BREAKING NEWS

Pact for immigrants/ Italian media react: Engjëll Agaçi, the key man in the Albania-Italy agreement, a former lawyer of...

Pact for immigrants/ Italian media react: Engjëll Agaçi, the key man
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Here is the dirty agreement of Rama, Meta and Berisha that is still in force, their tactics of threatening files, the scheme that the prime minister is using with the internationals to stay in power and the two heavy blows that will be...

Kreshnik Spahiu: Here is the dirty agreement of Rama, Meta and Berisha that is
x
BREAKING NEWS

Head of the Joint Movement, Arlind Qori: I'll show you the recipe to topple Edi Rama and the economic oligarchy that supports him, here is the file that if properly investigated by SPAK will put the prime minister behind bars, Meta-Berisha head and nec...

Head of the Joint Movement, Arlind Qori: I'll show you the recipe to topple
x
BREAKING NEWS

Here is the key witness who made the "hole" from Meta's cell for the "CEZ-DIA" affair, SPAK has seized the cell phones of Kryemadhi and her children with conversations from 2013-2015, 100 people are questioned, from relatives, associates and doctors , ...

Here is the key witness who made the "hole" from Meta's cell for
x
BREAKING NEWS

Minister of Finance, Ervin Mete: Here's what you need to know about the categories that benefit from salary increases, the details of pension indexation and the period when the bonus will be distributed, there will be a support package for the needy, h...

Minister of Finance, Ervin Mete: Here's what you need to know about the
x
BREAKING NEWS

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir Meta and Edi Rama, the USA comes out on the side of Altin Duman, demands that the opposition distance itself from "non-women" and gives a strong message that misgovernance and corruptio...

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir
x
BREAKING NEWS

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the "hole" for Ilir Meta and Monika, the role of Kryemadhi's mother and brother Drini who received 360 million ALL from SGS, the 2 people who opened the former president's files in SPA...

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its doors, Monika Kryemadhi attacks her husband as a servant of Edi Rama

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its
x

Aktualitet

They killed the father and buried him in the hut, the Court comes out with the important announcement, here is the time when the hearing is expected to take place against Pëllumb Meta's 3 children

They killed the father and buried him in the hut, the Court comes out with the

The court hearing against the three children of Pëllumb Meta will take place today at 12:00 for the assessment of security measures against them.

Hygerta Meta, 19-years-old, Amarildo Meta, 21-years-old and Hysen Meta, 25-years-old are accused of killing their father inside their house in Shënvlash, Durrës and then burying him in the hut near the apartment.

The case will be examined by judge Shpëtime Pitaku.

Court Notice:

Criminal case no. 127/1, with the object "The legal validity of the arrest and the determination of the security measure against the citizens H. Meta, H. Meta and A. Meta suspected of committing the criminal offenses provided by article 79/c, 278/4 and 303 and 25 of the Penal Code".

This case is under review by Judge Shpëtime Pitaku.

The court session will take place on 26.02.2024, at 12:00.

Conflicting evidence

The three children of the 51-year-old will face the preliminary facts collected by the investigative group, while the testimonies given by them have been contradictory from the beginning. But despite not yet coming to a conclusion about the real cause of the event, the investigative group released to the media all the testimonies of the protagonists of the horror crime that happened on February 10.

But there are a number of clues that accompany the post-arrest of the victim's children that make it even more complicated to find a motive, which led the children to take such a step to kill and then bury their father. In a public appearance for the media, the wife said that Pellumbi was violent and that he had threatened them many times that he would kill them and even burn them with gasoline.

Also, she claimed that Pëllumbi had abused her and the children throughout her life, while in fact the Durrës police did not report that the Meta family had ever denounced the head of the family for violence.

Also, it is reported that the family of the girl who wanted to take the girl for her brother-in-law have spoken to the local media, and even testified at the prosecutor's office about what they were interrogated about, denying that what was said by the children was true. Dove Meta as the reason for his murder. It was the sister-in-law of the person who was told that the girl was wanted, who shed light on the friendship with the victim, since she saw the deceased every day who brought the girl to the bus station in Durrës and drank coffee in her bar.

THE GOER'S FAMILY SPEAKS

Në kohën kur është ende mister motivi i vërtetë i vrasjes së Pëllumb Metës në Shënavlash të Durrësit, bashkëshortja e tij në hetim dhe 3 fëmijët e arrestuar i qëndrojnë fort motivit të dhunës në familje dhe vendimit për të fejuar pa dëshirë vajzën 19- vjeçare. Po vendimi për ta fejuar pa dëshirë është hedhur poshtë nga familja që kishte shfaqur interes për këtë krushqi. Madje, sipas saj, edhe Blerina, nëna e vajzës, ashtu si babai i vrarë, kanë mbajtur të njëjtin qëndrim në lidhje me mundësinë e një fejese.

