BREAKING NEWS

Almost a surprise blow to corrupt officials, the US brings OPTAD specialists and Croatian prosecutors who arrested Sanader to assist SPAK, a "big fish" is expected to be arrested

Almost a surprise blow to corrupt officials, the US brings OPTAD specialists and
x
BREAKING NEWS

Edi Rama is ready to leave the government, he does not accept a fourth mandate, here are the reasons why the prime minister will leave and when he will leave the post

Edi Rama is ready to leave the government, he does not accept a fourth mandate,
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri reports to SPAK Ulsi Manjen, a prosecutor and two judges, here are the 3 serious criminal offenses they have committed, details from the file are disclosed, how the "terror of the Italians" is being held in prison without the law 

Idajet Beqiri reports to SPAK Ulsi Manjen, a prosecutor and two judges, here are
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia reveals the strategy that Ilir Meta is following to escape from prison arrest and confesses the untold events of February 20, 1991, how Berisha was against the bust of Enver Hoxha, how he left the boulevard that day in a Security car of th...

Ilir Demalia reveals the strategy that Ilir Meta is following to escape from
x
BREAKING NEWS

Ilir Beqaj towards arrest, the investigations for the former Minister of Health have extended to Poland for suspicious money transfers, the investigators put in the "sieves" clientelistic ties, favoritism with various pharmaceutical companies, this is ...

Ilir Beqaj towards arrest, the investigations for the former Minister of Health
x
BREAKING NEWS

The positions of Ilir Meta and Monika Kryemadhi are aggravated, here are the "pearls" that were allegedly found in the cell phone seized from the PL deputy's mother's house, the investigators "flash" visits to various institutions, scanners of their as...

The positions of Ilir Meta and Monika Kryemadhi are aggravated, here are the
x
BREAKING NEWS

Berisha has elbowed those he saw as a danger, some he sent out of the country and others he executed, here are the people he is using to solve his problems with SPAK, Ilir Meta is the famous gold thief, Fatos Mahmutaj white behind the scenes of the "Fo...

Berisha has elbowed those he saw as a danger, some he sent out of the country
x
BREAKING NEWS

The British shock the Albanian rulers, a special group arrives in Tirana for money laundering, the pact between SPAK and NCA is signed, the procedures to hand over the files for the accounts in London begin

The British shock the Albanian rulers, a special group arrives in Tirana for
x

Bota

Analysis/ Vladimir Putin's bet and the 'thin thread' on which hope for the salvation of Ukraine hangs

Analysis/ Vladimir Putin's bet and the 'thin thread' on which

Russian President Vladimir Putin's grim bet that America and the West will tire of his brutal war is looking closer to victory every day, writes CNN in one of its analyses.

Nearly seven weeks after President Joe Biden asked Congress for $60 billion to supplement Kiev's arms and ammunition, along with another $14 billion for Israel, nothing has happened. In a major blow to its prospects, aid to Ukraine has now been shelved by Republicans because of a particular conundrum over immigration. The gridlock, along with diminishing prospects that Congress will act before the holidays, prompted stark warnings from the White House on Monday that heralded a critical juncture in the war.

"We're running out of money and we're almost out of time," Biden's national security adviser, Jake Sullivan, told reporters. The administration's toughening of rhetoric suggested that any lawmakers who opposed the funding were siding with the Russian leader.

"A vote against supporting Ukraine is a vote to improve Vladimir Putin's strategic position," he said.

Sullivan's comments came after Office of Management and Budget Director Shalanda Young warned House Speaker Mike Johnson in a letter that " cutting off the flow of American weapons and equipment will bring Ukraine to its knees on the battlefield, not only putting gains Ukraine has made, but increasing the likelihood of Russian military victories."

Ukraine's ambassador to the United States, Oksana Markarova, also pleaded with lawmakers not to abandon her country.

"Having won so much, we can't lose it now," she told CNN's Wolf Blitzer.

"We are all praying and hoping for additional support from the American people."

Can the US promise to be with Ukraine long enough?

Toni alarmues ngriti pyetjen nëse zhgënjimi i administratës ishte një taktikë politike e krijuar për të nxitur Kongresin në veprim apo pasqyron shqetësimin e vërtetë se tubacioni i ndihmës ushtarake amerikane që mbështet rezistencën e Ukrainës është me të vërtetë nën kërcënim. Duke pasur parasysh dështimin e Kongresit dhe, veçanërisht të shumicës kaotike të GOP të Dhomës së Përfaqësuesve, për të përmbushur edhe detyrat më elementare të qeverisë, ankthi që shkon deri në panik mund të justifikohet në krahun perëndimor.

