BREAKING NEWS

Serious/ A citizen is found dead in a hotel, the first details emerge

Serious/ A citizen is found dead in a hotel, the first details emerge
x
BREAKING NEWS

"Should we expect the bag of lek on the back?" The journalist discloses details about Ahmetaj's accusations: He may also follow the escape route like Adriatik Llalla

"Should we expect the bag of lek on the back?" The journalist
x
BREAKING NEWS

"The Belgrade-Pristina agreement?!"/ Rama reacts, asks for clarifications from the UN: Serious mistake or slip? Provide clarification immediately

"The Belgrade-Pristina agreement?!"/ Rama reacts, asks for
x
BREAKING NEWS

The lawyer explains what is happening behind the doors of SPAK for the arrest of Arben Ahmetaj

The lawyer explains what is happening behind the doors of SPAK for the arrest of
x
BREAKING NEWS

The accusations against Arben Ahmetaj, Kreshnik Spahiu reveals the behind the scenes: He risks 10 years behind bars, here is where he differs from Saimir Tahir

The accusations against Arben Ahmetaj, Kreshnik Spahiu reveals the behind the
x
BREAKING NEWS

"Keep your friend close, the enemy even closer"/ What is Artan Hoxha warning? Here is a coded message from Skopje

"Keep your friend close, the enemy even closer"/ What is Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu breaks the 'bombshell' statement and reveals the scheme being used: Arben Ahmetaj will be arrested when Rama is in this country, not by chance...

Kreshnik Spahiu breaks the 'bombshell' statement and reveals the
x
BREAKING NEWS

Is Ahmetaj destroying the evidence? Spahiu sheds light on the behind-the-scenes and reveals the scenario: The charges can be reduced to...

Is Ahmetaj destroying the evidence? Spahiu sheds light on the behind-the-scenes
x

Bota

Is Agim Neza a repentant witness? VOA reporter details McGonigal's acquittal: Hearing lasted 15 minutes

Is Agim Neza a repentant witness? VOA reporter details McGonigal's

The journalist of "Voice of America" ??Keida Kostreci has stated that the court session during which the decision was taken for the conditional release of the former FBI official, Charles McGonigal, was short and lasted 15 minutes. In direct connection to the show "Opinion" on TV Klan, Kostreci said that in this court session there was only 1 defendant and that was McGonigal.

Blendi Fevziu: He appeared in Washington Court today and was it expected that the trial would be postponed?

Keida Kostreci: Yesterday it was said that the court session could be held on another day and not today. Then there was another announcement that the session would be held today and it ended 2 hours ago. It was a brief, 15-minute, routine hearing where McGonigal pleaded not guilty. It was an abbreviated procedure, that was the main thing that came out of this session. It was said that there will be another hearing at a later time to continue with the procedure.

Blendi Fevziu: Is Agron Neza the Albanian who gave him 225 thousand dollars, but also other money? Was this the person who testified? Let's say is he a repentant witness?

Keida Kostreci: We don't know that. We have no data to confirm such a thing.

Blendi Fevziu: You continue to have the same information that there are no cases against Neza and Ducka, right?

Keida Kostreci: Today's hearing was about this indictment. The indictment has only 1 defendant and that is McGonigal. Person A and person B that are mentioned there, are mentioned in function of the violations of this person and in function of this indictment that the Department of Justice has brought against the former agent for the violations that he committed, for the contacts and meetings that he did not report and for the benefits it may have had.

Ish-zyrtari u deklarua i pafajshëm sot në Gjykatën Amerikane, lidhur me akuzat se ka marrë para nga një ish-punonjës i shërbimeve inteligjente shqiptare dhe për mos-raportimin e kontakteve dhe lidhjeve dhe zyrtarë të shteteve të tjera. Vetëm dy ditë më parë u publikua dosja e plotë dhe aktakuza me 9 pika që FBI ka kopsitur për ish-agjentin dhe shefin e kundërzbulimit të FBI, Charles McGonigal. Faqet e dosjes tregojnë shumë për zhvillimet politike të 5 viteve të fundit edhe në Shqipëri, ku protagonist është kryeministri Edi Rama dhe lufta e tij kundër opozitës. McGonigal ka zhvilluar takime të njëpasnjëshme me kryeministrin Edi Rama dhe dy persona që në dosje emërtohen si ‘Personi A’ dhe ‘Personi B’, që janë përkatësisht Agron Nezaj e Dorian Duçka, të dy të lidhur me qeverinë shqiptare. Nezaj del në dosje si njeriu që i jep 225 mijë dollarë McGonigal në mënyrë që të ndërhyjë në FBI që të nisë hetimin për personin që po lobonte në SHBA për PD-në, në vitin 2017 kur drejtohej nga Lulzim Basha. Supozohet që bëhet fjalë për Nicolas (Nick) Muzin. Ndërsa Duçka del si njeriu që e shoqëron kudo ish-agjentin, paguan fluturimet e akomodimet e tij, si dhe i përcjell informacionet e nevojshme që do t’i shërbenin në nisjen e hetimit nga FBI.