BREAKING NEWS

Four minor children are transported to the Durrës hospital, the police reveal the first details of the serious event

Four minor children are transported to the Durrës hospital, the police
x
BREAKING NEWS

Robert Pope reveals the big blunder that Yuri Kim made at America's Independence Day: It's embarrassing

Robert Pope reveals the big blunder that Yuri Kim made at America's
x
BREAKING NEWS

"Today a big dream came true", Kreshnik Spahiu gives the big news: Thank you God

"Today a big dream came true", Kreshnik Spahiu gives the big news:
x
BREAKING NEWS

Following the high numbers in the country, the Ministry of Health reveals how many infections and loss of life have been recorded in the last 24 hours from COVID

Following the high numbers in the country, the Ministry of Health reveals how
x
BREAKING NEWS

The "invasion" of Albania by the African heat, the weather takes a big turn next week, here's what is expected to happen

The "invasion" of Albania by the African heat, the weather takes a big
x
BREAKING NEWS

Will the Meta-Berisha reunion happen? Journalist Robert Pope makes a strong statement about the two politicians

Will the Meta-Berisha reunion happen? Journalist Robert Pope makes a strong
x
BREAKING NEWS

Scorching temperatures won't last long, weather takes an unexpected turn, here's what awaits us next week

Scorching temperatures won't last long, weather takes an unexpected turn,
x
BREAKING NEWS

"Don't touch us...", Putin's ally threatens the West with revenge: You will get the answer in just a second!

"Don't touch us...", Putin's ally threatens the West with
x

Aktualitet

Waves of arrests in the capital / 9 people are handcuffed in the last hours, two others are prosecuted at large

Waves of arrests in the capital / 9 people are handcuffed in the last hours, two

9 people have been handcuffed in Tirana while two are being processed at large. A 29-year-old man identified with the initials HG, during a physical search of his apartment was found and seized a quantity of suspected narcotic substance, type cannabis sativa.

Also, a 24-year-old man identified with the initials AL, resident in Tirana, was caught driving a motor vehicle without a driving license, and during his physical control, a quantity of suspected narcotic substance, type cannabis sativa, was found.

Meanwhile, the Tirana police have arrested in flagrante delicto the 38-year-old identified with the initials LZ, after exercising physical and psychological violence against his wife, He will be prosecuted for the criminal offense "Domestic Violence".

KM, 40 years old, was arrested after exercising physical and psychological violence against his wife, while AM ??(brother-in-law), 40 years old, was prosecuted for the criminal offense "Domestic Violence".

The 24-year-old identified with the initials GS, has been handcuffed and will be prosecuted for the criminal offense "Theft", after he stole the phone of a minor in "Sulejman Pitarka" street.

The Traffic Police also arrested a 31-year-old man with the initials QS, for the criminal offense "Irregular driving", and prosecuted the citizen KD, 20 years old, for the criminal offense "Actions that hinder the discovery of the truth".

Also arrested were GM, 39 years old, resident in Tirana, after he was caught driving a motor vehicle without a driving license, AM, 27 years old, resident in Vora, for the criminal offenses "Objection to a public order police officer" and UV, 48 years old after caught driving a motor vehicle without a driving license and under the influence of alcohol.

Full police report: 

Vihen në pranga 9 shtetas, procedohen në gjendje të lirë 2 të tjerë, për vepra të ndryshme penale. Specialistët për Hetimin e Nakotikëve bënë arrestimin në flagrancë të shtetasve:

- H. G., 29 vjeç, banues në Tiranë, pasi gjatë kontrollit fizik dhe të banesës së këtij shtetasi, nga shërbimet e Policisë, iu gjet dhe iu sekuetrua, në cilësinë e provës materiale, një sasi lënde e dyshuar narkotike, e llojit cannabis sativa; - A. L., 24 vjeç, banues në Tiranë, pasi u kap duke drejtuar motomjetin pa leje drejtimi, dhe gjatë kontrollit fizik të tij, iu gjet dhe sekuestrua, në cilësinë e provës materiale, një sasi lënde e dyshuar narkotike, e llojit cannabis sativa.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Nr. 1 bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit L. Z., 38 vjeç, banues në Tiranë, për veprën penale “Dhuna në familje”, pasi ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj bashkëshortes.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Nr. 2 bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit G. S., 24 vjeç, për veprën penale “Vjedhja”, pasi në rrugën “Sulejman Pitarka”, i ka vjedhur telefonin një shtetasi të mitur.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Nr. 5 bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit K. M., 40 vjeç, si dhe proceduan penalisht shtetasin A. M., 40 vjeç, të dy banues në Babrru, për veprën penale “Dhuna në familje”. Shtetasi K. M. ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj bashkëshortes, gjithashtu shtetasi A. M. (kunati) ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj kësaj shtetaseje.

Specialistët e Qarkullimit Rrugor bënë arrestimin në flagrancë të shtetasve:

- Q. S., 31 vjeçe, për veprën penale “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt’, dhe proceduan penalisht shtetasen K. D., 20 vjeçe, për veprën penale “Veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës”. Shtetasja Q. S., është kapur duke drejtuar mjetin në gjendje të dehur dhe pa leje drejtimin, ndërsa shtetasja Q. S, ka penguar zbulimin e së vërtetës, dukë dhënë gjeneralitet e saj;

- G. M., 39 vjeç, banues në Tiranë, pasi u kap duke drejtuar motomjetin pa leje drejtimi;- A. M., 27 vjeç, banues në Vorë, për veprat penale “Kundështimi i punonjës të Policisë së rendit publik”,

"Irregular driving" and "Actions that hinder the discovery of the truth". Citizen AM did not initially obey the order of the police officers to stop, while after the stop he tried to change the place with the passenger in the vehicle. After the verifications, it turned out that the citizen AM was driving the vehicle without a driving license; - UV, 48 years old, resident in Tirana, after he was caught driving a motor vehicle without a driving license and under the influence of alcohol. Materials passed to the Prosecution, for further procedural actions.