Rritja e dyshimeve mbi angazhimin e SHBA-së përkon me një sinjal të hidhur dimri, në të cilin Rusia pritet të synojë sërish civilët ukrainas dhe termocentralet që i mbajnë ata të ngrohtë. Ka shenja të reja se Moska ka qenë në gjendje të rindërtojë një rikthim në forcat dhe armatimet e saj të varfra dhe po vendos raketa dhe drone të reja nga aleatët si Koreja e Veriut dhe Irani. Lufta e Izraelit kundër Hamasit, ndërkohë, ka lënë në hije Ukrainën javët e fundit, një situatë për të cilën Presidenti Volodymyr Zelensky është shqetësuar publikisht ditët e fundit.

Ndërsa mbijetesa e Ukrainës është në rrezik, po kështu është edhe reputacioni i Shteteve të Bashkuara si një lider global. Vetëm dy javë më parë, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin udhëtoi për në Kiev dhe i tha publikisht Zelenskyt: “Ne do të qëndrojmë me ju për një kohë të gjatë”.

Por a mund ta respektojë vërtet SHBA-në këtë zotim, si në luftën afatshkurtër për financimin e Ukrainës, ashtu edhe duke pasur parasysh mundësinë që ish-presidenti Donald Trump, i cili është armiqësor ndaj Ukrainës dhe gjithmonë ka favore ndaj Putinit, të ketë një shans të mirë për t’u rikthyer në Shtëpinë e Bardhë nëse ai fiton nominimin e GOP vitin e ardhshëm?

Ideja se Uashingtoni do të braktiste një komb demokratik dhe sovran që do të luftonte kundër një pushtimi të komplotuar nga Kremlini dikur do të kishte qenë e paimagjinueshme. Një veprim i tillë jo vetëm që do të shkatërronte vendosmërinë perëndimore në Ukrainë; mund të dërgojë një sinjal për kundërshtarët si Rusia dhe Kina se garancitë e sigurisë së SHBA-së për aleatët nuk do të thotë asgjë tjetër në botë. Por ndryshimi në botëkuptimin e GOP, larg rrënjëve të tij internacionaliste dhe drejt një qëndrimi izolues “Amerika e Para” të favorizuar nga Trump, ka ndryshuar supozimet për fuqinë e SHBA-së. Forcat politike që mund të riformësojnë botën në një mandat të dytë të Trump janë tashmë në lojë në Uashington, veçanërisht në Dhomën e Përfaqësuesve dhe po kërcënojnë të transformojnë politikën e jashtme të SHBA.

Mbështetësit e ndihmës së vazhdueshme për Ukrainën paralajmërojnë se Putini po vëzhgon. Senatori republikan Jim Risch nga Idaho, i cili shërben në komitetet e Inteligjencës dhe Marrëdhënieve me Jashtë, tha në Forumin Ndërkombëtar të Sigurisë Halifax muajin e kaluar se “Vladimir Putin, kam arsye të besoj … beson se ai do ta fitojë këtë luftë duke na dalë përpara”.

Risch shtoi: “Ata shikojnë çdo fjalë që shqiptohet në Shtetet e Bashkuara, në Kanada dhe me aleatët tanë të tjerë, nga disidentët, jo nga shumica dërrmuese e njerëzve që e mbështesin këtë.”

Gjenerali Ben Hodges i ushtrisë amerikane i bëri jehonë asaj ndjenje se Moska po ndjek çdo lëvizje në Kongresin e SHBA.

“Testi i madh i vullnetit është midis Kremlinit dhe kryeqyteteve perëndimore – Uashington, Berlin, Paris, Londër dhe të tjerë”, tha Hodges në një konferencë të organizuar javën e kaluar nga Spirit of America, një grup jofitimprurës që punon së bashku me trupat dhe diplomatët për të promovuar vlerat amerikane.

Trazirat e brendshme të Amerikës kërcënojnë lidershipin e saj global

Të njëjtat forca politike përçarëse që e kanë kthyer Kongresin në një rrugë pa krye dhe po nxisin mundësinë e një mandati të dytë të Trumpit, janë kombinuar për të kërcënuar financimin amerikan të rezistencës së Ukrainës.

Republikanët e krahut të djathtë po kërkojnë një paketë ndryshimesh të politikës së linjës së ashpër të imigracionit në kufirin jugor në këmbim të financimit të Ukrainës që janë të papranueshme për demokratët e Senatit. Johnson mund të luftojë për të mbajtur qëndrimin e tij të dobët në detyrën e tij nëse përdor votat e Demokratëve për të kaluar një paketë financimi për Ukrainën. Dhe ka pak bazë të përbashkët ose besim midis Dhomës së Përfaqësuesve të udhëhequr nga republikanët dhe Senatit të udhëhequr nga Demokratët. Rënia e vlerësimeve të miratimit të Biden po e kufizojnë aftësinë e tij për të shitur ndihma masive të vazhdueshme për Ukrainën tek një publik që po bëhet më skeptik mes betejave të përditshme në SHBA, duke përfshirë çmimet e larta të ushqimeve.

