BREAKING NEWS

Ex-prosecutor Shkëlqim Hajdari warns of arrests of politicians: The deadline for the investigation of 6 files has expired, SPAK should be careful of the 'saboteur' who can shake the investigations and make an unprecedented mess, this is what is happeni...

Ex-prosecutor Shkëlqim Hajdari warns of arrests of politicians: The
x
BREAKING NEWS

The journalist who took the "scorching" video to SPAK about the "CEZ-DIA" affair reveals the hard details about Ilir Meta: The investigations have been completed, the communication of the accusation is expected, this is how the former president is tryi...

The journalist who took the "scorching" video to SPAK about the
x
BREAKING NEWS

Here is DASH's harsh blow to Sali Berisha, how the Americans overthrew the intrigues that the former prime minister is weaving to escape the arrest of SPAK

Here is DASH's harsh blow to Sali Berisha, how the Americans overthrew the
x
BREAKING NEWS

"Voice of America" ??publishes the alarming report that "shakes" the government: Corruption and state capture have increased significantly, secret agreements between political parties, majority officials and criminal groups are a concern

"Voice of America" ??publishes the alarming report that
x
BREAKING NEWS

The mother-in-law was the last witness, Ilir Meta cannot be held by the country, warns that SPAK can arrest him, the former president increases the threats against Altin Duman

The mother-in-law was the last witness, Ilir Meta cannot be held by the country,
x
BREAKING NEWS

"After the publication of the report about the agreement with Italy, Rama called the director of RAI 3"/ The prestigious Italian reveals the sensational behind-the-scenes: How the Albanian prime minister got angry during the phone conversation

"After the publication of the report about the agreement with Italy, Rama
x
BREAKING NEWS

The Committee on Foreign Affairs of the American Senate approves the "iron" law that will cause "earthquakes" in Albania, as all "non-women" persons and politicians and officials involved in corrupt affairs will be "brought to their knees" by justice. ...

The Committee on Foreign Affairs of the American Senate approves the
x
BREAKING NEWS

Brussels supports justice reform and encourages SPAK to root out corruption in Albania, the EU ambassador meets the heads of justice and defends Altin Duman after the attacks of Ilir Meta and Sali Berisha

Brussels supports justice reform and encourages SPAK to root out corruption in
x

Aktualitet

"SKY ECC" breaks down the murders between Montenegrin cocaine clans in Greece, among those arrested...

"SKY ECC" breaks down the murders between Montenegrin cocaine clans in

Abas Rabi, a 44-year-old from Lazarati, a person with many and serious criminal records in Albania and currently wanted in our country, has been arrested as part of an international mega-operation of Interpol developed in Serbia, Greece, Spain and Bosnia and Herzegovina , where 10 people were imprisoned in Serbia, Spain and Greece, while 17 others ended up in prisons in Serbia, Montenegro and Turkey. 12 other people were declared wanted from the operation. The operation was developed after the analysis of conversations in the "SKY EÇ" application, which led to the discovery of 4 murders in Athens and Corfu of members of the "Skaljari" criminal clan in Montenegro, involved in international drug trafficking. Rabi is the only person arrested in Greece, specifically in Athens, where during the search of his apartment, 1 pistol, 2 combs and 40 cartridges were found and seized.
killings

On January 19, 2020, at the "Voskopula" tavern in Vari, Athens, Igor Dedovic from Slovenia and Stevan Stamatovic from Montenegro, both 43 years old, were executed with a gun in front of their family members, and Stamatovic's wife, Milena, was injured. . The perpetrators were 4 masked persons, who left behind 24 cartridges and 1 9 mm cartridge fired from 2 guns. The two victims were wanted internationally by the Montenegrin authorities for criminal organization. They left Montenegro in 2017 and have been living in Greece since 2019. Dedovic was the head of the "Skaljari" group and Stamatovic his confidant.

On July 23, 2020, citizens Alan Kozar, 43 years old from Tivari, Montenegro, and Damir Hadzic, 47 years old from U?ice, Serbia, were found murdered inside a "Toyota Yaris" vehicle in the yard of a villa in Corfu. At the scene, the police found 34 cartridges, 7 shells and 2 metal scraps. Inside the vehicle, the police found a "Glock" pistol and another "Glock" pistol inside the villa. Kozar and Hadzic were wanted internationally by Montenegro and Serbia. Both of them were related to the "Skaljari" clan.

Zbërthimi i bisedave të “SKY EÇ” nga autoritetet franceze, arriti të zbardhte biseda që kishin të bënin me 4 vrasjet. Autoritetet identifikuan si pjesëtarë të grupit kriminal në role të ndryshme, 39 persona, mes të cilëve një shqiptar e një kosovar e të tjerët serbë, malazezë, një holandez, një boshnjak e një maqedonas. Grupi hetimor ende nuk ka identifikuar 9 persona të tjerë të përfshirë në grup, mes të cilëve një shqiptar përdorues i “SKY EÇ” me kodin “5BF926”.

