BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x
BREAKING NEWS

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta janë Kampionët tanë Antikorrupsion, së bashku do të ndëshkojmë të korruptuarit

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta
x

Aktualitet

Po përgatitet "goditja përfundimtare" ndaj Sali Berishës dhe Ilir Metës? Nano nxjerr ‘zbuluar’ planin e Lulzim bashës

Po përgatitet "goditja përfundimtare" ndaj Sali

Analisti Mustafa Nano vettingun e politikanëve e konsideroi si fars politike, pasi me bërjen e reformës në drejtësi mjafton një ligj ku çdo politikan duhet të justifikojë pasurinë e deklaruar.

Pjesë nga intervista në MCN Tv

Rikthehet nisma për vettingun e politikanëve. A mund të jetë kjo një manovër për të larguar Sali Berishën nga partia, por edhe nga politika institucionale, tashmë edhe në mënyrë legale?

Nano: Mund të shihet dhe kështu por duhet të penetrojmë në mendjen e Bashës. Këtë ide e ka hedhur dhe Berisha si ide pa e ditur se ai do paralizohej i pari, por skam besim te ky proces. Vettingu i politikanëve është më shumë një proces për debat sepse nga bërja e reformës në drejtësi aty mjafton një ligj që secili politikan duhet të justifikojë pasurinë e deklaruar. Ndërsa kështu do jetë një fushatë politike, një farsë politike.

A mund të ketë kjo nismë ndonjë pasojë për presidentin Ilir Meta? Mund të jetë një koordinim me mazhorancën kjo nismë?

Nano: Nuk besoj se ka koordinim, në këtë mes interesi mund të jetë i përbashkët për të goditur Berishën dhe Metën, por nuk besoj se ka një koordinim Rama- Basha. Është fyese të mendosh tezën e bashkëpunimit. Nuk ka asnjë fakt dhe këtë po e thotë një njeriu që nuk ka pikën e respektit për Bashën. Basha thjesht ka marrë vendime të gabuara.