BREAKING NEWS

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's visit: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli and Ridvan Bode have been put on the US "blacklist", here's what the Americans are preparing

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are scared of SPAK, the Socialist Party is divided into factions, here is Rama's plan to 'block' the name of his replacement, I tell you what is happening inside the pink headquarters

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are
x
BREAKING NEWS

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration of former spies in Sali Berisha's DP, the bases where they were trained and the secret orders they received from the fascist government in Belgrade, the researcher of former comm...

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration
x
BREAKING NEWS

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights begin, believers try to drive the mufti of Tirana to the "Dine Hoxha" mosque, Bujar Spahiu is also in danger, threats to the life of the leader of the Muslim Community are disclosed

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights
x
BREAKING NEWS

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj speaks openly, from the conviction of Sali Berisha, the imprisonment of Fredi Beleri, to the escape of Arben Ahmetaj and SPAK's investigations against Ilir Beqaj, this is what is exp...

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991: Here is Ramiz Ali's plan to bring down the bust of Enver Hoxha, how they secretly released the bolts, Berisha's infiltration and the role of Hekuran Isai, most of the students...

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991:
x
BREAKING NEWS

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the unsaid: Here's what happened on February 20, 1991, from Adil Çarçani's alarming phone call about the disappearance of the video, the role of Sali Berisha, Ramiz, Nexhmije, the ...

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor Erion Veliaj reacts for the first time and shows how the truth is, calls his attacks slander and asks him to become a man and face justice

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor
x

Bota

Hungary threatens to block EU aid to Ukraine / Orban: Europe is heading towards collapse

Hungary threatens to block EU aid to Ukraine / Orban: Europe is heading towards

Hungary is threatening to block tens of billions of dollars in EU aid to Ukraine and has said it will use its veto power to block its EU membership process. The warnings come at a time when relations between Budapest and Brussels have deteriorated. As Voice of America correspondent Henry Ridgwell reports, the President of the European Council visited Hungary on Monday in an effort to calm relations, while the high-level meeting of the European Council is expected to be held in December.

As the campaign approaches for the upcoming European elections to be held in June next year, the Hungarian government has undertaken a personal attack on the President of the European Commission, Ursula Von der Leyen, by putting up large billboards featuring her alongside Alex Soros. of the son of the liberal financier, of Hungarian origin George Soros, another subject that is repeatedly attacked. The sign reads "Let's not dance to their rhythm".

Hungarian Prime Minister Viktor Orban escalated his attacks on the European Union during a speech at the congress of his party, Fidesz, recently.

"I am convinced that Brussels, Europe is being destroyed. It is leading to collapse," said Hungarian Prime Minister Viktor Orban.

European Council President Charles Michel held a meeting with Prime Minister Orban on Monday. None of them spoke to the media.

The EU is continuing to block about $24 billion in aid to Hungary, due to concerns about the independence of the judiciary and freedom of the press in this country.

In a letter addressed to the President of the European Council Charles Michel last week, Prime Minister Orban, according to reports, has threatened to block the European Union aid package for Ukraine in the amount of 50 billion dollars.

He has also stated that he will veto to block Ukraine's EU membership, in the event that European leaders do not agree to completely review the strategy of supporting Kiev. Analysts say such a policy could backfire.

"Orban continues to isolate himself within the European Union and this causes difficulties. It causes difficulties not only in the symbolic sense, but also in the economic aspect. The Hungarian economy is not in good shape, the lack of funds from the EU, the blocking of funds due to concerns about the justice system. The opposing position of the government in the Russia-Ukraine conflict and the critical positions towards the EU have played an important role in the decision to block the funds", says Peter Kreko from the "Political Capital" institute.

Javën e kaluar, Brukseli lëvroi një miliard dollarë nga fondet e ngrira në përpjekje për të kapërcyer kundërshtimet e Hungarisë, por mbetet e paqartë nëse kjo do të mjaftojë.

Udhëheqësit e vendeve të BE-së do të takohen më 14 dhjetor për të diskutuar hapjen e bisedimeve për kërkesën e Ukrainës për anëtarësim në bllok.

Hungaria ka thënë se bisedimet nuk mund të zhvillohen për sa kohë vendi është në luftë dhe i ka bërë thirrje Kievit që të kërkojë negociata paqeje me Moskën. Ukraina ka deklaruar se nuk do fillojë negociata pa u larguar më parë trupat ruse nga territori i saj.

“Ukrainasit thjesht gjykojnë se Rusisë nuk mund t’i besohet. Prandaj e shohin anëtarësimin në BE dhe NATO si të vetmen garanci për siguri, jo thjesht për Ukrainën, por për paqe dhe siguri të qëndrueshme në Evropë”, thotë Olga Tokariuk nga instituti “Chatham House”.

Bllokimi i ndihmës së BE-së për Kievin, ose vendosja e vetos ndaj kërkesës së Ukrainës për anëtarësim, do të shtonte edhe më tej rrezikun për thellimin e mosmarrëveshjeve gjithnjë e më të ashpra mes Budapestit dhe Brukselit.

Analistët thonë se kryeministri Orban mund të nxitet edhe nga fitorja në zgjedhje e udhëheqësve me të njëjtat qëndrime në Sllovaki dhe Holandë, të cilët gjithashtu kanë shprehur skepticizëm mbi mbështetjen e BE-së për Ukrainën./ VOA

Most read