"SKY ECC" breaks down the murders between Montenegrin cocaine clans in

Roli i Abas Rabit
Shqiptari i arrestuar në Greqi, si i përfshirë në këtë grup kriminal është Abas Imer Rabi, 44 vjeç nga Lazarati. Ai rezulton i kërkuar në Shqipëri për “prodhim dhe shitja e narkotikëve”, “prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”, “mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”, “organizimi i lotarive të palejuara”. Në vitin 2004 ai u identifikua si një nga personat që hapi zjarr ndaj forcave RENEA. Në maj 2007 ai u arrestua ai u arrestua nga policia e Delvinës në aksin “Krane-Ura e Gajdarit” pasi i’u gjet në makinë një armë automatike tip “Scorpions” e prodhimit maqedonas por u la i lirë nga Gjykata e Sarandës. Në vitin 2014 ai u përfshi sërish në ngjarjet e Lazaratit, pasi nga kontrolli i ushtruar më datën 23 qershor në kazinonë e marrë me qira nga Abas Rabi, janë gjetur një sasi lënde narkotike në formë boçe dhe çokollatë, një sasi fishekësh dhe disa makineri lojërash fati dhe sende te tjera te kundraligjshme.
Në lidhje me ngjarjet në Greqi, ai akuzohet se pas vrasjes së Dedovic dhe Stamatovic, sipas bisedave në “SKY EÇ”, armët dhe municionet e papërdorura i’u dorëzuan Abas Rabit, i cili i magazinoi për llogari të grupit kriminal me qëllim përdorimin e tyre në vrasjen e Alan Kozar. Rabi përdorte kodin “FN6820” në “SKY EÇ” dhe komunikonte me maqedonasin Jakup Aljija. Ky i fundit kishte marrë urdhër nga Radoje Zvicer për transportin e armëve nga Athina në Korfuz. Aljija ja ka transmetuar këtë urdhër Rabit, i cili i ka dërguar fotografi të armëve Alijas. Armët e fotografuara e të shkëmbyera në “SKY EÇ” rezultojnë të njëjta me armët në fotot e zbuluara në komunikimet e grupit kriminal serbo-malazez, ku ishte përfshirë edhe Radoje Zvicër.
Në 14 korrik 2020, Abas Rabi ka shkuar në Igumenicë dhe ka marrë një automjet tip “Volvo” ku ndodheshin armët dhe me atë ka udhëtuar më pas për në Korfuz. Kjo ndodhi pasi personat e paidentifikuar që kishin çuar armët në Igumenicë u trembën të udhëtonin me traget nga Igumenica në Korfuz.

As it appears from the conversations, Abbas Rabi did not know the person to whom he was going to hand over the weapons and for this reason on 14.07.2020 he sent a photo where the point of handing over the car with the weapons can be seen (outside the church of Agios Konstantinos and Eleni in the area Corfu Channel), the aforementioned "Volvo" car as well as the clothes he was wearing, to be perceived by the receiver. After receiving the weapons, Nebojsa Jankovic undertook their maintenance and cleaning. On 17.07.2020, Marko Stankovic sent photos of two "Scorpion" and "Kalashnikov" type automatic weapons to Dragan Knezevic.

The murder of Kozar and Hadzic was carried out by Dusan Jovanovic, Filip Knezevic, Marko Stankovic and Milos Jevric. After the murder, they left by boat from Corfu to Sivota. On the order of Jakup Aljija, the four murderers were transferred by vehicle from Sivota to Halkidiki by Abbas Rabi and another unidentified person.
After his arrest as part of the mega-operation, Rabi disclosed his activity in detail to the investigative group. In particular, he stated that on Jakup Aljija's instructions, he intervened to find a lawyer to represent the three detainees (Petkovic, Brasnjovic, Lainovic) previously arrested in Glyfaddha.
Also, after the murder of Stamatovic and Dedovic, (the commission of which he was not aware of), by order of one of the citizens Jakup Aljija and Kosovar Enis Thaqi, he took a "Volvo" vehicle, in which he noticed the presence of mobile phones, a geolocation system and a "full face" type mask, which was parked in the area of ??Elefsina. After some time, he went with this car to the island of Corfu, having previously boarded a ship from the port of Igoumenica, where he handed it over to a person unknown to him. After a few days with a new order from Aljija and Thaqi, he took a car from an unknown person in Athens and then went to Sivota. From there he took 3-4 people who took them to the area of ??Halkidiki.

Clash of Montenegrin groups
In 2010, the criminal organization "Kotor Clan" was allegedly created in Montenegro with the activity of trafficking narcotics, mainly cocaine, at the global level. After a loss of 200 kg of cocaine in Spain in 2014, the members of the "Klan of Kotor" split into "Kavac" and "Skaljari" (the names come from two villages in the province of Kotor). These two groups operated autonomously, while at the same time a deadly conflict broke out between their members, resulting in around 60 murders to date in both Montenegro and Serbia, as well as the rest of Europe.

Most read