BREAKING NEWS

The fever for Ilir Meta, Sali Berisha and 3 well-known ex-ministers is increasing, that's why justice can open investigations into their affair of hundreds of millions that is disappearing from Albanians 10 million dollars a year

The fever for Ilir Meta, Sali Berisha and 3 well-known ex-ministers is
x
BREAKING NEWS

The days of "horror" begin for Shkëlzen for the Gërdec affair, on December 7 the secretary of Aldo Bumçi appears before SPAK, who can put him behind bars, Berisha's son in GJKKO on December 14

The days of "horror" begin for Shkëlzen for the Gërdec
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni and the Minister of Justice of Sali Berisha, the engineer reveals for the first time in SPAK the fact that proves his son's secret connections as the shadow owner of the business of death in Gërdec

Fundoset Shkëlzeni and the Minister of Justice of Sali Berisha, the
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: On the table of SPAK, the arrest warrant for Sali Berisha, the prosecutors are ready to ask the Assembly for the authorization to handcuff the former prime minister

Spartak Braho: On the table of SPAK, the arrest warrant for Sali Berisha, the
x
BREAKING NEWS

Here are all the gifts of Edi Rama to Carlo Bollino, how he put the whole state at the service of his businesses, from the benefits of the Bunkart 1, Bunkart 2 contracts, to the pardon with the Prime Minister's signature for 20 years of public property...

Here are all the gifts of Edi Rama to Carlo Bollino, how he put the whole state
x
BREAKING NEWS

"There was no legal basis for dismantling the cartridges, then the order came out to.."/ The tragedy of Gërdec, the testimony of the Secretary General of the Ministry of Defense is clarified

"There was no legal basis for dismantling the cartridges, then the order
x
BREAKING NEWS

"The boss wants the order"/ Gërdec tragedy, the testimony of the ex-soldier becomes clear

"The boss wants the order"/ Gërdec tragedy, the testimony of the
x
BREAKING NEWS

The "Tropoja" file, how the Haklaj brothers were executed one after the other after the conflict with Berisha, who are the 15 officials who risk prison, here is the evidence that SPAK is investigating

The "Tropoja" file, how the Haklaj brothers were executed one after
x

Bota

US-China relations have entered a new scary era, this is why incidents between them can get out of control and why there is no "truce" between the superpowers

US-China relations have entered a new scary era, this is why incidents between

After the G7 summit in May in Hiroshima, US President Joe Biden claimed he expected a "thaw" in "frozen" relations with China. However, despite several recent official bilateral meetings, relations remain icy. At the G7 summit, the US, Japan, Europe and their friends and allies made it clearer than ever that they intend to join forces to counter China. But going even further, the G7 devoted a significant portion of its final communiqué to explaining how it would confront and deter China in the years ahead. Among other things, the document condemns Chinese policies of "economic coercion" and emphasizes the importance of an Indo-Pacific partnership to thwart China's efforts to dominate Asia.

Lloyd Austin Alarm

US Defense Secretary Lloyd Austin has called on Beijing to resume bilateral security talks, warning that incidents could "spin out of control" if China's military continues to take provocative actions in international waters and airspace. At a news conference in Tokyo, Austin said it was "unfortunate" that Beijing rejected the Pentagon's request for him to meet with Chinese Defense Minister Li Shangfu at a security forum in Singapore this week. The warning comes as Austin prepares to attend the Shangri-La Dialogue security forum in Singapore, where the issue of dangerous maneuvers is likely to be a topic of discussion. Prior to the same forum a year ago, 

Dangerous maneuvers

So recently, China has blamed a US "provocation" for an incident in which a Chinese jet flew in front of a US surveillance plane over the South China Sea. "The long-term and frequent dispatch of US ships and aircraft to conduct close surveillance over China seriously harms China's sovereignty and national security," foreign ministry spokeswoman Mao Ning said Wednesday. "This kind of provocative activity, dangerous is the cause of safety issues at sea. "China will continue to take all necessary steps to resolutely protect its sovereignty and security," Mao said. The US military said on Tuesday a Chinese fighter pilot conducted an "unnecessarily aggressive maneuver" near a US surveillance aircraft operating over the South China Sea last week.

The new phase

Incidenti vjen në një kohë të lidhjeve të prishura midis Uashingtonit dhe Pekinit për çështje që përfshijnë Tajvanin , të cilin Kina e konsideron si territorin e saj, dhe rrëzimin e një balone spiune kinez që fluturoi mbi SHBA këtë vit.Ndërkohë, lufta teknologjike dhe ekonomike perëndimore-kineze ka vazhduar të përshkallëzohet.Japonia po vendos kufizime në eksportet e gjysmëpërçuesve në Kinë, të cilat nuk janë më pak drakoniane sesa ato të vendosura nga SHBA, dhe administrata Biden po i bën presion Tajvanit dhe Koresë së Jugut që të ndjekin shembullin.Si përgjigje, Kina ka ndaluar çipat e prodhuar nga Micron me bazë në SHBA.Politikëbërësit amerikanë e kanë bërë të qartë se ata synojnë ta lënë Kinën pas, në garën për supremacinë e AI.Siç ka shkruar “Financial Times”, epoka e përballjes strategjike në të cilën kemi hyrë është e frikshme.“Pika fillestare duhet të jetë arritja e transparencës mbi synimet dhe planet tona.Ne e mësuam domosdoshmërinë e kësaj pas krizës së raketave Kubane në 1962. Por do të na duhet shumë më tepër se kaq. Pak liderë në histori kanë mbajtur një barrë morale kaq të rëndë se liderët e kohëve të sotme”, përmbyll prestigjozja “Financial Times”.