Dështimi i Ukrainës për ta kthyer kundërsulmin e saj të premtuar prej kohësh në përfitime konkrete, ndërkohë, ka bërë që skeptikët për më shumë ndihmë të pyesin nëse ajo po përdoret në mënyrë efektive dhe sa do të zgjasë lufta. Johnson, për shembull, është ankuar se administrata nuk ka ofruar një plan për fitoren në Ukrainë ose një rrugë për zgjidhjen e konfliktit. Këto janë shqetësime të arsyeshme duke pasur parasysh se miliarda dollarë para të gatshme nga taksapaguesit po përdoren në përpjekjet për ndihmë. Megjithatë, situata në Ukrainë vështirë se i jep vetes përgjigjet që kërkon Johnson. Putini, me tolerancën e tij të lartë për viktimat e mëdha ruse, duket i gatshëm të bëjë një luftë dëshpërimi për të gjakosur armikun e tij dhe për të pritur ndryshimet politike në SHBA dhe Evropë që do të mbytin ngadalë ushtrinë e Ukrainës. Rusia dhe Ukraina kanë qenë në realitet në luftë për më shumë se një dekadë tashmë – që kur Putini aneksoi Krimenë, një territor ukrainas, në vitin 2014. Ndërsa lufta po kalon në një ngërç, as Rusia dhe as Ukraina nuk janë afër negociatave për përfundimin e saj, duke pasur parasysh se aksionet për të dy janë kaq të larta në shmangien e humbjes.

Paketa e ndihmës për Ukrainën tani është kapur në çështjen më të vështirë politike të SHBA-së – imigracionin.

Biden kërkoi 13.6 miliardë dollarë për sigurinë në kufirin SHBA-Meksikë, së bashku me kërkesat e tij për ndihmë Izraelit dhe Ukrainës, në një përpjekje për të lehtësuar miratimin e masës, e cila përfshin gjithashtu 7.4 miliardë dollarë për Tajvanin. Por republikanët duan ndryshime politikash, si dhe financime të reja. Në Dhomën e Përfaqësuesve, ata po shtyjnë për ligje të reja të bazuara, një projekt-ligj që do të kodonte shumë nga politikat e vijës së ashpër të Trumpit të imigracionit, si dhe ndryshimet në ligjin e azilit. Dhe një grup dypartiak senatorësh ka kaluar disa javë duke kërkuar një kompromis, por ka pasur raporte kontradiktore të hënën nëse bisedimet e tyre ishin prishur.

Udhëheqësi i shumicës demokratike në Senat, Chuck Schumer do të rrisë presionin ndaj republikanëve të Senatit, të cilët favorizojnë më shumë ndihmë për Ukrainën, por janë peng i bazës pro-Trump të partisë së tyre. Ai planifikon të sjellë një paketë ndihme Ukrainë-Izrael në dysheme këtë javë për një votim pa përfshirë masat e imigracionit. Dhe ai njoftoi se Zelensky do të bëjë një paraqitje të largët të martën në një konferencë të klasifikuar të Senatit.

“Siguria kombëtare e Amerikës është në linjë në mbarë botën, në Evropë, në Lindjen e Mesme, në Indo-Paqësorin, autokratët, diktatorët po bëjnë luftë kundër demokracisë, kundër vlerave tona, kundër mënyrës sonë të jetesës”, tha demokrati i Nju Jorkut.

“Jemi në një moment historik”, vijon ai.

Por një grup senatorësh republikanë, të cilët normalisht mbështesin ndihmën për Ukrainën, sinjalizuan të hënën se nuk mund të ecin përpara pa ndryshimet e imigracionit që i bashkëngjiten masës. Senatori i Teksasit, John Cornyn, paralajmëroi, për shembull, se “siguria jonë nuk mund të jetë e dyta pas asaj të vendeve të tjera anembanë botës, aleatëve tanë, madje edhe atyre si Ukraina dhe Izraeli”.

Duke pasur parasysh mbështetjen e gjerë për Ukrainën në Senat, duket se do të dalë një kompromis i çrregullt. Por paparashikueshmëria dhe paqëndrueshmëria e Dhomës së kontrolluar nga GOP do të thotë se një paketë ndihme përballet me një fat thellësisht të pasigurt. Shumica e republikanëve ende nuk i ka miratuar faturat normale rutinë, si ai që financon Departamentin e Mbrojtjes të SHBA-së, për shembull. Dhe ndërsa dhoma mbështeti një projekt-ligj për financimin e Izraelit, ai u rëndua me shkurtime në Shërbimin e të Ardhurave të Brendshme, të cilën demokratët e Senatit e kundërshtojnë një shenjë se si republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve janë të përshtatur më shumë për mesazhet partiake sesa qeverisjen ose ruajtjen e fuqisë dhe ndikimit të SHBA jashtë vendit.

The next risk for Ukraine is that it will be dragged even further into a government funding war looming for January and February. And even before the outcome of the 2024 election is known, it is clear that there is no longer any guarantee that the US billions will be there for as long as the war lasts.

And all the while in Moscow, Putin watches and waits.

Most read