BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the scheme that Ilir Meta is using to escape from the arrest of SPAK, just as he did with the video of Dritan Prifti

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the
x
BREAKING NEWS

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was specially made by SPAK to go to Ilir Meta, very soon we will have communication of charges, this is why the doors of the asylum have been closed to the former president, they will bring him ...

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was
x
BREAKING NEWS

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy prime minister and head of the district of Tirana, Gjiknuri leaves Elbasan, Blendi Çuçi goes to Fier, this is what is expected to happen within the SP

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy
x
BREAKING NEWS

USA and SPAK threatening Albanian politics for the "black days" that are coming, Altin Dumani and the prosecutors show the high official of DASH the corruption files that have filled the offices of the Special Prosecutor's Office, the Americans want th...

USA and SPAK threatening Albanian politics for the "black days" that
x
BREAKING NEWS

The scandals of Belinda Balluk have no end, KLSH reveals the financial damage it did to the pockets of Albanians, how 5 companies were excluded from the tender, suspicions of a rigged competition

The scandals of Belinda Balluk have no end, KLSH reveals the financial damage it
x
BREAKING NEWS

10 years since the intervention in Lazarat, the former General Director of the State Police Artan Diti, who led the operation, reveals for the first time the "bombastic" details, from the politician who opposed, the seizure of 71 tons of sativa cannabi...

10 years since the intervention in Lazarat, the former General Director of the
x
BREAKING NEWS

This is how SPAK is getting to the "root" of Ilir Meta's hidden assets, from his 500,000 euro birthday in Lalez, 51 assets he has in London, 289,000 euro operations, over 100,000 euro spent on just one child, up to the murders in which the former presi...

This is how SPAK is getting to the "root" of Ilir Meta's hidden
x
BREAKING NEWS

The high US official against global corruption lands today in Albania, DASH list of "non-women", will the oligarchs who finance Sali Berisha be sanctioned like the case of Dodik in Bosnia?

The high US official against global corruption lands today in Albania, DASH list
x

Aktualitet

SPAK shocks the elite of organized crime, arrested and wanted the strongest of the country, politicians, former directors and employees of the State Police are hit, internationals are also brought into play, sensational murders are revealed, money and gold are found in the apartments of them, here is the list with "VIP" names

SPAK shocks the elite of organized crime, arrested and wanted the strongest of

The Special Prosecutor's Office (SPAK) shocked the elite of organized crime, politicians, former directors and employees of the State Police yesterday. Clearing the conversations of people who used the "SKY ECC" or "ENCRO CHAT" applications has led the Special Anti-Corruption Court to issue yesterday over 40 arrest warrants for various criminal events in the country, from murders, their order, traffic international drugs, or even the disappearance of persons. For this reason, in the early hours of the morning, SPAK launched a wide operation in several cities of the country, such as Tirana, Durrës, Vlora, Lezha, Shkodra and Kruja. The investigations are led by the prosecutor Alfred Shehu, who, after receiving the decision from GJKKO, gave the order for the execution of the arrest warrant. The head of SPAK, Altin Dumani, is part of the investigation of this file.

List of VIP names

From the brothers Leonard and Erlis Duka (enemies of Ervis Martinaj), Astrit and Altin Avdylaj, Valter and Burim Bami, to Endrit Dokle, Plarent Dervishaj, Fatmir Hyseni known as Doçja, Mir Brruli cousin of Pëllumb Gjoka, are some of the names of the characters of the underworld for whom an arrest warrant has been issued. So far it is learned that only 9 arrest warrants have been implemented. The former deputy of the SP, Arben Ndoka, is also wanted. His brother, Xhevi Ndoka, has been notified of the measures in his cell as he is in prison for the alienation of properties in Shengjin. It is learned that Armando Ndreca and Elvis Ndreca, the brother and son of the uncle of the Socialist MP Eduard Ndreca, have also been taken into custody. Armando was arrested on March 10, 2024 for a grass house in Lezha, but was released after the Court said there was no evidence to implicate him.

collisions

Yesterday afternoon, it was learned that an arrest warrant has also been signed for state police officers.

