BREAKING NEWS

The former chief prosecutor raises the alarm: We have more bar houses than schools

The former chief prosecutor raises the alarm: We have more bar houses than
x
BREAKING NEWS

"It is plasticized, greased and carbon paper is placed...", Karamuço reveals the new methods that traffickers are using

"It is plasticized, greased and carbon paper is placed...",
x
BREAKING NEWS

What did Ambassador Yuri Kim-Damian ask Gjiknuri at the table? Kreshnik Spahiu reveals the behind-the-scenes

What did Ambassador Yuri Kim-Damian ask Gjiknuri at the table? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"The secret plan to arrest Dako", the former head of the police shows the scheme

"The secret plan to arrest Dako", the former head of the police shows
x
BREAKING NEWS

Is Rama taking his "friends" to prison? Kreshnik Spahiu breaks the strong statement and discloses the behind-the-scenes: The confrontation with the Americans in the hotel

Is Rama taking his "friends" to prison? Kreshnik Spahiu breaks the
x
BREAKING NEWS

Arrest warrant for Putin, the International Criminal Court reacts

Arrest warrant for Putin, the International Criminal Court reacts
x
BREAKING NEWS

Under surveillance for 3 years by the police and SPAK, Klodiana Lala discloses details from the file, how the connection between the mayor of Bulqiza and the businessman who awarded the tender was discovered

Under surveillance for 3 years by the police and SPAK, Klodiana Lala discloses
x
BREAKING NEWS

The journalist tells why they put handcuffs on the SP mayor: I tell you about the meetings in the tunnel

The journalist tells why they put handcuffs on the SP mayor: I tell you about
x

Aktualitet

"Albanian is the most used language after English"/ "Broken" the security of the application that is revealing the secret of crime bosses, bodies in the meat grinder and torture

"Albanian is the most used language after English"/ "Broken"

From torture and murder in the Netherlands and Serbia to an unprecedented network of corruption in Belgium, the Sky ECC investigation has shed light on some of Europe's darkest areas.

Sky ECC was once a secure messaging app prized by drug lords. But after being hit by investigators in 2021, it has brought some down.

Police from Belgium, France and the Netherlands are now investigating a wide range of messages sent within underground drug-smuggling gangs, launching a series of arrests.

"It was like we were sitting at the table with the criminals," said Catherine De Bolle, executive director of Europol, the EU's police coordination agency.

After English, the most common language used at Sky ECC was Albanian, investigators found.

Last year, Belgian police, tracking what was already considered a major drug smuggling operation in the North Sea port of Antwerp, noticed activity centered on the app.

More than 48 people were arrested in a series of raids on 9 March 2021 and 200 premises were searched, thanks in part to evidence in messages extracted from Sky ECC data.

Antwerp is known as Europe's main port of entry for cocaine from Latin America, with 90 tons seized last year alone.

In parallel, French investigators were examining an "undeclared" communications network located on servers in France, uncovering more criminal records.

More than a year and a half later, detectives on both sides of the border agree that the Sky ECC investigation marked a turning point in the fight against drug gangs.

Eric Snoeck, director general of Belgium's Federal Judicial Police, told AFP that authorities have more than a billion Sky ECC messages in their possession.

 

"Ne kemi përdorur një pjesë relativisht të vogël të provave në dispozicion. Është një punë që është në vazhdim dhe do të duhen vite për t'u përfunduar," tha ai.

Që nga zbulimi, më shumë se 1200 persona janë arrestuar për t'u marrë në pyetje në Belgjikë dhe 510 dosje penale të hapura dhe të informuara nga të dhënat e Sky ECC.

Këtë javë, mesazhet e zbuluara në rrjetin e fshehtë i lejuan policisë të niste një operacion ndërkufitar për të çmontuar një "super-kartel" që mendohej se kontrollonte një të tretën e tregtisë së kokainës në Evropë.

Oficerët në pesë vende arrestuan 49 të dyshuar, duke përfshirë gjashtë baronë të dyshuar të drogës me bazë në Dubai.

Vetëm policia e Antwerp-it ka hapur 257 dosje çështjesh bazuar në provat e reja.

Hetimet po bëjnë përparim në gjurmimin e bosëve të drogës, por ato kanë treguar gjithashtu se sa thellë kanë depërtuar bandat në shoqërinë dhe ekonominë e Belgjikës.

Në shtator, kryeministri belg Alexander De Croo njoftoi përforcime për shërbimin hetimor të policisë dhe paralajmëroi se shtrirja e krimit të organizuar shtrihet shumë përtej porteve të vendit.

Dhe nëse shkalla e rrjeteve është marramendëse, dhuna e tyre është shqetësuese.

"Ata kanë importuar në Evropë sjellje që ne menduam se ishin vetëm në Amerikën Latine," tha Remy Heitz, prokuror i përgjithshëm në gjykatën e apelit të Parisit.

"Terror, vrasje, njerëz që ekzekutohen në video live dhe shpërndahen për shikuesit. Kështu i menaxhojnë këto biznese," tha ai.

Snoeck përshkruan "një nivel dhune të padëgjuar më parë" dhe citon zbulimin e kontejnerëve të transportit të pajisur si dhoma torture në Holandë.

"Për disa mijëra euro, për një kontratë që nuk u përmbush, ata vrasin pa hezitim,  ndonjëherë pas orëve të agonisë dhe torturave, njerëz me të cilët punonin disa orë më parë," tha Snoeck.

Mesazhet me tekst të shkëmbyera në rrjetin e koduar i lejuan hetuesit të gjenin një "shtëpi tmerri" në Serbi pranë kryeqytetit Beograd, ku viktimat u copëtuan dhe futeshin në një mulli mishi.

Ndërsa shumica e figurave të larta të arrestuar deri më tani jetonin në Dubai, Ballkani Perëndimor është dëshmuar gjithashtu një pikë e nxehtë për bandat.

Data from Sky ECC, which was marketed by now-defunct Canadian firm Sky Global, has been shared with authorities in 22 countries, including Colombia and Brazil.

Investigators who had already dealt with the Moroccan-Dutch "Mocro-Maffia" and the "Ndrangheta Mafia" of southern Italy now know that the Latin American cartels are implanted on European soil.

"I am very worried," a French judge told AFP, speaking on condition of anonymity.

"We are underestimating the danger of these networks in terms of destabilizing the state and spreading violence in all parts of society," he said.