BREAKING NEWS

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi, their mafia codes to threaten each other, the connections with the oligarchs, the behind the scenes allegations of wiping the servers on "January 21" and the details of the bi...

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can save Sali Berisha from 'house arrest' and the only case when his mandate as a deputy can be burned, why the former prime minister can give him peace if the file is investigated of 'Januar...

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of January 21, 2011, the scheme to bill the murders to the opposition, the fabrication of close-up wounds and the reward that was given to the guards, we are ready to take to SPAK ...

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of
x
BREAKING NEWS

Alex Soros takes the "command" of Albania, this is how Edi Rama replaced Damir Fazllic and Sali Berisha with the tycoon of the "Open Society"

Alex Soros takes the "command" of Albania, this is how Edi Rama
x
BREAKING NEWS

After Becket's 140 million euros, almost another 140 million euros for the Port of Durrës, here are the fines that the Albanians will pay for the whims of Edi Rama, the Italian journalist puts the prime minister in a "trap"

After Becket's 140 million euros, almost another 140 million euros for the
x
BREAKING NEWS

Five ministers and 5 ex-ministers of the SP have fallen into the "net" of SPAK, the well-known journalist uncovers the behind-the-scenes and shows who is blocking the arrest of Ilir Meta, here are the facts that implicate Sali Berisha in the murders of...

Five ministers and 5 ex-ministers of the SP have fallen into the "net"
x
BREAKING NEWS

The IT expert breaks the super scandal of AKSHI, this is how Mirlinda Karçanaj got her hands on the secret information inside the new vetting institutions

The IT expert breaks the super scandal of AKSHI, this is how Mirlinda
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: I tell you the secrets of the UDB and OZNA files that bear the name of Sali Berisha, how the Serbian secret services recruited him, who was the 'manager' who gave him the orders in complete secrecy and the names of the spies he collabor...

Kastriot Aliaj: I tell you the secrets of the UDB and OZNA files that bear the
x

Aktualitet

"But what should I do, close my ears when..."/ Noizy's concert in Tirana, Sonila Meço is stunned by what her daughter tells her: What?

"But what should I do, close my ears when..."/ Noizy's concert in

Starting from the concert held by rapper Noizy in Tirana, journalist Sonila Meço has published a conversation she had with her daughter and the latest trend for songs with banal lyrics. Meço is taken aback by what her daughter tells her, but appears powerless to stop her daughter from becoming part of this 'crowd' that listens and sings these songs.

Full post:

"Everyone in my class listens to it", says my almost 11-year-old daughter as she sees the chaos in the streets of Tirana for a rapper's concert, a rap and hip-hop music festival.

"Do you understand the lyrics?", I continue.

"Definitely, he looks cool, he's rich, he's got the chops to leave his head and…(he lowers his voice here)…he says a lot of dirty words. On that occasion we sing his songs and you can't shout at us", and he laughs, with a kind of sweet revenge that means "jump up as high as you want, stop me and punish me as it suits you, but that's what... ".

"So what?", I think out loud and the little one is scared at first and then says: "What can I do, close my ears when they sing it in class, or when they play it at birthday parties?" Or when I hear it in bars and restaurants when we sit together? Or block it on Youtube? Yes, Doja Cat has the lyrics like that, Cardi B, Drake too... He even gives me his cell phone...", - and stretches out his hands as he meets my gaze, engrossed by English lyrics of songs that he begins to accompany with a perfect rhythm. Words from the dirtiest, fables from the most ordinary and to convince me he tells me who leads the music charts in the world and finally he cuts me off in the middle with a teenage song where the sexual act is explained with a bastard text and this was one of most clicked in the world and "no student in the neighborhood school doesn't know".

I have no desire to relativize Albanian rap and hip-hop in messages similar to the world one (this also happens in America, the masters of propaganda would say). Much less to recontextualize a concert, which many watched live, others supported it from a distance and some others even phoned to justify why they were there, to feel okay with their tastes, but also with the pressure of feeling that you can find neither music nor art at that festival.

E pranoj, u ndjeva keq kur shihja atë vajzë të brishtë, delikate , disi të mbyllur në vete, me shije të rralla estetike e mbi të gjitha ime bijë, të më këndonte pasazhe këngësh me tekste nga më banalet, të ashpra, të ndyra me një melodi e ritëm standard, marinuar me gegnishte për me justifiku rimën dhe trendin. Si ta ndaloja t’i dëgjonte, kur bri nesh buçiste një këngë e ngjashme në një lokal plot me klientë të moshës së tretë. Ku ta izoloj Amarisin, në ç’inkubator? Po shokët e vet? Po lokalet? Restorantet? Po plazhet? Aty do jete ajo lloj muzike, e atij zhanri, e atij teksti, e atij trendi…Se si do merrem unë me time bijë mos traumatizohet nga tekste e pamje është personale dhe çdo prind e ka këtë merak.

Por çfarë më shqetëson përtej “dhunës” së banalitetit (dhe nuk e kam thjesht me sharjet e fjalët e pista, që në muzikën metal që dëgjoja adoleshente kish plot, ama mesazhet, fryma rebele, kundërshtia ndaj sistemeve standardizuese i bënte edhe një strehim të mirë për periudhën kondrapedale që karakterizon adoleshencen)…pra përtej kësaj është investimi reklamues i bashkisë dhe ndonjë institucioni tjetër, zyrtarëve të saj, përfshirja me gjithë stafe, komentet, postimet edhe në faqet publike të drejtuesve i këtyre ngjarjeve muzikore me një tendencë për të përkufizuar e hierarkizuar artistët, këngëtarët, tregtarët, biznesmenët, duke i llokoçitur pa asnjë skrupull në një thes të madh e duke dalë të gjithë prej aty “super  artista” që kriter madhor kanë sa njerëz mbledhin në shesh. Ndoshta bashkia i sheh si kontigjent votuesish për veten dhe çuditërisht ata që bëjnë PR fushatash në më të shumtën e rasteve janë ata që marrin edhe më shumë reklamë për “artin” e “koncertet” e tyre.

Por që bashkia të bjerë telef për ditë me radhë për një koncert që s’paska nevojë as për promovim se i mblidhka me mijra në shesh (me gjasë edhe time bijë po të kishte insistuar), të vijojë edhe ditë më pas me “ngjarjen” e papërsëritshme më ngjan më shumë hall votash. Me çdo çmim. Pa kushte.

Tani ata 18.000 që ishin në shesh firmosën diku për votën në 2023? Apo ishin minorenë pjesa më e madhe? Që të bjerë rehat bashkia me gjithë staf se s’po i del koha me promovu as Sunny Hill, që për dreq ia mori Prishtina, se e kishte mbyll me atë rezultatin e zgjedhjeve të ardhshme. Se me koncertin e Rita Orës do mbyllen vrimat e artikullit të fundit të The Guardian.

“Ja pak tekst nga Doja Cat që është idhull i adoleshentëve”,-më çon mesazh ime bijë nga Ipad-i i saj.

“Doing too muchrelax a bit

Acting like that cause your dad's a bitch

Must be the way that the planets are

Must be your face cause it's not your dick

I'm a freak, not a masochist

Should've known you had the baddest bitch

Left on reading and can't give head

Really, you ain't shit, you need a laxative"

I was sentenced for a week for this, although he told me that I was emptying her in vain, but I had only one question in my mind, in whose election campaign will this Doja sing? Democrats or Republicans in the US?