Ashtu si në dëshminë e dhënë në polici, edhe në një komunikim jashtë kamerave për mediat lokale, familja që kishte menduar për një lidhje krushqie me familjen e viktimës hedh poshtë pretendimin se Pëllumbi do e fejonte vajzën pa dëshirë. “Ai e kishte dritën e syve. Bënte gjithçka për të. I donte fëmijët e tij, familjen. Çdo ditë e dërgonte me makinën e vet vajzën deri në Durrës që të merrte autobusin e të shkonte në Tiranë se ishte studente e Gjuhëve të Huaja. Duke e njohur e krijuar respekt për të, se vinte çdo ditë tek lokali, rreth 4 muaj më parë, i thashë për kunatin tim që jeton në Itali, por më tha që vajza kishte filluar shkollën për Gjuhët e Huaja në Tiranë dhe s’bëhej ajo punë. Nuk e mendonin fejesën.

Megjithatë, nuk ma preu shkurt, por më tha: ‘Këto janë punë grash. Shko e fol njëherë me gruan’. Shkova dhe më priti shumë mirë, më qerasi, por edhe ajo më tha të njëjtën gjë dhe u mbyll ajo punë. Kaq qe”, – shprehet Xheni, që ndërhyri me dëshirën e mirë për të njohur e fejuar Hygertën me vëllain e burrit të saj.

“Ai po të kishte vendosur ta fejonte pa dëshirë, e kishte bërë dhe i thoshte do të fejohesh dhe mos shko në shkollë, por jo. Ne as nuk e dinim këtë gjë deri në momentin kur erdhi policia e pyeti. Ishte gjë e mbyllur. I kishte shkuar ndërmend nuses për djalin tjetër që kam në Itali. Ndaj ky si shkak për ta vrarë nuk ekziston, po edhe ai për dhunë nuk më bind. Ai i nxirrte shpesh për dreka, darka jashtë, në lokale fëmijët dhe gruan. I merrte me makinë. Para ca kohësh ishte i gëzuar se e bija i kishte dhënë makinës së tij nga Kruja deri në shtëpi dhe po mendonte t’i blinte një makinë që të shkonte e vinte nga shkolla. Madje, edhe e kishte porosi tur te pronari i makinave ku punonte.

That's what he told me", adds her father-in-law. Even the husband, OQ rejects the motive stated by the daughter of the Meta family and further reinforced by the statements of her mother and brothers that the reason for the murder was the decision to betroth her unwillingly, the violence and the father's dictate to decide on the fates of his children. The discussion about this engagement was done and closed in the fall, when Hygerta's parents did not accept. "I was surprised when the police who came to take the footage from the security cameras asked me if we were looking for the girl for her brother-in-law. I remembered that he asked me about the wife's brother, not mine. My brother has not come for a year and when he does, he works all the time. We clarified them and everything is clear. We have nothing more to say about this. We see our work, our account, and we don't even know the girl, she was always driving," said Xheni's husband.

META'S LAST COFFEE

For the last time, they saw him in Shënavlash on Saturday, February 10, the day of the murder. In the bar where he always stopped to drink a glass of brandy and coffee. "It was in the bar. Had a coffee and brandy and left around 13:05. He said that he would not work that Saturday. He was going to take a break and drove home. He said he felt a little tired and that he could come back in the afternoon, but he didn't."

As in the police and in direct communication with them, the main motive given as the cause of the crime is overthrown. In Shënavlash, Blerina, the victim's wife is known as a school-educated woman who, until recently, taught foreign language courses, English, for children at home.

"If she was an abused woman, as she says, she would hardly let her husband bring anyone into the house. I don't know what could have happened, but it is very serious. As for yelling at children, we all do it. These Crutans are perhaps a little more than considered fanatics and authoritarians, but not to kill the father. He used to say that he lived and worked for them. The pigeon seemed liberal with the boys. The little one was a worker, he worked in the service, while the big one was taken to England once with 13 thousand euros. He spent on it, but it didn't work and he returned. Then he went to Italy and now he's back to kill dad. I don't know what to say...", - says another fellow villager of the victim. The heavy shadow of crime hangs over Shënavlash, a village that is considered part of the city of Durrës due to its proximity to it. There are some people who knew Pëllumb Meta, who categorically deny that he was like that in the family. In fact, according to their confessions that they made to the media, they also showed details that they knew from his relationships with children, mainly with the girl who was said to be his biggest opponent in connection with an engagement that is not known how it was true. The police and the prosecutor's office continue to gather facts and evidence, meanwhile, close people of the victim's family are also expected to be interrogated.