BREAKING NEWS

E rëndë/ Gjendet i vdekur shtetasi në një hotel, dalin detajet e para

E rëndë/ Gjendet i vdekur shtetasi në një hotel, dalin
x
BREAKING NEWS

"Të presim thesin e lekëve në kurriz?" Gazetari zbardh detaje për akuzat e Ahmetajt: Mund të ndjekë edhe rrugën e arratisjes si Adriatik Llalla

"Të presim thesin e lekëve në kurriz?" Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

“Marrëveshja Beograd-Prishtinë?!”/ Reagon Rama, kërkon sqarime nga OKB: Gabim serioz apo lapsus? Jepni sqarime menjëherë

“Marrëveshja Beograd-Prishtinë?!”/ Reagon Rama,
x
BREAKING NEWS

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon prapaskenat: Ja çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon prapaskenat: Ja çfarë po
x
BREAKING NEWS

Akuzat mbi Arben Ahmetajn, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat: Rrezikon 10 vjet pas hekurave, ja ku ndryshon me Saimir Tahirin

Akuzat mbi Arben Ahmetajn, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat: Rrezikon 10 vjet
x
BREAKING NEWS

“Mikun mbaje pranë, armikun edhe më pranë”/ Çfarë po paralajmëron Artan Hoxha? Ja mesazh i koduar që jep nga Shkupi

“Mikun mbaje pranë, armikun edhe më pranë”/
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën ‘bombë’ dhe zbardh skemën që po përdoret: Arben Ahmetaj do arrestohet kur Rama të jetë në këtë shtet, jo rastësisht...

Kreshnik Spahiu plas deklaratën ‘bombë’ dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

A po zhduk provat Ahmetaj? Spahiu zbardh prapaskenat dhe zbulon skenarin: Akuzat mund të rrudhen deri në…

A po zhduk provat Ahmetaj? Spahiu zbardh prapaskenat dhe zbulon skenarin: Akuzat
x

Bota

I premtuan Ukrainës avionë, Rusia kërcënon dy shtetet e NATO-s

I premtuan Ukrainës avionë, Rusia kërcënon dy shtetet e

Rusia ka kërcënuar se do të shkatërrojë çdo avion luftarak që i jepet Ukrainës nga aleatët e saj, pasi dy vende premtuan avionë.

Sllovakia u bë vendi i dytë i NATO-s që i premtoi Kievit disa avionë MiG-29 të premten, një ditë pas Polonisë.

Ukraina u ka kërkuar vendeve perëndimore avionë modernë, por për shkak të kohërave të gjata të trajnimit, këto shihen vetëm si opsione afatgjata.

Ajo i sheh avionët shtesë si të rëndësishëm për mbrojtjen e saj dhe kundërsulmet e mundshme, një vit pas pushtimit të Rusisë.

Vende të tjera të NATO-s po shqyrtojnë dërgimin e avionëve të tillë si MiG-29, një model i cili daton nga koha e Bashkimit Sovjetik, të cilin pilotët ukrainas janë të trajnuar për të fluturuar.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov dënoi planet, duke thënë se avioni nuk do të ndikonte në rezultatin e “operacionit special ushtarak” të Moskës, siç e quan ajo luftën.

Ai tha se ata vetëm do të “sjellin fatkeqësi shtesë për Ukrainën dhe popullin ukrainas”.

“Sigurisht, gjatë operacionit special ushtarak, të gjitha këto pajisje do t’i nënshtrohen shkatërrimit”, shtoi zëdhënësi.

Premtimet polake dhe sllovake janë një lëvizje pozitive për Ukrainën, e cila ka më shumë pilotë se aeroplanë, por nuk do të bëjë një ndryshim vendimtar.

Ukrainasit thonë se ajo që u nevojitet vërtet janë avionët luftarakë F-16 të prodhuar nga SHBA.

Yuri Sak, një këshilltar i lartë ukrainas i mbrojtjes, thotë se luftëtarët e gjeneratës së katërt kanë aftësi më të mira.

Duket ende e pamundur që Ukraina t’i marrë ato, të paktën tani për tani, pasi do të duhej kohë për të trajnuar pilotët ukrainas në avionët perëndimorë.

Oficerët ushtarakë perëndimorë mbeten skeptikë për luftëtarët modernë. Fokusi i tyre është të ndihmojnë Ukrainën të fitojë betejën në terren.

Linjat e frontit janë të mbushura me sisteme të mbrojtjes ajrore në të dy anët. Forca ajrore ruse është shumë më e madhe se ajo e Ukrainës dhe nuk ka mundur të marrë kontrollin e qiejve.

Në fillim të pushtimit të plotë të Rusisë, Ukraina besohej se kishte rreth 120 avionë të aftë luftarakë, kryesisht MiG-29 dhe Su-27 të vjetëruar.

Të premten, kryeministri sllovak Eduard Heger shkroi në Twitter se qeveria e tij kishte miratuar dërgimin e 13 MiG-29 të vendit në Ukrainë.

Ai tha se “premtimet duhet të mbahen” dhe se ishte i kënaqur që të tjerët po i përgjigjeshin thirrjes së presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për më shumë armë.

Nuk është e qartë se sa prej avionëve sllovakë janë në funksion.

Heger tha se Sllovakia do t’i dërgojë gjithashtu Ukrainës një pjesë të sistemit të saj të mbrojtjes ajrore Kub.

Të enjten, Polonia premtoi katër MiG-29, që do të dërgohen në ditët në vijim.

Ashtu si me premtimin e saj për tanke Leopard, Polonia ka thyer një barrierë. Ky ishte një hap që askush nuk ishte i përgatitur ta bënte një vit më parë.

Lajmet për premtimet erdhën mes raporteve të medias ruse se ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu kishte dekoruar pilotët e përfshirë në një incident në fillim të kësaj jave.

Uashingtoni i ka dënuar veprimet ruse, në të cilat thotë se një nga avionët Su-27 preu dronin, si të pamatur, por Moska thotë se droni dështoi vetë.