BREAKING NEWS

Ambasadori gjerman i shkon në zyrë Bashës, zbardhet çfarë u diskutua

Ambasadori gjerman i shkon në zyrë Bashës, zbardhet
x
BREAKING NEWS

“Tërmet!”/ Media rumune publikon faktet dhe shkruan për ndryshimet rrënjësore që pritet të ndodhin:Harta mund të ndryshojë, Shqipëria dhe Kosova do bashkohen

“Tërmet!”/ Media rumune publikon faktet dhe shkruan për
x
BREAKING NEWS

Ditë e trishtë për kinematografinë/ Ndahet nga jeta aktori i njohur shqiptar (EMRI+FOTO)

Ditë e trishtë për kinematografinë/ Ndahet nga jeta aktori i
x
BREAKING NEWS

Thellohet përplasja mes presidencës dhe Qeverisë/ "Shkel kushtetutën dhe autonominë e pushtetit vendor", Ilir Meta del me vendimin më të fundit

Thellohet përplasja mes presidencës dhe Qeverisë/ "Shkel
x
BREAKING NEWS

“Provat për shpalljen ‘non-grata’ i siguroi FBI dhe CIA”, Spartak Ngjela plas ‘bombën’ për Sali Berishën

“Provat për shpalljen ‘non-grata’ i siguroi FBI dhe
x
BREAKING NEWS

Ulsi Manja me ‘dorë të fortë”, del me paralajmërimin e rëndësishëm

Ulsi Manja me ‘dorë të fortë”, del me
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe për artin shqiptar, ndahet nga jeta piktori i njohur, një nga më të mirët në zhanrin e peisazhit (EMRI+FOTO)

Humbje e madhe për artin shqiptar, ndahet nga jeta piktori i njohur,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Metën e Berishën i ka bërë bashkë korrupsioni dhe frika e SPAK, nuk trembet SHBA me “Foltore”, 3 makina policie duhen për t’i arrestuar

Spartak Ngjela: Metën e Berishën i ka bërë bashkë
x

Bota

Ndizen gjakrat/ SHBA “i djeg” Kinës bazën sekrete ushtarake: Mos guxoni t'i afroheni aleatëve tanë!

Ndizen gjakrat/ SHBA “i djeg” Kinës bazën sekrete

Pas ndërhyrjes së Washingtonit, raportohet se puna në një objekt sekret ushtarak kinez ne Emiratet e Bashkuara Arabe, ekzistencën e të cilit e zbuluan më herët agjensitë amerikane të inteligjencës, është ndërprerë.

Wall Street Journal raportoi se imazhet satelitore të portit të Khalifa kishin zbuluar një aktivitet të dyshimtë ndërtimi brenda një terminali kontejnerësh të ngritur e të operuar nga një korporatë kineze anijesh, Cosco.

Provat përfshinin gërmime të mëdha me sa duket për një ndërtesë shumëkatëshe dhe faktin që vendi ishte i mbuluar në një përpjekje të dukshme për t’i shmangur mbikqyrjen.

Sipas raportit, administrata Biden zhvilloi bisedime urgjente me autoritetet e Emirateve të Bashkuara Arabe, të cilët dukej se nuk ishin në dijeni të aktiviteteve ushtarake.

Ai tha se diskutimet përfshinin dy biseda mes Joe Biden dhe Princit të Kurorës së Abu Dhabit, Mohammed bin Zayed al-Nahyan, në maj dhe gusht.

Në fund të shtatorit, këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan dhe koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për Lindjen e Mesme, Brett McGurk, udhëtuan në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe paraqitën detajet që kishte siguruar inteligjenca amerikane. Pas inspektimit të zonës së dyshimtë në Khalifa, punimet janë pezulluar.

Zyrtarë vendas thanë për Wall Street Journal se nuk ka pasur kurrë një marrëveshje me Kinën për ndërtimin e një baze ushtarake të saj në vend dhe se janë plotësisht të angazhuar për një partneritet të qëndrueshëm me SHBA-në.

Më të lexuarat