BREAKING NEWS

Ambasadori gjerman i shkon në zyrë Bashës, zbardhet çfarë u diskutua

Ambasadori gjerman i shkon në zyrë Bashës, zbardhet
x
BREAKING NEWS

“Tërmet!”/ Media rumune publikon faktet dhe shkruan për ndryshimet rrënjësore që pritet të ndodhin:Harta mund të ndryshojë, Shqipëria dhe Kosova do bashkohen

“Tërmet!”/ Media rumune publikon faktet dhe shkruan për
x
BREAKING NEWS

Ditë e trishtë për kinematografinë/ Ndahet nga jeta aktori i njohur shqiptar (EMRI+FOTO)

Ditë e trishtë për kinematografinë/ Ndahet nga jeta aktori i
x
BREAKING NEWS

Thellohet përplasja mes presidencës dhe Qeverisë/ "Shkel kushtetutën dhe autonominë e pushtetit vendor", Ilir Meta del me vendimin më të fundit

Thellohet përplasja mes presidencës dhe Qeverisë/ "Shkel
x
BREAKING NEWS

“Provat për shpalljen ‘non-grata’ i siguroi FBI dhe CIA”, Spartak Ngjela plas ‘bombën’ për Sali Berishën

“Provat për shpalljen ‘non-grata’ i siguroi FBI dhe
x
BREAKING NEWS

Ulsi Manja me ‘dorë të fortë”, del me paralajmërimin e rëndësishëm

Ulsi Manja me ‘dorë të fortë”, del me
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe për artin shqiptar, ndahet nga jeta piktori i njohur, një nga më të mirët në zhanrin e peisazhit (EMRI+FOTO)

Humbje e madhe për artin shqiptar, ndahet nga jeta piktori i njohur,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Metën e Berishën i ka bërë bashkë korrupsioni dhe frika e SPAK, nuk trembet SHBA me “Foltore”, 3 makina policie duhen për t’i arrestuar

Spartak Ngjela: Metën e Berishën i ka bërë bashkë
x

Bota

Çfarë po paralajmëron? Thirrja e Papa Françeskut është bërë virale në rrjet: Qëndroni në këmbë, pasi “çdo gjë rreth nesh po shembet”

Çfarë po paralajmëron? Thirrja e Papa Françeskut

Papa Françesku të dielën iu drejtua me një mesazh të gjithë të rinjve në mbarë botën, duke iu kërkuar se “duhet të jenë ndërgjegjja kritike e shoqërisë”.

Papa kremtoi meshën në Bazilikën e Shën Pjetrit në Vatikan, e cila ishte e mbushur me qindra të rinj. Mesha ishte për të shënuar një ditë të përqendruar te të rinjtë në të gjithë dioqezat në mbarë botën.

“Ju është besuar një detyrë emocionuese, por edhe sfiduese”, tha Papa.

Ai u bëri një thirrje të rinjve nga e gjithë bota, duke iu kërkuar të qëndrojnë në këmbë, ndërsa “gjithçka rreth nesh duket se po shembet”.

Papa tha se të rinjtë jo vetëm kanë ngritur alarmin e shkatërrimit të mjedisit, por dhe thërrasin çdo ditë, duke theksuar vazhdimisht se “ne kemi nevojë për të”.

Duke iu drejtuar atyre, Françesku tha se një botë “që mendon vetëm të fitojë, që tenton të mbysë idealet madhore, nuk arriti dot ta shuajë aftësinë tuaj për të ëndërruar”.

“Qëndroni të lirë dhe origjinal dhe vazhdoni të jeni ndërgjegjja kritike e shoqërisë”, përfundoi ai.

Drejtësia sociale dhe kujdesi për klimën ishin mesazhet kryesore të Papës. Ai pritet të takohet në muajin gusht të vitit 2023 me të rinj nga e gjithë bota në qendrën e kishës katolike në Lisbonë, Portugali.

Më të lexuarat