BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the scheme that Ilir Meta is using to escape from the arrest of SPAK, just as he did with the video of Dritan Prifti

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the
x
BREAKING NEWS

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was specially made by SPAK to go to Ilir Meta, very soon we will have communication of charges, this is why the doors of the asylum have been closed to the former president, they will bring him ...

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was
x
BREAKING NEWS

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy prime minister and head of the district of Tirana, Gjiknuri leaves Elbasan, Blendi Çuçi goes to Fier, this is what is expected to happen within the SP

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy
x
BREAKING NEWS

USA and SPAK threatening Albanian politics for the "black days" that are coming, Altin Dumani and the prosecutors show the high official of DASH the corruption files that have filled the offices of the Special Prosecutor's Office, the Americans want th...

USA and SPAK threatening Albanian politics for the "black days" that
x
BREAKING NEWS

The scandals of Belinda Balluk have no end, KLSH reveals the financial damage it did to the pockets of Albanians, how 5 companies were excluded from the tender, suspicions of a rigged competition

The scandals of Belinda Balluk have no end, KLSH reveals the financial damage it
x
BREAKING NEWS

10 years since the intervention in Lazarat, the former General Director of the State Police Artan Diti, who led the operation, reveals for the first time the "bombastic" details, from the politician who opposed, the seizure of 71 tons of sativa cannabi...

10 years since the intervention in Lazarat, the former General Director of the
x
BREAKING NEWS

This is how SPAK is getting to the "root" of Ilir Meta's hidden assets, from his 500,000 euro birthday in Lalez, 51 assets he has in London, 289,000 euro operations, over 100,000 euro spent on just one child, up to the murders in which the former presi...

This is how SPAK is getting to the "root" of Ilir Meta's hidden
x
BREAKING NEWS

The high US official against global corruption lands today in Albania, DASH list of "non-women", will the oligarchs who finance Sali Berisha be sanctioned like the case of Dodik in Bosnia?

The high US official against global corruption lands today in Albania, DASH list
x

Bota

In times of war, a prize for Peace, here are the names for the coveted Nobel on Friday

In times of war, a prize for Peace, here are the names for the coveted Nobel on

A Nobel Peace Prize will be awarded in Norway on Friday, as Europe's biggest war in seven decades rages on the continent. Russia's ongoing conflict in Ukraine means that this year's announcement will rank among the most closely watched and complicated decisions made by the Norwegian Nobel Committee in recent times.

The awarding of the peace prize, one of humanity's most coveted accolades, often serves as an offering of hope in uncertain times. But peace and security experts warn that the bleak geopolitical picture could confound the 2022 prize. "Sometimes, it's hard to figure out who could get the prize because there are so many possible candidates," said Dan Smith, director of the Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI). "This year, it's hard to figure out who gets the prize because there's so little good going on in the world of peace and security," Smith told  CNN.

Pundits have pointed to a short list of favorites, while reserving the right to be surprised by a left-field decision.

The impact of the war on Ukraine

No peace prize was awarded during most of World War I and World War II, and on a few other occasions. But the award has often been used to highlight other ongoing conflicts, or to offer a day of hope when the world has fallen on dark times. Ukrainian President Volodymyr Zelensky tops the bookies' list of heavy favorites to win the award, and some companies also list the general population of Ukraine and the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), who has helped people displaced by war.

“Ndonjëherë çmimi ka të bëjë me dërgimin e një mesazhi në një kuptim mjaft specifik,” tha Smith. Ai përmendi çmimin e vitit 1993 për Nelson Mandela dhe Frederik Willem de Klerk, të cilët në atë kohë po negocionin për zgjedhjet e para të hapura të Afrikës së Jugut pas përfundimit të aparteidit. “Ai proces ishte në vazhdim dhe komiteti në atë kohë donte të ndikonte në të,” shpjegoi ai. Por shanset e basteve janë rrallë një udhëzues i besueshëm për fituesin, thonë ekspertët, sepse ato priren të mbivlerësojnë rëndësinë e ngjarjeve aktuale.

Dhe një çmim që hyn drejtpërdrejt në konfliktin e Ukrainës konsiderohet i pamundur. “Zelensky është një udhëheqës lufte dhe ajo që po ndodh në këtë moment është luftë. Ju mund të admironi ose jo veprimin që ai po ndërmerr, por ka të bëjë me luftën dhe mbrojtjen e armatosur të vendit të tij, “tha Smith. “Ky është një fakt që duhet respektuar në vetvete.”

“Shpresojmë se lufta do të përfundojë dhe ata do të bëjnë paqe,” shtoi ai. “Nëse Zelensky ose dikush tjetër mund të kontribuojë në krijimin e asaj paqeje, atëherë do të ketë kohë për të pranuar atë arritje të madhe.”.
Kritikët e Kremlinit dhanë shumë këshilla. Kritikët e regjimit rus dhe aleatëve të tij janë ndër ata që shumë presin të fitojnë çmimin. Alexey Navalny, kritiku i Kremlinit dhe lideri i opozitës, i cili u dënua me burg për akuzat e mashtrimit nga një gjykatë në Moskë këtë vit, është në krye të parashikimeve të shumë ekspertëve.

