BREAKING NEWS

E rëndë/ Gjendet i vdekur shtetasi në një hotel, dalin detajet e para

E rëndë/ Gjendet i vdekur shtetasi në një hotel, dalin
x
BREAKING NEWS

"Të presim thesin e lekëve në kurriz?" Gazetari zbardh detaje për akuzat e Ahmetajt: Mund të ndjekë edhe rrugën e arratisjes si Adriatik Llalla

"Të presim thesin e lekëve në kurriz?" Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

“Marrëveshja Beograd-Prishtinë?!”/ Reagon Rama, kërkon sqarime nga OKB: Gabim serioz apo lapsus? Jepni sqarime menjëherë

“Marrëveshja Beograd-Prishtinë?!”/ Reagon Rama,
x
BREAKING NEWS

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon prapaskenat: Ja çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon prapaskenat: Ja çfarë po
x
BREAKING NEWS

Akuzat mbi Arben Ahmetajn, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat: Rrezikon 10 vjet pas hekurave, ja ku ndryshon me Saimir Tahirin

Akuzat mbi Arben Ahmetajn, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat: Rrezikon 10 vjet
x
BREAKING NEWS

“Mikun mbaje pranë, armikun edhe më pranë”/ Çfarë po paralajmëron Artan Hoxha? Ja mesazh i koduar që jep nga Shkupi

“Mikun mbaje pranë, armikun edhe më pranë”/
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën ‘bombë’ dhe zbardh skemën që po përdoret: Arben Ahmetaj do arrestohet kur Rama të jetë në këtë shtet, jo rastësisht...

Kreshnik Spahiu plas deklaratën ‘bombë’ dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

A po zhduk provat Ahmetaj? Spahiu zbardh prapaskenat dhe zbulon skenarin: Akuzat mund të rrudhen deri në…

A po zhduk provat Ahmetaj? Spahiu zbardh prapaskenat dhe zbulon skenarin: Akuzat
x

Bota

Grupi famëkeq Wagner i Rusisë po zhvillon marrëveshje sekrete Kinën, media britanike zbardh detajet e bujshme

Grupi famëkeq Wagner i Rusisë po zhvillon marrëveshje sekrete

Mercenarët e ushtrisë Wagner të Rusisë po zhvillojnë në mënyrë të fshehtë "dronë" në një marrëveshje të fshehtë armësh me spiunët kinezë. Në një zbulim ekskluziv nga presitigjiozja britanike 'The Mirror', theksohet se dronët me majë shpërthyese dhe me bomba nga Kina do të vendosen në numër të madh, duke shkatërruar objektiva të shumta civilësh ose trupash.

Projekti i 'vrasësve' të Moskës ka përfshirë takime të fshehta midis ekspertëve kibernetikë kinezë, Grupit Wagner dhe spiunëve nga të dy vendet. Ky projekt bie ndesh me pretendimet e Pekinit se ai nuk është i përfshirë në luftën e Ukrainës, e cila po bëhet gjithnjë e më shumë një konflikt në hije midis perëndimit dhe lindjes. Më shumë se 2,500 dronë të tipit helikopter DJI Mavic2 u dërguan nga Pekini në Moskë në një marrëveshje të turbullt midis oficerëve të Wagner dhe rrjeteve të spiunazhit të Pekinit.

Planet e teknologjisë së lartë të Moskës për dron dolën pasi forcat ukrainase mbërritën në Mbretërinë e Bashkuar për t'iu nënshtruar trajnimeve intensive se si të operojnë tanket Challenger II. Një raport i inteligjencës i parë nga Daily Mirror zbulon se grupi po përpiqet të zhvillojë një platformë grumbullimi për orkestrimin e koordinuar të dronëve autonome duke përdorur 2500 të dorëzuar së fundmi nga Kina.

Kanali i komunikimit midis Wagneritëve dhe Partisë Komuniste Kineze është në dy rrjete të fshehura, një në Rusi dhe një në Kinë. Ai rrjet është përgjegjës për dërgesat klandestine të materialeve të luftës që përdoren kundër Ukrainës, pavarësisht se sa e mohojnë kinezët", shkruan The Mirror.

Një numër i madh robotësh ajror të drejtuar nga inteligjenca artificiale mund të sulmojnë për një qëllim të përbashkët.