BREAKING NEWS

Here is who is the deputy who revealed Berisha's plan to prevent Lulzim Basha from taking over the leadership of the blue headquarters, behind the scenes from the PD Presidency meeting

Here is who is the deputy who revealed Berisha's plan to prevent Lulzim
x
BREAKING NEWS

It has never happened before, the euro and the pound break historical records, today they reach the bottom

It has never happened before, the euro and the pound break historical records,
x
BREAKING NEWS

The murder of Pjerin Xhuvani, this is what happened today with the trial of Arbë Paplekaj

The murder of Pjerin Xhuvani, this is what happened today with the trial of
x
BREAKING NEWS

"He took them for Vis", new details are revealed from the theft of license plates that sank the soldier of Martinaj

"He took them for Vis", new details are revealed from the theft of
x
BREAKING NEWS

Albania's draft proposal for the Association receives an immediate response from the EU

Albania's draft proposal for the Association receives an immediate response
x
BREAKING NEWS

"Diplomacy has turned into a place of gossip"/ The PD deputy 'stabs' the candidate for ambassador to Israel: I don't see you for this post, your CV...

"Diplomacy has turned into a place of gossip"/ The PD deputy
x
BREAKING NEWS

Helped in the assassination attempt at Fatjon Murat's bar, the Court gives the verdict for Vis Martinaj's soldier

Helped in the assassination attempt at Fatjon Murat's bar, the Court gives
x
BREAKING NEWS

New details from the robbery of the judge's apartment come to light, her husband's denunciation is revealed: We were at work when...

New details from the robbery of the judge's apartment come to light, her
x

Bota

Big loss/ Intel founder and Silicon Valley creator, helped transform modern technology, dies

Big loss/ Intel founder and Silicon Valley creator, helped transform modern

Gordon Moore, a pioneer in the microprocessor industry who founded Intel and created Silicon Valley, has died at the age of 94.

Big loss/ Intel founder and Silicon Valley creator, helped transform modern

Intel and Moore's family philanthropic foundation said he died Friday surrounded by family at his home in Hawaii.

Moore was a giant in the technological transformation of the modern era, helping companies bring ever more powerful chips into ever smaller computers. He co-founded Intel in July 1968, eventually serving as president, chief executive officer and chairman of the board.

Two decades before the computer revolution began, Moore wrote in 1965 that computer integrated circuits, a relatively new invention at the time, would bring about miracles like the creation of computers and laptops. He envisioned automation in cars, as well as personal communication devices, long before cell phones and smartphones appeared.

After completing his doctorate in the 1950s, Moore worked at Fairchild Semiconductor, which manufactured transistors and integrated circuits.

In 1968 he left with Robert Noyce and they founded Intel, which today is one of the electronics giants.

Towards the end of his life, Moore turned to philanthropy, creating with his wife a foundation focused on environmental protection.

Në vitin 2002, Moore iu dha Medalja e Lirisë, nderimi më i lartë që u jepet qytetarëve amerikanë.

Trashëgimia që ndryshoi botën

Morris Chang, themeluesi i Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSMC) prodhuesi më i madh në botë i çipave me kontratë, tha se Moore ishte një mik i madh dhe i respektuar për më shumë se 60 vjet.

Gjatë jetës së tij, Moore dhuroi më shumë se 5.1 miliardë dollarë për qëllime bamirësie përmes fondacionit që ai ngriti me gruan e tij 72-vjeçare, Betty.

“Megjithëse ai kurrë nuk aspiroi të bëhej një emër i njohur, vizioni i Gordonit dhe puna e tij e jetës mundësoi inovacionin fenomenal dhe zhvillimet teknologjike që formësojnë jetën tonë të përditshme,” tha Harvey Fineberg, president i Fondacionit Gordon dhe Betty Moore.

Udhëheqësit e Intel-it bënë homazhe për Moore.

“Ai ishte i dobishëm në zbulimin e fuqisë së transistorëve dhe frymëzoi teknologë dhe sipërmarrës gjatë dekadave”, tha shefi ekzekutiv i Intel, Pat Gelsinger.

“Ai lë pas një trashëgimi që ndryshoi jetën e çdo personi në planet. Kujtimi i tij do të jetojë”, shtoi Gelsinger në Twitter.

Shefi ekzekutiv i Google, Sundar Pichai, tha në një postim në Twitter se “vizioni i Moore frymëzoi kaq shumë prej nesh për të ndjekur teknologjinë”, ndërsa CEO i Apple Tim Cook e quajti atë “një nga baballarët themelues të Silicon Valley”.

"All of us who followed the path of technology owe him, we will always be grateful," Cook said on Twitter. "Rest in peace." /abcnews.al