BREAKING NEWS

Head of State, Bajram Begaj, meeting 'head to head' with American President Joe Biden in the USA, what was discussed

Head of State, Bajram Begaj, meeting 'head to head' with American
x
BREAKING NEWS

The Americans kicked her out of politics, Lindita Nikolla put Sali Berisha through the window through the bait Bardhi, the anti-US "kamikaze" Speaker of the Assembly of the "Bermuda Triangle" and the Zeni partnership

The Americans kicked her out of politics, Lindita Nikolla put Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

SPAK in the court of "non women", this is how the USA has sewn up the file of the "Berisha" family, in the scanner the assets of the children, the son-in-law, the "Partizani", "CEZ-DIA" and "GĂ«rdeci" affairs, the American cables are revealed

SPAK in the court of "non women", this is how the USA has sewn up the
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela warns of "bombastic" news: This is why Sali Berisha is attacking the "iron" prosecutor Enkeleda Millonai who is investigating her son-in-law for money laundering and the scheme that Ilir Meta is following to escape from the clutches of SPAK

Spartak Ngjela warns of "bombastic" news: This is why Sali Berisha is
x
BREAKING NEWS

Here are all the gifts of Prime Minister Rama to the oligarch Samir Manen, how he put the whole state at the service of his businesses, from the forgiveness of private and state lands, tenders, to the helicopter runway and hangar for private aircraft

Here are all the gifts of Prime Minister Rama to the oligarch Samir Manen, how
x
BREAKING NEWS

The American Congress deepens the investigation into the "Rama-McGonigal" affair, this is how the scandal can cause earthquakes in Tirana and Washington, Robert Pope reveals the latest news

The American Congress deepens the investigation into the
x
BREAKING NEWS

Clashes for the head of the DP group, the American Embassy makes it clear to Berisha: We do not change our position on "non-women", we encourage the actors to carefully examine their commitments in the party

Clashes for the head of the DP group, the American Embassy makes it clear to
x
BREAKING NEWS

The increase in pensions is approved, 767 thousand people benefit from indexation by 8.6 percent from October 1, the Ministry of Finance and the Institute of Social Insurance clarify the details

The increase in pensions is approved, 767 thousand people benefit from
x

Aktualitet

The wiretapping reveals the scheme, how cannabis is being cultivated in the villages of Kruja

The wiretapping reveals the scheme, how cannabis is being cultivated in the

8 people were arrested and 5 others are wanted after a 3-year investigation against a group that was involved in the cultivation of cannabis in the mountainous area of ??Kruja.

The media have published parts of the investigation file where they talk about the interceptions between the traffickers, who encourage each other not to give up until the end in the hope that the police will not cut the roots of the cannabis.

"On 15.09.2020 at 07.24 the radio communication between suspected citizens such as A - person under investigation Asim Paluci and B - victim under investigation Bujar Sefa was intercepted.
Bujar Sefa: O friend,
Asim Paluci: Order.
Sefa: How are you, uncle, how are you? Did you wake up well?
Palucci: Good, good.
Sefa: Has there been any hidden car since I left?
Paluci: No, hala, no hala.
Sefa: How did the plants bloom today?
Paluci: Good morning, what do you want?
Sefa: Just like the dro ishalla don't cut us, man, don't give up because hope dies last.
Paluci: Oh, give up, there's nothing else to do. What are you doing?
Sefa: Yes, why don't you play with them, why don't you play with them.
Paluci: For a week supposedly or more?
Sefa: For a week, I don't know more...
Paluci: On Sunday, huh?
Sefa: yes. Take the believers, because they are coming with a shot, they are waiting for them even today, it's for you... They will come in 5 minutes because it is coming, it is a white SUV in Noj.
Palucci: Good. I am there in front of you. I took it off, I took it all off in the tent.

From the 3-year investigation, it was found that these citizens, in cooperation with each other, cultivated in the Cudhi administrative unit, Krujë municipality, as well as sold significant quantities of the narcotic cannabis sativa.

Person A: Do they have prey or not?
Person B: Not for God's sake.
Person A: Remove those pipes, the man cut you off, take them to Ahmet's pipes.

Në dosjen e dërguar në Gjykatë, SPAK ka renditur edhe biseda ku kultivuesit këshillojnë njëri-tjetrin të jenë të kujdesshëm me mjetet e komunikimit dhe të përdorin aplikacionet me internet dhe radio, nga frika e përgjimeve.

Personi A: Interesohu hap syt, pash kret e familjes, rri sa ma afër bimëve ta di, mos t’merrem me rob t’u fol kot.
Personi B: Po unë të bëj mesazh në telefon a naj gjo?
Personi A: Po ça mesazh o burrë, po ke radion, se çitu jam ke karburanti.

Gjatë hetimeve për këtë dosje u asgjesuan në kohë të ndryshme bimë kanabisi të kultivuara, teksa hetuesit zbuluan se kultivuesit kishin krijuar sistem vaditje dhe punësuar njerëz për kujdesin e saj.
Lënda narkotike mbillej në Njësinë Administrative Cudhi të Bashkisë Krujë, në 5 fshatra, në sipërfaqe tokash pyll kryesisht me pronar “shtet” zona kufitare me njëra-tjetrën.

Gjithashtu, SPAK thotë se ata u ndihmuan nga efektivë policie dhe kryepleq për evitimin e kontrolleve, teksa 5 persona të përfshirë në kultivim dhe trafik, janë ende në kërkim. Kjo është një nga dhjetëra bisedat e përgjuara nga Prokuroria e Posaçme mes kultivuesve të kanabisit në fshatrat e Krujës, të cilët shqetësohen për kontrollet e policisë në zonë dhe kërkojnë të fshehin gjurmët.

With the evidence that consisted of wiretapping and cases of seizure of cannabis plants in the field over 3 years, the Special Court left 7 of the 8 detainees in jail indefinitely on Saturday.