Navalny është kritiku më i njohur i presidentit rus Vladimir Putin dhe pikëpamjet e tij kundërshtuese pothuajse i kanë kushtuar jetën. Ai u helmua me një agjent nervor në vitin 2020, një sulm që disa zyrtarë perëndimorë dhe vetë Navalny fajësuan hapur Kremlinin. Rusia ka mohuar çdo përfshirje.

Pas një qëndrimi pesë-mujor në Gjermani duke u shëruar nga helmimi me Novichok, Navalny vitin e kaluar u kthye në Moskë, ku u arrestua menjëherë për shkelje të kushteve të provës të vendosura nga një çështje e vitit 2014.
Por disa presin që edhe rruga e tij drejt çmimit të jetë e ngushtë. “Navalny mendoj se është heroik, (por) ai është një udhëheqës politik,” tha Smith. Kjo nuk i ka penguar disa politikanë, si presidenti amerikan Barack Obama, të nderohen, por me Navalny të burgosur, mundësia e tij për krijimin e paqes në botën reale mund të konsiderohet shumë e vogël. “Është një çmim që duhet dhënë jo për atë se sa të shkëlqyer je, por për sa të shkëlqyera janë gjërat që ke bërë”, tha Smith.

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse Sviatlana Tsikhanouskaya shihet gjithashtu përgjithësisht si një pretendente e fortë. Disidenti u detyrua të mërgohej në Lituani pasi kandidoi kundër liderit të fortë dhe aleatit të Putinit, Aleksandër Lukashenko në zgjedhjet e gushtit 2020 të denoncuara nga bashkësia ndërkombëtare si as të lira dhe as të drejta. Një fitore e përbashkët për Tsikhanouskaya dhe Navalny parashikohet nga Henrik Urdal, drejtori i Institutit të Kërkimeve të Paqes në Oslo, i cili harton një listë të ngushtë të kandidatëve kryesorë për çmimin çdo vit.

“Të dy Tsikhanouskaya dhe Navalny janë kritikë të zëshëm të pushtimit rus të Ukrainës,” shkroi Urdal këtë vit. “Një çmim i përbashkët Nobel për Paqen mes tyre do të shihej si një protestë e qartë ndaj agresionit rus dhe ndihmës nga Bjellorusia dhe si mbështetje e alternativave demokratike dhe jo të dhunshme ndaj Lukashenkos dhe Putinit.

Një surprizë është e mundur

Çmimi Nobel për Paqe nuk është gjithmonë një çmim reaksionar dhe mbetet një mundësi e madhe që komiteti të shikojë përtej klimës aktuale gjeopolitike dhe të nxjerrë në pah një fushë tjetër. Disa sugjeruan se pandemia Covid-19, e cila ka tronditur sigurinë globale për dy vitet e fundit, do të ndikonte në mendësinë e vendimmarrësve të Nobelit gjatë dy viteve të fundit – por në vend të kësaj, çmimet në 2020 dhe 2021 theksuan pasigurinë ushqimore dhe kërcënimet ndaj lirisë së shtypit, respektivisht. Ky mund të jetë viti që përpjekjet për t’i dhënë fund pandemisë njihen – por do të vendoste një precedent drastik pasi asnjë çmim i mëparshëm nuk është fokusuar në mënyrë specifike në arenën e shëndetit publik, tha Smith.

Kur ka pak individë të dukshëm që pritet të fitojnë, institucionet globale shpesh kanë përfituar. Kombet e Bashkuara, dhe disa nga organet e tyre humanitare, kanë fituar trofeun, së fundmi Programi Botëror i Ushqimit në 2020.

Urdal ka sugjeruar Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) si fituese këtë vit, nëse komiteti vendos të nxjerrë në pah zgjidhjen e konfliktit. “Ndërsa çmimi Nobel për Paqe për GJND-në do të shihej kryesisht si i pakontestueshëm, më 16 mars gjykata urdhëroi Rusinë të ‘pezullonte menjëherë operacionet ushtarake’ në Ukrainë. Komiteti i Nobelit mund ta theksojë këtë vendim si një përpjekje për të ndalur luftën e paligjshme”, shkroi ai. Urdal sugjeroi gjithashtu aktivistin indian të të drejtave të njeriut Harsh Mander si fitues dhe ngriti demonstrues pro-demokracisë në Hong Kong dhe figura që i rezistonin shtypjes së ujgurëve nga Kina si emra të tjerë të denjë për t’u njohur. Komiteti mund të kthehet në temën e ndryshimit të klimës, nëse ata luftojnë për të gjetur një arritje paqebërëse të arritur vitin e kaluar. Aktivistja adoleshente Greta Thunberg është rritur vazhdimisht si një pretendente, së bashku me disa aktivistë të tjerë të klimës.

But it is highly likely that the name – or names – read out on Friday will be little known to pundits or viewers.

"One thing the peace committee has been pretty good at doing, when it wants to, is surprise us all," Smith said. He held up Nadia Murad's 2018 victory for working to end sexual violence as one such example. "Maybe they'll take someone who's been working quietly and invisibly for peace — maybe at a community level — and focus attention on that," he suggested. "I admire them for the way they do it," he said.

Most read