë në Detin e Zi.

Një veprim i tillë do të shkatërronte tabunë e gjatë për përdorimin e armëve bërthamore dhe do ta vendoste botën në rrugën e saj më vdekjeprurëse që nga kriza e raketave Kubane të vitit 1963.

Putin, i cili do të bëjë 70 vjeç këtë premten, ka paralajmëruar familjen e tij më të afërt, përfshirë partneren gjimnaste Alina Kabaeva, 40 vjeç, për mundësinë e evakuimit të shpejtë, thuhet në raport.

Çfarë është K-329 Belgorod?

Marina ruse mori nën dorëzim K-329 Belgorod – nëndetësen më të gjatë në botë me energji bërthamore më 22 korrik.

Ajo është më e gjatë se nëndetëset balistike të klasës Ohio, nën zotërimin e marinës amerikane, të cilat kanë një gjatësi prej 173 metrash.

Nëndetësja ruse Belogrod dhe 6 silurët Poseidon

Qëllimi kryesor i nëndetëses Belgorod është bartja e 6 silurëve bërthamorë Poseidon.

Poseidoni është 130 herë më i madh se bomba e hedhur në Hiroshima gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai mund të krijojë një cunami deri në 490 metra të lartë duke mbytur qytetet bregdetare dhe lënë pas tokë të djerrë me mbetje bërthamore fatale.

Një provë e Poseidonit edhe në ujërat më të largëta të Arktikut mund të shihet si një provokim i drejtpërdrejtë nga Rusia.

Cili do të ishte qëllimi i saj dhe më e rëndësishmja ku ndodhet Poseidoni në këto momente?

A i detyrohet Putin NATO-s – ose të paktën pjesës tjetër të botës – një përgjigje?