BREAKING NEWS

Meta në panik nga rihetimi i bllokut 700 mijë eurosh, flet për videon me Priftin dhe zbulon pasurinë e Monika Kryemadhit: Ka një pronë bashkë me familjen e saj, me ata sigurojmë të ardhura për të shkolluar fëmijët jashtë shtetit

Meta në panik nga rihetimi i bllokut 700 mijë eurosh, flet për
x
BREAKING NEWS

"Mos e humbisni", Artan Hoxha nxjerr prapaskenat brenda studios ku Ilir Meta po jep intervistë: Presidenti rrëfeu se kush janë dy politikanët që vranë protestuesit në 21 janar! Erla Mëhilli po e informon...

"Mos e humbisni", Artan Hoxha nxjerr prapaskenat brenda studios ku
x
BREAKING NEWS

"Më erdhi lajmi nga jashtë", Presidenti Ilir Meta: Ju tregoj kush i vrau protestuesit më 21 janar

"Më erdhi lajmi nga jashtë", Presidenti Ilir Meta: Ju tregoj
x
BREAKING NEWS

Çfarë i ka ndodhur Ilir Metës? Presidenti shfaqet i nxirë në emision (PAMJET)

Çfarë i ka ndodhur Ilir Metës? Presidenti shfaqet i nxirë
x
BREAKING NEWS

Dëshmia e fortë nga SHBA: Ky biznesmen është një mafioz i lindur i Napolit! Ja çfarë i dha Sali Berisha

Dëshmia e fortë nga SHBA: Ky biznesmen është një mafioz
x
BREAKING NEWS

Bashës i ndodh e papritura, futet menjëherë te një nga baret e Korçës, ja çfarë ndodhi kur po lëvizte në këmbë në pedonalen e qytetit

Bashës i ndodh e papritura, futet menjëherë te një nga baret
x
BREAKING NEWS

KUJDES! Paralajmërojnë meteorologët: Ja çfarë do të ndodhë me motin më 1 Shkurt

KUJDES! Paralajmërojnë meteorologët: Ja çfarë do
x
BREAKING NEWS

"Duhet të largohesh nga PD! Si i fitove ti 32 mln euro?", drejtuesi demokrat në Fier i jep përgjigjen e fortë Berishës: Ish-politikani i korruptuar vetëm vjell vrer sepse ka inat se...

"Duhet të largohesh nga PD! Si i fitove ti 32 mln euro?",
x

Bota

Emergjenca globale nga "Omicron"/ Çfarë duhet të dimë për variantin afrikan të Covid-19? Flasin shkencëtarët për virusin që po kthehet në një shqetësim të madh

Emergjenca globale nga "Omicron"/ Çfarë duhet të

Mjekët e Afrikës së Jugut identifikuan një variant të ri të koronavirusit, i cili më pas u emërtua Omicron, sipas një shkronje të alfabetit grek, duke e rikthyer pandeminë sërish në vëmendje të mbarë botës.

Varianti duket se ka një numër të lartë mutacionesh, rreth 30, fakt që mund të ndikojë tek lehtësia me të cilën Omicron përhapet tek njerëzit. Shkencëtarët dinë se Omicron është gjenetikisht i ndryshëm nga variantet e mëparshme, duke përfshirë variantet Beta dhe Delta, por nuk e dinë nëse këto ndryshime gjenetike e bëjnë atë më të transmetueshëm apo më të rrezikshëm.

Deri më tani, nuk ka asnjë tregues se varianti shkakton simptoma më të rënda të sëmundjes. OBSH thotë se do të duhen javë për të gjetur nëse ai është më infektues apo nëse vaksinat janë efektive për ta luftuar atë.

Edhe pse mbetet ende e paqartë se ku u shfaq për herë të pare variant i ri, Danimarka u bë shteti i fundit europian që konfirmoi raste me Omicron. Më herët edhe Holanda, Gjermania, Republika Çeke, Britania e Madhe, Australia, Hong Kongu dhe Belgjika njoftuan se kishin identifikuar variantin shqetësues, me shkencëtarët në Itali që publikuan edhe një foto të tij. Gjithashtu, Franca beson se Omicron mund të jetë duke qarkulluar në vend.
Të premten, OBSH-ja e përcaktoi atë si një “variant që përbën shqetësim”. Marrë shkas nga kjo, një sërë shtetesh, si Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Izraeli, Italia, Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli kanë njoftuar se nuk do të lejojnë fluturimet nga shtetet e Jugut të Afrikës, e shumë të tjera po vendosin kufizime në udhëtime.

Qeveria e Afrikës së Jugut tha se vendi po trajtohej në mënyrë të padrejtë dhe u kërkoi vendeve të tjera të rishqyrtojnë vendimet e tyre për ndalimin e udhëtimeve.Ndërkaq, varianti i ri ka alarmuar edhe bursat ndërkombëtare, me ato aziatike, që kanë humbur disa pikë.

Ministrat e shëndetësisë të G7 do të mbajnë një takim urgjent të hënën në lidhje me variantin e ri Omicron i cili po përhapet në të gjithë botën dhe po detyron mbylljen e kufijve, ndërsa ekspertët po përpiqen të përcaktojnë nivelin e kërcënimit që paraqet lloji i ri.

Ministrat e shëndetësisë të G7 mbajtën një takim urgjent të hënën në lidhje me variantin e ri Omicron i cili po përhapet në të gjithë botën dhe po detyron mbylljen e kufijve, ndërsa ekspertët po përpiqen të përcaktojnë nivelin e kërcënimit që paraqet lloji i ri.