BREAKING NEWS

So that the prime minister does not punish journalists, here are the questions that can soften the anger of "Zeus"

So that the prime minister does not punish journalists, here are the questions
x
BREAKING NEWS

Four minor children are transported to the Durrës hospital, the police reveal the first details of the serious event

Four minor children are transported to the Durrës hospital, the police
x
BREAKING NEWS

Robert Pope reveals the big blunder that Yuri Kim made at America's Independence Day: It's embarrassing

Robert Pope reveals the big blunder that Yuri Kim made at America's
x
BREAKING NEWS

"Today a big dream came true", Kreshnik Spahiu gives the big news: Thank you God

"Today a big dream came true", Kreshnik Spahiu gives the big news:
x
BREAKING NEWS

Following the high numbers in the country, the Ministry of Health reveals how many infections and loss of life have been recorded in the last 24 hours from COVID

Following the high numbers in the country, the Ministry of Health reveals how
x
BREAKING NEWS

The "invasion" of Albania by the African heat, the weather takes a big turn next week, here's what is expected to happen

The "invasion" of Albania by the African heat, the weather takes a big
x
BREAKING NEWS

Will the Meta-Berisha reunion happen? Journalist Robert Pope makes a strong statement about the two politicians

Will the Meta-Berisha reunion happen? Journalist Robert Pope makes a strong
x
BREAKING NEWS

Scorching temperatures won't last long, weather takes an unexpected turn, here's what awaits us next week

Scorching temperatures won't last long, weather takes an unexpected turn,
x

Aktualitet

Suddenly left Eni Vasili's show, the famous singer explodes badly towards Robert Aliaj: Remnants of post-communism, thank you…

Suddenly left Eni Vasili's show, the famous singer explodes badly towards

Robert Aliaj and singer Ardit Çuni have debated fiercely in the show 'OPEN' on News24 regarding Albania's participation in Eurovision.

In the show, Çuni, who was part of the Albanian team in "Eurovision", said that for the victories in the "Song Festival" everyone has been contested, mentioning Rona Nishliu.

On the other hand, Robert Aliaj said that he has never criticized Nishliu, whom he called a "diva", while adding that Albania had an unworthy appearance in the "Eurovision" that he left behind.

However, the debate between Robert Alijat and Ardit Çuni during the show escalated to insults, while the singer left the studio.

Robert Aliaj said that it is a low level to listen to the genre "tallava", while Ardit Çuni, stated that his level is determined to the point that when the artist appears on television, he changes the channel.

After the show, the singer reacted on social networks who felt offended by the panel who judged the youth, Albanians with harsh words. He made an open invitation to critics to write a 'professional' song as they call it and win the festival.

He also touched the part where he was forced to leave the studio of the show and this because according to him the level of Robert Aliaj is not close to him, even Arditi said that his banality reaches its peaks that he can hardly see with his family.

"I am ashamed that I was tonight in a panel that judged the youth, that judged the tastes, that judged the tallavana, that judged the Albanians as an uneducated people, that judged with banal words the professional level of each of us. I am no one to say what is best or bad just as I am no one to say who is the best song and is there a formula for having professional songs. As far as I know and I have read everything is feeling and emotion, and if this comes the product has achieved the goal.

Për të gjithë kritikët e panelit ju ftoj në një sfidë publike, të bëni një këngë nga këto “profesionalet” që dini ju dhe të fioni vitin tjetër festivalin (mesa di unë e keni bërë disa herë dhe sja keni dalë as në finale të festivalit të dilni) Madje tu tregoni europës aristokracinë dhe artin tuaj sepse Shqiptarët ‘pëlqejnë vetëm muzikën tallava’. Më vjen keq që arrij të largohem nga emisioni live por niveli i Robert Aliajt nuk i shkoj dot as afër sepse fatkeqësisht mbyll TV sa herë ai del, dhe sa herë banaliteti i tij arrin kulmet sa me vjen zor ta shoh me fëmijë dhe familjen vërdallë. Di të them Robert Aliaj dhe çdo kritik tjetër që prej këtij publiku Shqiptar ‘Pa Nivel’ paguheni ende sot ndiqeni ende so, keni frymë dhe jetë akoma sot. A mund të jemi më të mirë? Po sigurisht… A mund të jemi më keq? Poo sigurisht. A ka fund e mira? Jo”.

Këngëtari e ka vazhduar deklaratën e tij duke shprehur keqardhje dhe për paragjykimet që përballet rinia sot teksa i cilësoi kritikët e panelit si “mbetje të post komunizmit” dhe i ironizoi teksa duhet ta falenderojnë atë dhe “llumin shqiptar” që falë tyre do jenë lajm dhe do tju dalë emri.

“SA KEQ NDIHEM KUR SHOH QE NJE RINI PARAGJYKOHET RENDSHEM, ME FJALET ME BANALE SEPSE NE NUK DIJME, SEPSE NE NUK BEHEMI, SEPSE NE I MARRIM APO I KEMI MARRE SHKOLLAT ME LEKE, SEPSE I KEMI MARRE KLIKIMET KOT, SEPSE I KEMI MARRE CMIMET ME MIK, SEPSE JEMI TE NDJEKUR KOT, SEPSE NE SVLEJME, SEPSE NE SJEMI VLERE, NE JEMI LLUM. Jo te dashur “mbetje te post komunizmit”, me respekt te madh per disa qe nuk bejne pjese ne kte grup e qe vine nga e njejta kohe dhe i dua pafund per artin dhe themelet qe kane vene. Por nuk mundet te jete e bukur dhe profesionale vetem ajo qe doni dhe thoni ju, sepse bota ka evoluar, emocioni ka evoluar. Ndoshta ju keni mbetur akoma me kohen qe ju thoshte xhaxhi “NE JEMI ME TE MIRET DHE SKA TJETER” Jojo ka dhe te tjere, me te mire se une, se ti, se ai dhe arti ndaj eshte i bukur sepse eshte individual, sepse ka larmishmerine e te ndryshmeve.

AND CLOSE IT SO BUT, AND AH IF I FORGOTTEN THANK YOU AND THE PEOPLE "ALBANIAN LLUM" SIC CALL US, YOU, TONIGHT AND CONTINUOUSLY WILL BE NEWS AGAIN AND YOUR NAME WILL BE NAMED ".