BREAKING NEWS

The Elbasan incinerator, the court session is postponed again, the reason is clarified

The Elbasan incinerator, the court session is postponed again, the reason is
x
BREAKING NEWS

Hot developments in the country, Prime Minister Rama announces the urgent move

Hot developments in the country, Prime Minister Rama announces the urgent move
x
BREAKING NEWS

Meltdown of the Transparency Board, Confindustria warns: There will be no reduction in fuel prices, on the contrary, it will worsen

Meltdown of the Transparency Board, Confindustria warns: There will be no
x
BREAKING NEWS

The Foreign Ministry publishes the official list, Rama gives the post of ambassadors to some former socialist deputies

The Foreign Ministry publishes the official list, Rama gives the post of
x
BREAKING NEWS

Today the security measure is given for the former mayor Vangjush Dako, his lawyer arrives at SPAK

Today the security measure is given for the former mayor Vangjush Dako, his
x
BREAKING NEWS

With handcuffs in his hands, Vangjush Dako, surrounded by policemen, entered the court

With handcuffs in his hands, Vangjush Dako, surrounded by policemen, entered the
x
BREAKING NEWS

What is expected? Grenell warns the citizens of Kosovo: Prepare for serious consequences...

What is expected? Grenell warns the citizens of Kosovo: Prepare for serious
x
BREAKING NEWS

"Gërdeci", the file that burns Sali Berisha and his son, the families of the victims are accepted as parties in the process, what is expected to happen with Zeni and Mediu, the USA monitors the judicial process

"Gërdeci", the file that burns Sali Berisha and his son, the
x

Bota

"No government, no matter how powerful it is, can commit atrocities with impunity"/ REL's analysis: Putin's world is getting smaller

"No government, no matter how powerful it is, can commit atrocities with

After Libya's Muammar Gaddafi and Sudan's Omar al-Bashir, Russian President Vladimir Putin is the next head of state to be prosecuted by the International Criminal Court.

But he is the first leader of a permanent member of the United Nations Security Council to have an arrest warrant issued against him for alleged war crimes in Ukraine.

For the Kremlin, this means nothing - it is an "invalid" and "without legal force" act.

"We consider it shameful and unacceptable. Russia, like a number of countries, does not recognize the jurisdiction of this court," Kremlin spokesman Dmitry Peskov said.

For the president of Ukraine, Volodymyr Zelensky, it is a historic decision, which will lead to historic accountability.

"The head of a terrorist state and another Russian official have become officially suspected of war crimes," he said.

At the request of the chief prosecutor of the International Criminal Court, Karim Khan, the judges of this institution issued this month an arrest warrant for the Russian president, Vladimir Putin, and the commissioner for children's rights in Russia, Maria Lvova-Belova. They are accused of the war crime: illegal deportation of children from Ukraine and their illegal transfer to the territory of the Russian Federation.

The decision was announced a day after a United Nations commission of inquiry accused Russia of forcibly relocating children. According to the report, the exact number of children sent to Russia is not known, but Ukrainian authorities have said it is in the thousands.

The Russian authorities have admitted that they have relocated children, but have said that they have done so for humanitarian reasons, namely for their protection. The UN report refutes this.

"The transfers are not related to security or medical reasons. "Many children have not been able to contact their families and may have lost ties with them forever," the report states.

Ekspertët ligjorë thonë se gjasat që Putin të arrestohet sa është në pushtet, janë fare të vogla. Gjykata Ndërkombëtare Penale, me seli në Hagë, nuk e ka forcën e vet policore dhe mbështetet te vendet për të zbatuar urdhër arrestimet e saj. Për më tepër, Rusia nuk është palë në Statutin e Romës – traktatin që e ka themeluar Gjykatën. Palë janë 123 shtete nënshkruese.

David Scheffer, i cili ka shërbyer si ambasador i SHBA-së për Çështjet e Krimeve të Luftës në administratën e Bill Clintonit, thotë për programin Expose të Radios Evropa e Lirë se Putin tani do të frikësohet të udhëtojë.

