BREAKING NEWS

"Arjan Ndojin e përmendi zv.kryeministri si të lidhur me bandat"/ Artan Hoxha zbardh prapaskenat e atentatit të bujshëm

"Arjan Ndojin e përmendi zv.kryeministri si të lidhur me
x
BREAKING NEWS

Fredi Beleri padit Artan Hoxhën dhe Klodiana Lalën? Ja reagimi i gazetares

Fredi Beleri padit Artan Hoxhën dhe Klodiana Lalën? Ja reagimi i
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela zbulon qëllimin kryesor të Vuçiç, ja gabimi foshnjërak për situatën e tensionuar në Veri

Spartak Ngjela zbulon qëllimin kryesor të Vuçiç, ja
x
BREAKING NEWS

Çfarë po i bën Albini Kosovës? Plas keq në emision, Bushati ‘përplaset’ me politikanin e njohur kosovar

Çfarë po i bën Albini Kosovës? Plas keq në emision,
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Borrell dhe paralajmëron palët: Kemi 3 kërkesa të qarta! Dështimi do sjellë pasoja të rënda

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Borrell dhe
x
BREAKING NEWS

A keni kontaktuar me Kurtin? Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut habit me përgjigjen

A keni kontaktuar me Kurtin? Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut
x
BREAKING NEWS

Mentor Kikia flet për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit, ja çfarë do të ndodhë me kandidatët e bashkive që janë shpallur fitues nga votat e burgut

Mentor Kikia flet për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit, ja
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha tregon arsyen e vërtetë pse mori pjesë në zgjedhjet e 14 majit

Sali Berisha tregon arsyen e vërtetë pse mori pjesë në
x

Bota

Ngrihet alarmin në ujërat malteze/ Anija me 500 emigrantë rrezikon të mbytet, në bord gra dhe foshnja

Ngrihet alarmin në ujërat malteze/ Anija me 500 emigrantë

Anija Emergjente e Ndihmës së Jetës po shkon drejt anijes me 500 që tashmë po merr ujë. Në bord ka 45 gra, duke përfshirë disa shtatzëna dhe 56 fëmijë, një i lindur mbrëmë.

“Përkundër seriozitetit të situates, thekson OJQ-ja, asnjë autoritet deri më tani nuk i është përgjigjur kërkesës për koordinim të përpjekjeve për ndihmë”.

“Anija, e cila u nis nga Cyrenaica disa ditë më parë, ndodhet në zonën Malteze.

“Që nga dje Malta nuk i është përgjigjur komunikimeve tona me shkrim dhe numrat e autoriteteve kompetente malteze nuk janë funksionale. Urgjenca ia ka përcjellë kërkesën autoriteteve italiane gjithashtu. Qendra Kombëtare e Koordinimit të Shpëtimit Detar u përgjigj se rasti është nën Juridiksionin maltez”, tha Albert Mayordomo, kreu i misionit të Life Support.

Mayordomo më pas ankohet për mungesën e koordinimit nga autoritetet, e cila, thotë ai, “është një shkelje shumë e rëndë e ligjit të detit, si dhe e të drejtave të njeriut: ka 500 njerëz, me siguri që ikin nga abuzimet në Libi dhe vendet në luftë, të cilët rrezikojnë jetën në det. Çdokush ka të drejtë të shpëtohet, pavarësisht nga dokumentet dhe kombësia që zotëron”.

“Në bord, informon Paolo Fusarini, komandanti i anijes, shpëtimtarët, mjekët, ndërmjetësit dhe logjistikët po përgatiten të menaxhojnë një situatë komplekse: nga ajo që dimë mund të gjejmë raste të njerëzve të pavetëdijshëm, njerëz në ujë dhe njerëz që nuk ia dolën. Kushtet e motit detar me të cilin po përballemi janë jo shumë të favorshme, me dallgë prej një metër e gjysmë, të cilat do të bëjnë që shpëtimi të jetë i vështirë.”