BREAKING NEWS

Behind the scenes of the divorce, here's how Monika Kryemadhi made the "hole" in SPAK Ilir Meta, from luxury trips around Europe, expenses for aesthetic services, to conversations on her cell phone where bargains were made with ministers, directors and...

Behind the scenes of the divorce, here's how Monika Kryemadhi made the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta risks up to 15 years in prison, how will the wealth that has passed in the name of his mother-in-law, brother-in-law and father sink him, in the end they will seize all his money, the character who denounced him to SPAK discloses the latest i...

Ilir Meta risks up to 15 years in prison, how will the wealth that has passed in
x
BREAKING NEWS

The High State Control reveals Belinda Balluku's plane tickets and per diems abroad, there is no document for the deputy prime minister that proves her official meetings for which international trips were made

The High State Control reveals Belinda Balluku's plane tickets and per
x
BREAKING NEWS

OLAF sinks Frida Krifca and the management chain of AZHBR, this is the corrupt scheme they used to steal agricultural funds, from fake contracts, to applicants who pay a high percentage to win, this is how money was stolen with consulting companies, fu...

OLAF sinks Frida Krifca and the management chain of AZHBR, this is the corrupt
x
BREAKING NEWS

SPAK has disturbed the sleep of the untouchables of politics, special prosecutors are in danger because of the Rama-Berisha deal, Lulzim Basha reacts strongly and reveals what he will do if the Supreme Court does not decide on the stamp of the DP befor...

SPAK has disturbed the sleep of the untouchables of politics, special
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the scheme that Ilir Meta is using to escape from the arrest of SPAK, just as he did with the video of Dritan Prifti

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the
x
BREAKING NEWS

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was specially made by SPAK to go to Ilir Meta, very soon we will have communication of charges, this is why the doors of the asylum have been closed to the former president, they will bring him ...

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was
x
BREAKING NEWS

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy prime minister and head of the district of Tirana, Gjiknuri leaves Elbasan, Blendi Çuçi goes to Fier, this is what is expected to happen within the SP

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy
x

Aktualitet

The testimony of the journalist who published fake news about the police leaders is fully revealed: how the chain of fines from the police to the journalist worked

The testimony of the journalist who published fake news about the police leaders

Through a portal, where he attacked and denigrated the senior leaders of the Police, the Head of Sector at AMP Kushtrim Selimi, wanted to become director. Currently, Kushtrim Kushtrim Selimi is wanted, but the other official of AMP, Regina Omeri and the journalist Ervis Hasanaga were placed in handcuffs.

The online media "Webline" revealed the testimony of journalist Ervis Hasanbega. He said that about 1 month ago, he was contacted by a friend of his wife, whose name is Regina Zeqiri or Omer surname, since Omer, as far as he knows, has his husband's surname.

Regina told him that she works as a secretary in the AMP Sector in the Durrës Police Directorate. He also clarifies that he has known Regina since 2013, as well as her husband, whose name is Fisnik Omeri, who, as far as I know, works in the Information Service and covers the city of Kavaja. About 2 months ago, Regina told him that she is interested in how the management and maintenance of a news website works, as well as the social networks connected to this portal. Since this citizen has knowledge in their management, he has started to explain the functioning of the portal and social networks. After explaining their operation from a technical point of view, Regina told him that: there is a person who has a website and social networks that he will connect to this page (Instagram, Facebook, Tik Tok, etc.) and asked him if he could free life for maintaining, managing, posting news and increasing site visitors. She also told him about the person who has this page that he has it for his own work and if not, does he know any other person who can do this work.

Ervis Hasanaga has told him that he takes it upon himself to do such a thing, and has demanded that the minimum salary be 50 thousand new lek. Regina agreed and told him to start work and at this moment Regina gave him the identification credentials of the page  https://shqipnews.info .

She also sent me links to different pages from the Timoni.Al and Pamphlet portals to copy some news from these portals and put them on our portal.

After receiving the credentials: he has identified himself and started to fill the website with daily news, to fill the history (pink news, chronicles, etc.) He initially received the news from various Albanian portals and from the television where he worked. After the page was filled with some news, Regina contacted him via Whatsapp and brought him various news to post.

Në lidhje me postimin e lajmit të kallëzuesit, ai sqaron se ja ka sjellë shtetasja Regina Zeqiri, së bashku me foton e D. P dhe 2 vendime që ishin të shkruara në gjuhën Italiane të cilat i përkisnin V.P.  Ai e ka pyetur Reginën sesi ta lidh lajmin kur vendimet janë për të vëllain dhe ajo i ka thënë se do shkruhet siç ta kam sjellë unë se nuk ka vend ku te rri se si të qëndrojë në detyrën e Drejtorit të AMP të Tiranës një shtetas i dënuar siç është Dritani.