In addition to members of criminal groups, two employees and a former employee of the State Police were arrested by order of SPAK. SPAK has also signed an arrest warrant for Henrigert Mitri, former head of the Lezha Police and officer Klodian Shahini, former border police officer, currently active in the State Police. SPAK has also signed an arrest warrant for Altin Morin, the former RENEA officer who was arrested in March 2023, after 113 thousand euros were found in the car he was driving. The 43-year-old, with the duty of Head of the Training Department at the RENEA Forces, was handcuffed in the area of ??Kodra e Diellit, while driving this luxury vehicle. The substantial amount was found under the first seat wrapped in a plastic bag. But a month later, he was released from jail after declaring that he had borrowed the sum of money from a businessman for a personal problem and that it was not generated by criminal activity. Altin Morina is suspected of having connections with Ervis Martinaj's group. A few days before he was arrested, he was seen in the presence of a relative of Martinaj, where he protected him from any possible assassination attempt.

 

An arrest warrant has also been issued for Lul Berisha, the former leader of the Durrës gang, who was arrested on December 14, 2023 in Spain. Sources say that in addition to Lul Berisha, an arrest warrant has also been issued for another person who is in Spain. So far, it has been learned that only 11 security measures have been implemented, while 22 names have been revealed so far.

The murders, money and gold in the apartments of the "heads" of crime are whitewashed

Prokuroria e Posaçme nuk ka dalë ende me një deklaratë zyrtare, por burime bëjnë me dije se janë zbardhur 6 ngjarje kriminale në afatin kohor nga 2018 deri në 2021.  Një ndër to, është ekzekutimi ditën e Pashkëve i Bardhok Pllanës, 3 vite më parë, i njohur ndryshe edhe si “Kumbari”. Përveçse shumave të mëdha të parave dhe flori, gjetur dke gjatë kontrolleve në banesat e bosëve të krimit, disa nga ngjarjet mbi të cilat SPAK ka hedhur dritë, kanë të bëjë me vrasjen e njerëzve të Ervis Martinajt, bosit të lojërave të fatit që rezulton i zhdukur prej gushtit 2022. Dhe pikërisht ishin përplasjet për këtë biznes që sollën eliminimin e rrethit të ngushtë të miqve të Martinaj. Dyshohet  se është zbardhur ekzekutimi i biznesmenit Bardhok Pllanaj, të dielën e Pashkëve, më 4 Prill 2021 në Shkodër. I njohur me nofkën “Kumbari”, ndërtues i pallateve, por i skeduar dhe për trafik droge ishte nisur drejt Malësisë së Madhe, kur një skuadër qitësish profesionistë ju vunë në ndjekje dhe e vranë 50 metra larg shtëpisë, në fshatin Dobraç i Ri. Po ashtu, dritë është hedhur edhe mbi atentatin e dështuar ndaj 33-vjeçarit Taulant Pepaj më 21 shkurt 2021. Interesante duket se SPAK ka zbardhur edhe përplasjet mes Durim Bamit dhe grupit Avdylaj, që nga miq u kthyen në rivalë. Është zbardhur vrasja në 2021-in në zonën e Astirit e Erigers Mihasit dhe Armando Dumanit. Një tjetër rast, është atentati ndaj Can Karriqit, një prej njerëzve më të besuar të Martinajt, atentati ndaj Ylli Brahimit, apo ekzekutimi i Brilant Martinajt. Më tej burimet thonë, se janë zbuluar disa atentate dhe në Durrës, ngjarje ku përfshihen Plaurent Dervishaj dhe Endrit Dokle, dy personazhe të njohur të bandës së Durrësit. 

