BREAKING NEWS

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's visit: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli and Ridvan Bode have been put on the US "blacklist", here's what the Americans are preparing

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are scared of SPAK, the Socialist Party is divided into factions, here is Rama's plan to 'block' the name of his replacement, I tell you what is happening inside the pink headquarters

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are
x
BREAKING NEWS

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration of former spies in Sali Berisha's DP, the bases where they were trained and the secret orders they received from the fascist government in Belgrade, the researcher of former comm...

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration
x
BREAKING NEWS

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights begin, believers try to drive the mufti of Tirana to the "Dine Hoxha" mosque, Bujar Spahiu is also in danger, threats to the life of the leader of the Muslim Community are disclosed

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights
x
BREAKING NEWS

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj speaks openly, from the conviction of Sali Berisha, the imprisonment of Fredi Beleri, to the escape of Arben Ahmetaj and SPAK's investigations against Ilir Beqaj, this is what is exp...

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991: Here is Ramiz Ali's plan to bring down the bust of Enver Hoxha, how they secretly released the bolts, Berisha's infiltration and the role of Hekuran Isai, most of the students...

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991:
x
BREAKING NEWS

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the unsaid: Here's what happened on February 20, 1991, from Adil Çarçani's alarming phone call about the disappearance of the video, the role of Sali Berisha, Ramiz, Nexhmije, the ...

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor Erion Veliaj reacts for the first time and shows how the truth is, calls his attacks slander and asks him to become a man and face justice

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor
x

Bota

Another epidemic is threatening the world/ The virus that appeared in China is spreading, here is the country with new cases

Another epidemic is threatening the world/ The virus that appeared in China is

Authorities in China, Europe and America are on alert as cases of the mysterious pneumonia are rising rapidly, with many patients, mostly children and teenagers, being transferred to hospitals with serious respiratory complications.

As international media reports, it all started in China.

What is "white lung syndrome"?

A few days later, anxiety began to spread as there were more and more reports of ongoing disinfection in many areas to trace 'mycoplasma pneumoniae', a bacterium that usually causes mild infections but spreads rapidly.

From that moment, the health authorities were put on high alert. As the British newspaper "Daily Express" writes, an expert looking at the situation in China has spoken about "white lung syndrome".

In terms of clinical appearance, with a simple X-ray, white spots are seen in the lungs of patients that indicate areas of inflammation. These in turn cause excessive accumulation of fluid in the lungs. For this reason, the pneumonia syndrome got this name.

"The mysterious respiratory disease is currently sweeping China, leaving hospitals overwhelmed with sick children and schools closed," foreign reports said.

Some epidemiologists in the US have also argued that the high number of cold and flu cases may be due to limitations of the coronavirus that prevent people from developing natural immunity. On Tuesday, the Chinese newspaper South China Morning Post (SCMP) reported that some measures to control the coronavirus have started to reappear in China, especially in "schools, childcare facilities and nursing homes".

The Chinese newspaper "Global Times", which is close to the communist regime, admitted that hospitals are struggling to cope with "increased cases of respiratory diseases in children". In the same publication, it was said that "the health system is not in the same situation as the one to fight the coronavirus in the city of Wuhan."

While some pediatric hospitals are seeing endless emergency lines and limited ward availability, overall, medical resources are adequate, at least for now, the paper notes. Hospitals have learned from the experience of Covid-19 and developed strategies to prioritize severe cases and classify treatment based on symptoms.

Megjithatë, mediat sociale kineze janë përmbytur me foto dhe video të prindërve që vuajnë nga fëmijët e tyre të sëmurë në dhomat e pritjes të mbipopulluara. Në përpjekje për të siguruar publikun, mjekët kinezë i thanë “Global Times” se nuk shohin asnjë provë të një patogjeni të ri si koronavirusi i Ëuhanit, vetëm se vendi po përballet me një valë të pneumonisë së mykoplazmës.

Banorët e qytetit kinez të Sanhe kanë ngarkuar video të shpëtimtarëve të veshur me kostume Hazmat duke dezinfektuar shkollat ??dhe rrugët e qytetit, një taktikë e zhvilluar nga Kina në fazat e vona të pandemisë, kur qytete të tëra ishin në izolim dhe shumë qytetarë duhej të qëndronin në karantinë. shtëpitë.

Megjithatë, qeveria e Pekinit vazhdon të këmbëngulë se e ka nën kontroll shpërthimin, megjithëse ekspertët kanë vënë në dukje se vendi po i kthehet kufizimeve të udhëtimit, si dhe po spërkat për të dezinfektuar hapësirat publike, teknika të përdorura nga regjimi komunist i vendit gjatë pandemisë së koronavirusit.

Shqetësim në SHBA dhe Evropë për shkak të Kinës

Pas Kinës dhe Evropës, janë konstatuar shtim i rasteve dhe shtrimeve në spital të fëmijëve dhe adoleshentëve me sindromën e mushkërisë së bardhë, ndërsa orët e fundit autoritetet shëndetësore amerikane këshillojnë qytetarët dhe spitalet të jenë në gatishmëri.

“Tani ekziston një shqetësim se epidemia po prek edhe Evropën, me Holandën që po përjeton një valë serioze të rasteve të pneumonisë që prekin fëmijët.”

