BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x
BREAKING NEWS

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që dëshmojnë se Sali Berisha është vrasësi i padënuar i “21 Janarit”, zbardhen prapaskenat e bujshme

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që
x
BREAKING NEWS

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga Europol të përgjimeve të “EncroChat” dhe “Sky”, Rrumbullaku hap me urgjencë garën për gradat

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga
x

Bota

OKB bën paralajmërimin e frikshëm: Bota rrezikon të përballet me rritje të frikshme të temperaturave

OKB bën paralajmërimin e frikshëm: Bota rrezikon të

Parashikimet e OKB-së për klimën nuk janë mira. “Bota po përjeton një rritje ‘djallëzore’me +3 gradë celcius të temperaturave globale”, ka paralajmëruar Organizata e Kombeve të Bashkuara, përpara Samitit vendimtar të Klimës Cop28 që pritet të nisë javën e ardhshme në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Sipas një artikulli të publikuar nga The Guardian, raporti i Programit të Mjedisit të OKB-së (Unep) zbulon se politikat aktuale për të reduktuar emetimet e dioksidit të karbonit janë aq të papërshtatshme sa që brenda këtij shekulli pritet rritje me 3 gradë.

Nëse arrihen +3 gradë celsius në vend të +1.5, rreth 420 milionë më shumë njerëz në Tokë do të duhet të përballen me valë ekstreme të nxehtësisë dhe deri në 80 milionë më shumë njerëz në botë mund të kërcënohen nga uria..

2023 ka qenë viti i thyerjes së rekordeve të temperaturave të larta ndër vite. Përmbytjet dhe thatësirat kanë qenë të shumta gjatë këtij viti. Ndryshimet klimatikë kanë marrë jetë njerëzish dhe kanë ndikuar mënyrën e të jetuarit në mbarë botën. Sipas shkencëtarëve deri më tani temperatura është rritur me 1.4 gradë celcius nga normat.

Sakaq shkencëtarët thonë se “më e keqja na pret, nëse temperaturat vazhdojnë të rriten me këto ritme”. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka thënë vazhdimisht se bota po shkon drejt një të ardhmeje ” ferri ” .

Raporti thotë se zbatimi i politikave të ardhshme të premtuara tashmë nga vendet mund të zvogëlojë kufirin e 3°C me 0,1°C . Zbatimi i reduktimit të emetimeve të premtuara për vendet në zhvillim me kusht që ato të marrin mbështetje financiare dhe teknike do ta çonte rritjen e temperaturës me 2.5°C , që përbën ende një skenar katastrofik për botën.