Qytetet ku bastisi RENEA

Dhjetëra forca të RENEA, FNSH, nisën kontrollet prej orës 03:00 të mëngjesit të 17 majit, në Tiranë, Vlorë, Lezhë, Fushë-Krujë, Nikël, Kurbin. Kontrolle u ushtruan në banesën e Ervis Martinajt në Fushë Kuqe, i zhdukur që prej gushtit 2022. Po ashtu në ‘sitë’ ishin edhe banesat e klanit Duka në Fresk të Tiranës, të cilët të cilët dyshohen si autorë të vrasjes së ish-efektivit të policisë Santiago Malko, mik i Martinaj. Po ashtu kontrolle pati edhe në Vlorë në banesën e Fatmir Hysenit, në banesën e Albert Zajës, i dënuar me 19 vite burg për vrasjen e Shkëlzen Kastratit. Por, ‘gjuetia’ për bosët e krimit deri më tani ka rezultuar pa sukses, pasi ata nuk janë gjetur në banesat e kontrolluara, ndërsa disa prej tyre dyshohet se fshihen në Dubai. Fatmir Hyseni nga Vlora është tjetër emër i rëndësishëm për të cilin është lëshuar urdhër arrest. Fatmir Hyseni i njohur ndryshe edhe si "Doçja",është anëtar i grupit kriminal “Duka” dhe dyshohet i përfshirë në vrasjen e ish-efektivit të policisë Santiago Malko shok i ish bosit të lojërave të fati Ervis Martinaj. Por Hyseni dyshohet i përfshirë edhe në atentatin e përgjakshëm në mbikalimin e Fushë Krujës, ku u vranë Brilant Martinaj nipi i Ervis Martinajt, Besmir Hoxha dhe Dikler Vata. Ish-deputeti i PS, Arben Ndoka në tetor të vitit 2018 u arrestua gjatë operacionit “Volvo 4”, si i përfshirë në një skemë tjetërsimi pronash në Shëngjin, por më pas procesi ndaj tij vijoi me arrest shtëpie e detyrim paraqitje. Për tjetërsimin e pronave, në burg janë vëllai i tij Xhevi Ndoka dhe motra Mimoza Ndoka. Emri i Arben Ndokës del tek Metamorfoza, në bisedën mes Pëllumb Gjokës dhe Behar Bajrit, për eliminimin e armiqve.

Arrestime në Spanjë dhe Itali

It is also known that the SPAK has brought the internationals into play and the two Albanians announced as wanted internationally by the Special Prosecutor's Office were arrested yesterday in two European countries. It is reported that Denis Meta has been handcuffed in Spain, while Arian Tuku has been captured in Italy. According to SPAK's investigations, the pair were implicated in various criminal episodes. Their arrests were carried out in cooperation between Interpol Tirana and the Italian and Spanish authorities. SPAK's investigations show that Arian Tuku, 36 years old from Lezha, tried to kill Aleks Ndreka (Deda), known as "Leksi i Druve". The 36-year-old also provided the conditions to commit the murder of Durim Bami. Yes, according to SPAK, in 2020 he trafficked in Montenegro 168 kg of sativa cannabis, which were seized by the Montenegrin authorities. From the investigations carried out by the Special Prosecutor's Office against Corruption and Organized Crime, it appears that citizen Arian Tuku, son of Zef and Veranika, born on 02.02.1988 in Lezhë, on 01.12.2020 attempted to kill citizen Aleks NDRKA. Also, this citizen provided the conditions and material means to carry out the murder of the citizen Durim BAMI. On 03.11.2020, he trafficked in Montenegro 168 kg of cannabis sativa which were seized by the Montenegrin authorities. The above acts were committed by him in a special form of cooperation, that of a structured criminal group.'- announces SPAK. Arian Tuku is the son-in-law of Arben Ndoka, the former deputy of the SP, who is also wanted because SPAK has issued an arrest warrant against him. "Leksi i Druve" had strong clashes with the former deputy of the Socialist Party, Arben Ndoka.

Most read