BREAKING NEWS

Detaje të reja nga ngjarja në Përmet/ Pushimet kthehen në tragjedi, 24-vjeçari vrau nënën 4 ditë pasi u rikthyen në Shqipëri

Detaje të reja nga ngjarja në Përmet/ Pushimet kthehen në
x
BREAKING NEWS

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes
x
BREAKING NEWS

Shtëpia e Bardhë përshëndet Albin Kurtin për zgjidhjen e konfliktit dhe i kërkojnë Vuçiçit të ulë tensionet

Shtëpia e Bardhë përshëndet Albin Kurtin për zgjidhjen
x
BREAKING NEWS

Udhëtimi sekret i shefit të CIA-s në Kinë, çfarë misteri fsheh vizita e tij?

Udhëtimi sekret i shefit të CIA-s në Kinë,
x
BREAKING NEWS

Tronditëse në Përmet, 24-vjeçari vret nënën e tij

Tronditëse në Përmet, 24-vjeçari vret nënën e
x
BREAKING NEWS

Shmanget konflikti i shekullit, tension në ngushticën e Tajvanit, kinezët provokojnë amerikanët

Shmanget konflikti i shekullit, tension në ngushticën e Tajvanit,
x
BREAKING NEWS

Joe Biden nënshkruan marrëveshjen e borxhit, SHBA shmang falimentimin

Joe Biden nënshkruan marrëveshjen e borxhit, SHBA shmang falimentimin
x
BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar
x

Bota

E frikshme, nëna mostër i thyen krahun dhe vret djalin e saj 38- ditësh (foto)

E frikshme, nëna mostër i thyen krahun dhe vret djalin e saj 38-

Një nënë adoleshente që vrau djalin e saj 38-ditor me një mbidozë të paracetamolit gjatë izolimit është dënuar me pesë vjet burg.


Në Gjykatën e Luton Crown u tha se u thirr urgjenca në 2020, pasi  Archie pësoi arrest kardiak në një pronë në Biddlesden, Buckinghamshire.

Ai u konstatua i vdekur në vendngjarje, pavarësisht përpjekjeve të mjekëve. Një ekzaminim pas vdekjes zbuloi se shkaku i vdekjes së të riut ishte toksiciteti akut nga paracetamoli. Jacobs pranoi se kishte administruar dozën, si dhe kishte thyer këmbën e vogëlushit disa ditë para se të vdiste.


Adoleshentja, nga Rushden, Northamptonshire, u arrestua dhe u akuzua për vrasje tetorin e kaluar, por pranimi i fajësisë për vrasje u konsiderua më vonë i pranueshëm.

Në gjykatë u tha se partneri i Ellie, i quajtur Jay, ishte larguar vetëm disa ditë para se Archie të lindte dhe foshnja ishte vendosur në një plan për Mbrojtjen e Fëmijëve.


Nëna e saj Sarah Jacobs, e cila jetonte me njerkun e Ellie dhe që mbështeste vajzën dhe nipin e saj, vdiq në një aksident rrugor në maj 2020.

Ellie refuzoi ofertat nga të afërmit dhe miqtë e familjes për t’u transferuar me ta dhe gjithashtu refuzoi ndihmën nga Shërbimet Sociale.

Megjithatë, ajo kishte kontakte të rregullta me një punë sociale, një infermiere dhe një mami pas lindjes së Archie.

Pas dënimit të djeshëm, kryeinspektori Will Crowther, i Njësisë së Krimeve të Mëdha të Policisë së Thames Valley, tha: Ky është një rast absolutisht tragjik, Archie vdiq kur ishte vetëm pesë javësh. Ellie Jacobs ka pranuar se Archie-t i ka thyer këmbën disa ditë para vdekjes së tij, si dhe ka pranuar se ajo i ka dhënë mbidozën e madhe të paracetamolit që shkaktoi vdekjen e tij. Ky ka qenë një hetim i gjatë që ka kërkuar gjithmonë të gjejë të vërtetën për atë që i ndodhi foshnjës dhe jam i kënaqur që gjatë gjyqit, Ellie Jacobs më në fund pranoi përgjegjësinë për veprimet e saj të tmerrshme.

Shpresoj që fakti që Ellie Jacobs tani është deklaruar fajtor dhe është dënuar, do të ndihmojë pjesën tjetër të familjes së Archie-t të ecë përpara pas kësaj periudhe të vështirë për ta. I jam mirënjohës dëshmitarëve në këtë rast për provat e tyre, dhe falënderoj grupin hetimor që ka punuar pa u lodhur për të arritur tek e vërteta. Nëse keni ndonjëherë ndonjë shqetësim në lidhje me sigurinë dhe mirëqenien e një fëmije, ju lutemi sigurohuni që të lajmëroni autoritetet, në mënyrë që të bëhet gjithçka për t’i mbrojtur ata nga ndonjë dëm.

E frikshme, nëna mostër i thyen krahun dhe vret djalin e saj 38-