BREAKING NEWS

President Begaj makes the decision, grants Albanian citizenship to singer Dua Lipa

President Begaj makes the decision, grants Albanian citizenship to singer Dua
x
BREAKING NEWS

"Boycotted" the joint plenary session, Berisha reveals the reason why he left the parliament

"Boycotted" the joint plenary session, Berisha reveals the reason why
x
BREAKING NEWS

Rama takes the floor in the historic Albania-Kosovo Assembly, the DP deputies make the unexpected decision! What happened?

Rama takes the floor in the historic Albania-Kosovo Assembly, the DP deputies
x
BREAKING NEWS

"We must be together more often!" Albin Kurti's message 'stings' Rama on the 110th anniversary of independence: Let's get involved in each other's issues, but not to hinder

"We must be together more often!" Albin Kurti's message
x
BREAKING NEWS

The joint meeting of the two assemblies, Mediu raises the alarm and makes a strong call: Serbia is buying weapons, let's immediately stop Russian and Chinese influence

The joint meeting of the two assemblies, Mediu raises the alarm and makes a
x
BREAKING NEWS

PHOTO/ Absent for some time, the Albania-Kosovo meeting "brings alive" Basha

PHOTO/ Absent for some time, the Albania-Kosovo meeting "brings alive"
x
BREAKING NEWS

The 110th anniversary of Independence, the two Parliaments of Albania-Kosovo meet, the joint session begins

The 110th anniversary of Independence, the two Parliaments of Albania-Kosovo
x
BREAKING NEWS

The weather surprise for today, here are the areas where there will be snowfall, what is expected to happen with the temperatures

The weather surprise for today, here are the areas where there will be snowfall,
x

Aktualitet

Media editorial offices filled with SHISH spies, journalists on the border of the information agency, here is the bomb that has exploded

Media editorial offices filled with SHISH spies, journalists on the border of

Today's situation with hacked emails is an unprecedented example of how a state has ceased to function. All data of Albanians are "street". The group of Iranian hackers continues to publish sensitive data obtained from Albanian systems. But the last documents they issued shocked Albania. "Homeland Justice" this time has published a list of employees who belong to the State Information Service. SHISH is a secret institution where employees must not be exposed to the public. The list contains names, positions and partially phone numbers. It is a list of about 400 names of secret service employees of different sectors from intelligence, counterintelligence and security directorate. Newspaper "TODAY", from a verification made of the complete material published by the Iranian hackers, it has been identified that the names of journalists working for SHISH appear in these lists, but for security reasons of their privacy, we have decided not to publish them. Although the materials are no longer secret. They are circulating freely and are accessible to anyone in the world who wants to be a part of the Telegram app.

Here is the bomb that exploded

This is a serious scandal. Even the investigative journalist Artan Hoxha gave the alarm that he saw the names of some of his colleagues in the lists that the Iranian hackers took out. He warns that the release of these data has put them at risk. "Today we have the list of operatives. He's debunked, he's done. "I saw some colleagues there who were on the list...", said Artan Hoxha. In this processed material of the hackers, 3 special units near the secret service are revealed, called the "compass" unit, in Albanian compass, the "horizon" unit and the "Huntër & Ghost" unit, in Albanian Jahtar d fantasma. SHISH itself has not yet had a reaction to this hacker attack, while earlier "Homeland Justice" published the personal data of the head of the secret service Helidon Bendo and his wife.

Other scandals are warned

Burime të gazetës “SOT” bëjnë me dije se ditët në vijim pritet të shpërthejnë përgjime sensitive, ku janë të përfshirë politikanë dhe zyrtarë të lartë të qeverisë “Rama”, ku vetë kreu i qeverisë është në rrezik nga ato që do të publikohen. Prognoza e asaj ç’do të ndodhë duket shumë e keqe.  Përgjime që do të tronditin edhe qeverinë dhe sapo është hapur kapaku i pusetës që do shkaktojë “tërmet” në opinionin publik me korrespodencat e qeveritarëve shqiptarë, të komunikimeve të  mes tyre, me bizneset dhe kriminelët që vërdallosen në oborrin qeveritar. Burimet bëjnë me dije se hakerat iranianë kanë në duart e tyre disa përgjime shumë sensitive, ku ministra, deputetë dhe zyrtarë të lartë të qeverisë “Rama 3”, janë kapur me presh në duar”, duke bërë marrëveshje me krimin e organizuar.

Rama nën “shënjestër”

Gjithashtu këto ditë shpërtheu debati pasi hakerat iranianë nxorën të dhënat personale të kryeministrit, Edi Rama. Hakerat iranianë hynë shumë thellë në sistemet e policisë duke vjedhur të dhëna sensitive dhe ditët e fundit ata kanë publikuar edhe kartelën në TIMS  të shërbimeve sekrete e së fundmi edhe të kryeministrit. Në të dhënat që kanë publikuar hekerat, jepen detaje mbi të gjitha hyrjet dhe daljet e kryeministrit që nga vitit 2004 e deri më sot. Sipas dokumentit, kryeministri Edi Rama ka dalë jashtë vendit plot 422  herë, kryesisht nga aeroporti i Rinasit.

Të dhënat e shqiptarëve rrugëve

Kujtojmë se dhe pak ditë më parë grupi “Homeland Justice” ka publikuar databazën e makinave shqiptare, i cili përmban listën e automjeteve shqiptare, shasinë e makinës, lloji, targa, emrat, mbiemrat e qytetarëve të cilën i kanë në pronësi dhe njësinë ku ata banojnë. Në dokumentin që ata kanë publikuar janë të ndara me kolona, targat, modeli i automjetit, tipi, ngjyra e tij, numri i shasisë dhe emrin e personit që e ka në pronësi. Në databazë listohen targat bashkë me emrin të cilit i përket automjeti që ka këtë numër identifikues.  Ky është skandali i radhës që ka të bëjë me të dhënat personale të qytetarëve shqiptarë.

Alarmi i amerikanëve

The Americans have shown that Albania's situation is serious. "Ninety-five percent of the data of the Albanian government are on the Internet. So the attack was deeply problematic," said senior US official Ritchie Torres. So unlike what Albanian officials, governors and politicians claim, who deny that hackers have obtained documents, the Americans, referring to the interview of Mr. Ritchie Torres, clearly say that many data of Albanians are today on the Internet and that the financial damage is great.

Most read