Në këtë moment ai nuk ka komentuar por ka përgatitur lajmin bashkë me fotografinë, ja ka nisur Reginës për konfirmim sepse kështu bënte më çdo lajm që sillte Regina, dhe ajo ja ka konfirmuar për ta postuar. Pas konfirmimit të saj, ai e ka postuar lajmin në faqen e internetit shqipnews.info dhe në rrjetin social Facebook SHQIP NEWSS që i përket faqes Shqipnews.info.

Ai ka sqaruar gjithashtu se shtetasja Regina Zeqiri i ka dërguar lajme për zëvendës drejtorin e policisë së Durrësit shtetasin Bujar Delialliasi, Drejtorin e Policisë Neritan Nallbati, Drejtorin e Policisë Rebani Jaupi, Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë Muhamet Rrumbullaku, Drejtorin e AMP Florjan Sulejmani, shoferin e Drejtorin të Përgjithshëm të Policisë Altin Brahja, Drejtorin e DIT në Polici Ervin Muça etj që për momentin nuk i mbahen mend. Pra konkretisht lajmet nga administrata e Policisë që janë botuar në faqen Shqipnews.info ja ka sjellë të gjitha  shtetasja Regina Zeqiri. Mund të përmend ketu titujt me shkrimin: “Si u shitën gradat e policisë nga Muhamet Rrumbullaku dhe Florjan Sulejmani”, “Ç’pritet të dalë nga përgjimet e Prokurorisë”, “Ortakët e Krimit dhe tradhtarët e Amerikanëve si kupola e Policisë së Shtetit dekonspiron operacionet e Spak”. “Drejtori i Policisë Kriminale Neritan Nallbati kapet në përgjime nga DEA” dhe lajme të tjera titujt e të cilave nuk i kujtohen për momentin.

Në lidhje me pagesën shtetasi Ervis Hasanaga sqaron se; pagesën për këtë shërbim e ka marr nga një person i panjohur për të e ka kontaktuar në aplikacionin “Whatsapp” por këtë person ja ka dërguar Regina e cila e ka telefonuar më parë dhe i ka thënë që do të marri dikush në telefon për të të bërë pagesën e muajit për mirëmbajtjen e faqes së internetit dhe hedhjen e postimeve. Këtë person e ka takuar tek zona e “Bllokut” në afërsi të Mr.Chicken në fillim të muajit Maj 2024 dhe pasi e ka takuar ai i ka dhënë 600 Euro duke përfshirë këtu hedhjen e lajmeve në portalin shqipnews.info dhe në rrjetet sociale si dhe mirëmbajtjen e tyre.

Gjithashtu ai shton se ditën e djeshme më datë 28.05.2024 Regina Zeqiri (Omeri) i ka thënë që do më kontaktoj një numër në telefon ndërsa ai i ka thënë se përse do të komunikoj pasi do që të merret më me këtë punë. Ajo i ka thënë se pa merak se nuk është gjë e keqe. Pas kësaj bisede Regina i ka thënë që të instaloj Telegramin dhe pasi e ka instaluar rreth orës 20:45 e ka telefonuar një numër italian në këtë aplikacion dhe pa u prezantuar i ka thënë se e hapëm portalin pasi donim të kishim diçka tonën dhe se për pjesën e pagesës nëse të pyesin si e ke marr thuaj që e ke marr me Cryptovalute (kriptomonedhe digitale). Ndërsa për pagesën e muajit Maj të cilën s’ja kishte dhënë akoma i ka thënë se ishte jashtë shtetit dhe se do ja jepte kur të kthehej dhe se do lidhej me “vajzën” (që nënkuptonte Reginën) pasi emrin nuk ja përmendi në asnjë moment. Më pas më tha që mbaje numrin tim për ç’farëdolloj gjëjë dhe se numri ishte +393510381342.

Nga ana jonë, pas marrjes së deklarimit të shtetasit Ervis Hasanaga, është bërë shoqërimi i shtetases Regina Omeri e cila është pyetur në cilësinë e personit ndaj të cilit zhvillohen hetime, ku në deklarimin e saj, lidhur mbi portalin Shqipnews.info si dhe shtetasit Kushtrim Omeri dhe Ervis Hasanaga, ka deklaruar se:

Në lidhje me portalin Shqipnews ajo deklaron se nuk e njeh pronarin e këtij portali vet personalisht, por lidhjen me këtë portal e ka pasur një koleg i saj i punës i cili quhet Kushtrim Selimi. Me Kushtrimin ka rreth 3 vjet që njihet pasi ka qënë specialist në Drejtorinë Rajonale të Agjensisë së Mbikqyrjes Policore Durrës. Para rreth 2 muajsh Kushtrimi i ka thënë që i duhet një djalë që merr vesh nga faqet e Internetit dhe rrjetet sociale për të menaxhuar një faqe të tille. Pasi është menduar i ka sugjeruar shtetasin Ervis Hasanaga, të cilin e njeh pasi ish bashkeshortja e tij Ejona Manjani është shoqja e saj e ngushte. Ervisi me sa ka dijeni, punon si gazetar në A2 CNN, në Tiranë. Ka kontaktuar me Ervisin dhe e ka pyetur nese kishte mundesi të menaxhonte një faqe interneti së bashku me rrjetet sociale. Ai i është përgjigjur se e merr ai përsipër këtë pjesë por duhet të diskutonin për pagesën mujore dhe ajo i ka thënë që vendos një shifër të pranueshme. Ervisi ka vendosur për shumën 50.000 lekë të reja në muaj dhe pasi është konsultuar me Kushtrimin i ka thënë që pagesa mujore që kërkohet është 50.000 lekë të reja dhe ai ka rënë dakord. Duke qënë se ajo nuk merr vesh nga portalet, Ervisi ka filluar të hedhë të dhëna në portalin Shqipnews.info duke plotësuar fillimisht kategoritë e kronikës që përfshin lajmet e fundit nga Shqiperia, Lajmet Rozë, Shoëbizz, Lifestyle etj. Ndërkohë ajo i ka nisur Ervisit disa lajme dhe linke të ndryshme nga portale të tjera që ai të bënte lajmet. Ajo i ka nisur një lajm për Altin Brajen shoferin e Drejtorit të Përgjithëm të Policisë së Shtetit, dhe një lajm për Drejtorin e Agjensisë së Mbikqyrjes Policore Tiranë Dritan Pjetrin. Të dyja këto lajme ia ka nisur Kushtrim Selimi.  Deklaron se ajo nuk është se i ka lexuar me detaje përmbajtjen e lajmeve por thjesht siç ia niste Kushtrimi ja dërgonte Ervisit për publikim në faqen Shqipnews.info dhe në rrjetet sociale të lidhura me këtë faqe. Të gjitha lajmet që i vinin nga Kushtrimi ajo ja dërgonte Ervisit nëpërmjet aplikacionit Whatsapp.

Shtetasja Regina Omeri është pyetur nëse i ka bërë ndonjë pagesë shtetasit Ervis Hasanaga dhe nëse po në çfarë mënyre e ka bërë atë, dhe ka deklaruar se:

Ajo personalisht nuk e ka paguar shtetasin Ervis Hasanaga, por pas 1 muaji Kushtrimi ka diskutuar me Reginën për mënyrën e pagesës së Ervisit dhe i ka thënë që ti thoshte se Ervisin do e merrte në telefon një djalë dhe do ti çonte pagesën në Tiranë. Ajo ka telefonuar Ervisin dhe i ka thënë që do ta merrte dikush në telefon për të të sjellë pagesën dhe Ervisi ka rënë dakord. Ervisi ka folur personalisht dhe ka takuar këtë djalin dhe i ka konfirmuar se ka marrë shumën për 600 euro por ajo nuk e njeh se kë djale i ka cuar Kushtrimi për të bërë pagesën dhe aktualisht nuk e ka as numrin  tij të telefonit.

The citizen Regina Omeri was ever paid in relation to the service she performed for the Shqipnews.info site and if so, how much did you appropriate and from whom was it paid and she stated that she was never paid in relation to this site because as she stated above it was not so active in this part, she simply sent the news brought by Kushtrimi to citizen Ervis Hasanaga.

Citizen Regina Omeri was asked why Kushtrimi sought and published such news on the Shqipnews.info portal and stated that she has no idea why Kushtrimi did such a thing, but in some short conversations she had with without interest on her part, she did them for personal work reasons.

He was asked if he knows about any other person involved in the administration, entering, changing or deleting data on the Shqipnews.Info portal and he stated that he has no knowledge and was not interested in knowing. As he stated above, I know that Ervis deals with this portal and Kushtrimi used to send him the news.

She adds that she did not know that she was committing a criminal offense for the publication of these data and also that she does not know any of the persons for whom the news was sent by Kushtrimi, such as Dritan Pjetri, Altin Brahja and other Police Leaders.

She is very sorry about the actions that she has carried out, but she did them without thinking and without having the necessary information about the consequences that could follow, because she thinks that these news could have been published by other portals.

For the above, she apologizes to all the people involved in these articles directly or indirectly.

From the above, these citizens, in cooperation with each other, entered, changed and deleted computer data, in text and photo formats, without the right to create false data, with the aim of presenting and using them as authentic on the server computer equipment, which were displayed online for the public, on the website with the Domain  https://www.shqipnews.info, where the heads of institutions were included, denigrating their image.