“Edhe brenda [Rusisë] – me sa kam kuptuar nga lajmet – ai nuk po fluturon më, ndoshta nga frika e rrezikut në qiell. Ai e merr trenin kudo ku shkon në Rusi. Tani, ai duhet të frikësohet vërtet nga udhëtimet jashtë kufijve të Rusisë. Ndoshta, me përjashtim të vendeve si: Kina, Bjellorusia, Irani, Koreja e Veriut. Këto vende me siguri që nuk do ta arrestonin”, thotë Scheffer.

Ai shton se nuk ka asnjë garanci se edhe vendet që janë palë në Statutin e Romës do ta arrestonin, por thekson se ato kanë detyrime ligjore për ta bërë një gjë të tillë.

Rusia është një nga vendet më të fuqishme në botë, me rezerva masive të armëve bërthamore, dhe arrestimi i udhëheqësit të saj mund të ketë pasoja për çdo vend që tenton ta bëjë atë. Kushtetuta e Rusisë, po ashtu, e ndalon ekstradimin e qytetarëve rusë në një shtet tjetër, çfarë do të thotë se edhe nëse Putini humb pushtetin, qeveria e re – nëse potencialisht do të donte ta ekstradonte – do të haste në pengesa.

Atëherë, nëse Putin vështirë se mund të arrestohet, përse akuza e tij ka peshë? Susana Sacouto, drejtore e Zyrës së Kërkimeve për Krime Lufte në Kolegjin e Drejtësisë në Uashington, shpjegon për Exposenë:

“Urdhërarrestimi do t’ia bëjë botën më të vogël [Putinit], do t’i kufizojë lëvizjet e tij dhe do ta izolojë më shumë nga pjesa tjetër. Urdhërarrestimi, po ashtu, mund t’i bëjë disa që ta rimendojnë bashkëpunimin e tyre me Putinin – pra, sa larg mund ta çojnë mbështetjen për të? Kemi rastin e komisionares [ruse] për të drejtat e fëmijëve. Ajo akuzohet si bashkautore në mizori. Pra, ka mundësi që urdhër arrestimet të shërbejnë si masë parandaluese për bashkëpunëtorët e tjerë”.

Sacouto thotë se akuzat mund ta ndryshojnë intensitetin e luftimeve edhe në fushëbetejë.

“Sepse, lufta nuk është e paligjshme, por sjellje të caktuara në luftë janë të paligjshme, si shënjestrimi i civilëve apo vrasja e ushtarëve që dorëzojnë armët. Pra, ka rregulla të luftës. Është interesante akuza kundër komisionares për të drejtat e fëmijëve. Mendoj se dërgon mesazh të fuqishëm”, thotë ajo.

Bashkëbiseduesit e REL-it thonë se akuza për krime lufte mund ta dobësojë imazhin e Putinit edhe te fuqitë si India, që nuk e kanë sanksionuar për pushtimin e Ukrainës. Sipas tyre, ai mund të shihet me mosbesim edhe te një pjesë e popullatës së thjeshtë ruse, marrë parasysh se Putin vazhdimisht e ka pozicionuar veten si udhëheqës që mbështet “vlerat tradicionale të familjes” dhe mbron fëmijët – ndryshe nga ata në Perëndim, sipas tij.

David Scheffer, tani bashkëpunëtor i Këshillit për Marrëdhënie me Jashtë, shpreh bindjen se Putin do të ngarkohet së shpejti edhe me akuza të tjera.

“Vetë prokurori ka sinjalizuar se mund të ngrihet akuzë për sulmet kundër infrastrukturës energjetike të Ukrainës, që kanë pasur ndikim jashtëzakonisht të madh në sigurinë dhe mirëqenien e popullatës civile, sepse ajo ka mbetur pa rrymë gjatë muajve të ftohtë të dimrit. Nuk do të ishte për t’u habitur nëse Gjykata Ndërkombëtare Penale, së shpejti, lëshon urdhër arrestim edhe për këtë krim”, thotë Scheffer.

Këshilli Atlantik – institut me seli në Uashington – ka vlerësuar në një analizë të veten se rasti kundër Putinit “është mesazh edhe për shkelësit e tjerë të të drejtave të njeriut në botë, përfshirë Kinën”.

"Putin faces possible prosecution for the crime of forcibly deporting Ukrainian children, and Chinese officials have been implicated in the same offense in Xinjiang province... No government, no matter how powerful, can commit atrocities with impunity," it concluded. of the Atlantic Council./REL/