BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Aktualitet

Rritja e çmimit të referencës për banesat, kreu i shoqatës së ndërtuesve "shuplakë" qeverisë Rama: Vendimi u mor pa u konsultuar me ne

Rritja e çmimit të referencës për banesat, kreu i

Rritja e çmimit të referencës për banesat ishte tema e diskutimit në emisionin “Review” këtë të shtunë në Euronews Albania.

Ilir Hebovija nga Shoqata e ndërtuesve, tha se me rritjen e çmimit të referencave do të dyfishohen taksimet për qytetarët.

Ai tha se rritja e çmimeve u bë pa u konsultuar me palët e interesuara dhe nuk janë marrë parasysh shumë faktor që do duhej të diskutoheshin më herët.

“Nuk është një lëvizje matematikore e thjeshtë por është reflektim I menjëhershëm i taksave që do të paguhen në bashkinë e Tiranës për metër katror. Sipas llogaritjeve tona shkon nga 150- deri në 300 euro metri katror. Duhet të kemi parasysh se përveç kostos reale të parë sipas anekseve të VKM-së, ka edhe një kosto të fshehtë që ka të bëjë me pagesën që I bëjmë ndërtuesit për pronarët e truallit, rritet, dyfishohet menjëherë çdolloj takes, pasi paguhet gjithë pjesa që I takon pronarëve të truallit”,-tha Ilir Hebovija.

Ai shtoi se kjo rritje çmimesh ishte e pamotivuar pasi ajo u bë në një muaj kur nuk ka mundësi të ketë reagime siç është korriku.

“Ky një muaj e gjysmë ishte i pamundur për të bërë reagimin tonë për t’u treguar njerëzve se ka një ndryshim shumë të madh në atë që ata do të konsumojnë në tregun e banesave.

Ne u thirrëm në qershor në Ministrinë e Financave, në një takim prezantues për ndryshimin e çmimeve të referencave, nuk kishim asnjë material me vete, ishte thjesht prezantim i parë për të parë se ç’do ndodhi, u premtua se do kishte shumë takime për të arritur në konkluzionet e duhura, por marrim vesh se në Korrik, rritja e çmimeve u bë fakt i kryer. Të gjithë do i ndiejnë pasojat e rritjes së çmimeve”,-tha Ilir Hebovija.