BREAKING NEWS

E rëndë/ Gjendet i vdekur shtetasi në një hotel, dalin detajet e para

E rëndë/ Gjendet i vdekur shtetasi në një hotel, dalin
x
BREAKING NEWS

"Të presim thesin e lekëve në kurriz?" Gazetari zbardh detaje për akuzat e Ahmetajt: Mund të ndjekë edhe rrugën e arratisjes si Adriatik Llalla

"Të presim thesin e lekëve në kurriz?" Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

“Marrëveshja Beograd-Prishtinë?!”/ Reagon Rama, kërkon sqarime nga OKB: Gabim serioz apo lapsus? Jepni sqarime menjëherë

“Marrëveshja Beograd-Prishtinë?!”/ Reagon Rama,
x
BREAKING NEWS

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon prapaskenat: Ja çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon prapaskenat: Ja çfarë po
x
BREAKING NEWS

Akuzat mbi Arben Ahmetajn, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat: Rrezikon 10 vjet pas hekurave, ja ku ndryshon me Saimir Tahirin

Akuzat mbi Arben Ahmetajn, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat: Rrezikon 10 vjet
x
BREAKING NEWS

“Mikun mbaje pranë, armikun edhe më pranë”/ Çfarë po paralajmëron Artan Hoxha? Ja mesazh i koduar që jep nga Shkupi

“Mikun mbaje pranë, armikun edhe më pranë”/
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën ‘bombë’ dhe zbardh skemën që po përdoret: Arben Ahmetaj do arrestohet kur Rama të jetë në këtë shtet, jo rastësisht...

Kreshnik Spahiu plas deklaratën ‘bombë’ dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

A po zhduk provat Ahmetaj? Spahiu zbardh prapaskenat dhe zbulon skenarin: Akuzat mund të rrudhen deri në…

A po zhduk provat Ahmetaj? Spahiu zbardh prapaskenat dhe zbulon skenarin: Akuzat
x

Bota

Franca në kaos, reforma e pensioneve nxjerr qytetarët në rrugë, Macron rrezikon mocionin e mosbesimit

Franca në kaos, reforma e pensioneve nxjerr qytetarët në

Franca është në prag të një kolapsi demokratik për shkak të propozimit jopopullor të presidentit Emmanuel Macron për reformën e pensioneve. Protestat janë përshkallëzuar dramatikisht në vend, duke u shndërruar në të dhunshme. Mbi 300 persona janë arrestuar në të gjithë Francën, ndërsa qeveria e Emmanuel Macron përballet me shumë reagime për zbatimin e reformave të pensioneve që do të bëjnë që mosha e pensionit të rritet me dy vite. Mes thirrjeve të "dorëheqjes" nga opozita, kryeministrja franceze Elisabeth Borne njoftoi se qeveria e saj e pakicës do të përdorë nenin 49.3 të kushtetutës franceze, sipas të cilit ata mund të anashkalojnë votimin. Plani i Macron u miratua pas dy muajsh grevash mbarëkombëtare dhe disa nga protestat më të mëdha në dekada.Miliona njerëz kanë shprehur kundërshtimin e tyre ndaj planit të qeverisë. Dy nga sektorët që janë prekur nga këto protesta të dhunshme janë arsimi dhe transporti. Qeveria e mori vendimin pasi kishte frikë se nuk do të siguronte vota nga shumica e deputetëve. Tani partitë opozitare do të thërrasin një votë mosbesimi ndaj qeverisë, që pritet të mbahet të hënën. Nëse kjo ndodh, kryeministri me siguri do të japë dorëheqjen dhe Macron mund të shpërndajë parlamentin. Nëse dështon, grupet opozitare kanë premtuar të përmbysin reformën duke paraqitur një apel në Këshillin Kushtetues ose duke kërkuar një referendum popullor. Që Macron të rrëzohej nga mocioni i mosbesimit, do të kërkonte një numër të madh deputetësh nga partia e djathtë Les Républicains. Por ata kanë bërë me dije se nuk do ta bëjnë diçka të tillë.