Profesor Joseph Ambani, ekspert i sëmundjeve infektive, ka thënë për Gazetën Express se aktualisht nuk ka të dhëna të mjaftueshme për sëmundjen “alarmante” që prek sistemin e frymëmarrjes, megjithatë, sistemet e kujdesit shëndetësor në kontinentin e vjetër duhet të përgatiten për më të keqen.

Në SHBA, fillimisht Ohio dhe më pas Massachusetts raportuan se kishin parë gjithnjë e më shumë raste të kësaj pneumonie. Në Ohio, 142 fëmijë janë prekur nga “sindroma e mushkërive të bardha” që nga gushti, një numër që autoritetet e përshkruajnë si “jashtëzakonisht të lartë”.

Një epidemi e pneumonisë misterioze ka shpërthyer edhe në disa vende evropiane, si në Holandë, Danimarkë dhe Suedi. Kjo sëmundje e frymëmarrjes, siç theksojnë mjekët, transmetohet përmes kollitjes, teshtitjes, të folurit, të kënduarit dhe frymëmarrjes me pika mikroskopike.

Në të njëjtën kohë, një burim nga Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha për gazetën britanike “DailyMail” se në nivel kombëtar “asgjë e pazakontë” nuk është vërejtur. Sidoqoftë, profesor Amesh Adalja, një ekspert i sëmundjeve infektive në Universitetin Johns Hopkins në Maryland, mendon se duhet të jemi të kujdesshëm që të mos përhapim rastet në një qark të Ohajos. Ai shtoi gjithashtu se nuk do të bjerë nga retë nëse “në disa pjesë të SHBA-së, rastet janë mbi mesataren, pasi disa infeksione bakteriale dhe virale rishfaqen fuqishëm me sëmundjen Covid.”

Pacientët në një qark të Ohajos, shtëpia e rreth 200,000 njerëzve, rezultuan pozitivë për “mycoplasma pneumoniae”, një infeksion bakterial i mushkërive për të cilin disa antibiotikë janë të padobishëm.

Mosha mesatare e pacientëve është tetë, megjithëse disa janë deri në tre vjeç. Ka disa teori, njëra prej të cilave është se imuniteti i fëmijëve është dobësuar nga bllokimet, veshja e maskave dhe mbyllja e shkollave gjatë pandemisë Covid – duke i bërë ata më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve sezonale.

Autoritetet në Masaçusets janë në gatishmëri të lartë, duke njoftuar një numër alarmant të lartë të rasteve të “sindromës së mushkërive të bardha” tek fëmijët, me Ohio që ka lëshuar një paralajmërim të ngjashëm. Në qarkun Ëarren, disa kilometra larg Xinjiang, ka pasur 142 raste të fëmijëve me sindromën që nga gushti, një numër që zyrtarët shëndetësorë e përshkruajnë si “jashtëzakonisht të lartë”.

“Jo vetëm që kjo është mbi mesataren e qarkut, por gjithashtu plotëson kriteret e Departamentit të Shëndetit të Ohajos për një shpërthim”, tha të mërkurën departamenti i shëndetësisë së qarkut.

Tajvani lëshon këshilla udhëtimi për Kinën

Nga ana e saj, Ministria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies së Tajvanit (MOHË) lëshoi ??dje një këshillë udhëtimi për Kinën duke këshilluar të moshuarit dhe ata që i përkasin grupeve vulnerabël që të shmangin udhëtimin në vend pasi rastet e saj të sëmundjeve të frymëmarrjes janë ende dhe vazhdimisht në rritje.

Ministria e Shëndetësisë e Tajvanit lëshoi ??një deklaratë të lidhur që Hong Kongu dhe Macau kishin njoftuar pas takimit javor të kabinetit rekomandoi shmangien e udhëtimeve të panevojshme në Kinë. Tajvani gjithashtu këshillon udhëtarët që të marrin vaksina kundër gripit dhe koronavirusit përpara nisjes.

Reuters raportoi dje se disa epidemiologë ishin të shpejtë për të shprehur mospajtimin e tyre me vendimin e Tajvanit si të tepruar ose kundërproduktiv, ndërsa të tjerë e panë atë si një masë paraprake të kujdesshme:

Shu-Ti Chiou, një epidemiolog në Fondacionin Taipei për Shëndetin dhe Zhvillimin e Qëndrueshëm argumentoi se duke lëshuar këtë këshillë udhëtimi, qytetarët do të besojnë gabimisht se nuk do të prekin infeksione të frymëmarrjes për periudhën kohore që nuk do të vizitojnë vendin e dytë më të populluar në botë. Nga ana e tij, Rajib Dasgupta, një epidemiolog dhe profesor i shëndetit në Universitetin Jaëaharlal Nehru në Nju Delhi, theksoi se “kufizimet e udhëtimit të miratuara për të kufizuar infeksionet e frymëmarrjes nuk janë një masë efektive për të vënë një frenim në transmetim.”

Vlen të përmendet se qeveria kineze ka një histori të mbulimit të ashpërsisë së shpërthimeve të sëmundjeve, edhe para pandemisë së koronavirusit në Ëuhan.

As Reuters noted, the memory of China covering up the 2002-2003 SARS outbreak has not faded in Taiwan. Meanwhile yesterday, Chinese Foreign Ministry spokesman Wang Wenbin was quick to clarify that China's outbreak of respiratory illness is under control and nothing more than a slightly more severe than usual cold and flu season.

Most read