BREAKING NEWS

Anila Hoxha comes out with new details, here is the last move that the prosecutor will make in the case of Saimir Tahir

Anila Hoxha comes out with new details, here is the last move that the
x
BREAKING NEWS

The arrest of the General Secretary of the Ministry of Health, Rama's reaction comes immediately

The arrest of the General Secretary of the Ministry of Health, Rama's
x
BREAKING NEWS

SPAK issues the order, another government official is arrested (Name)

SPAK issues the order, another government official is arrested (Name)
x
BREAKING NEWS

"He kissed Melon, but he didn't increase his pension", Lulzim Basha comments on Rama's action

"He kissed Melon, but he didn't increase his pension", Lulzim
x
BREAKING NEWS

The general secretary of the Ministry of Health is arrested

The general secretary of the Ministry of Health is arrested
x
BREAKING NEWS

The release of Saimir Tahir from the cell, Lulzim Basha reacts

The release of Saimir Tahir from the cell, Lulzim Basha reacts
x
BREAKING NEWS

Prime Minister Rama reacts for the first time to Saimir Tahir's release from prison

Prime Minister Rama reacts for the first time to Saimir Tahir's release
x
BREAKING NEWS

Saimir Tahiri was released from prison, comes the reaction from Yuri Kim

Saimir Tahiri was released from prison, comes the reaction from Yuri Kim
x

Aktualitet

Aggressions on the border/ After the protest in Serbia, Vu?i? "throws fuel on the fire" and makes the emergency move

Aggressions on the border/ After the protest in Serbia, Vu?i? "throws fuel

The President of Serbia, Aleksandar Vu?i?, said on May 26 that the opposition politicians who organized protests after the two massacres in Belgrade and its surroundings "deserve only contempt".

Vucic said this at a rally organized by his Serbian Progressive Party (SNS) in central Belgrade, where tens of thousands of people protested at the invitation of the opposition in recent days, unhappy with the government's response to the mass killings that rocked the country.


"I invite to conversation and dialogue those politicians, about whom I think the worst. From tomorrow, my door is open for each of them, to solve the problems in the institutions of the system", said Vuçic.

He added that problems are not solved on the highway, alluding to two previous civil protests, where tens of thousands of demonstrators blocked the highway at the Gazela Bridge in Belgrade. The Foreign Minister of Hungary, Peter Szijarto, also addressed those gathered in front of the People's Assembly. He said that Hungary and Serbia are exposed to attacks because their leaders "want peace in Ukraine, fight for family values ??and do not want to serve foreign interests."

"They will attack us, because they cannot accept that we Hungarians and Serbs follow our national interests and be successful", said Szijarto.

He called on those gathered to "support their president" and said that parties "that serve foreign interests must be defeated and fortunately this happens regularly in both countries".


During the day, hundreds of buses arrived in Belgrade from the cities of Serbia, but also from the surrounding countries, with which SNS supporters arrived.

At the rally, among others, the Minister of Foreign Affairs of Serbia and the chairman of the Socialist Party of Serbia, partner of the SNS coalition, Ivica Dacic, spoke.

He accused a part of the opposition, which organizes protests against violence, of wanting to come to power in this way. He added that today's rally is not a political rally, but a message of "educated and decent Serbia".

“Dua t’u them të gjithë atyre që u ngritën mbi vendin tonë: ne nuk e japim Serbinë, nuk e japim Kosovën, nuk i japim fëmijët tanë, nuk lejojmë dhunë ndaj grave, nuk do të heqim dorë nga presidenti, të cilin e kemi zgjedhur të gjithë, Aleksandar Vuçiq”, ka thënë Daçiq.

Presidenti i Republikës Sërpska, që është njëra nga entitetet e Bosnjë e Hercegovinës, Milorad Dodik tha nga skena se ka ardhur për të mbështetur Serbinë dhe në fund të fjalës së tij tha: “Rroftë Serbia, rroftë Rusia, rroftë Republika Sërpska”.

SNS-ja e quajti tubimin “Serbia e shpresës”, ndërsa thirrjen për të marrë pjesë në të e bëri presidenti i Serbisë dhe lideri i SNS-së, Aleksandar Vuçiq, përmes deklaratave të tij.

Përtej kufirit, në këmbë e me autobusë për të mbështetur Vuçiqin
Organizatat e shoqërisë civile dhe opozita kritikuan mbajtjen e tubimit dhe kërkuan anulimin e tij.

Partitë opozitare në Serbi akuzuan partinë e Vuçiqit se ka bër presion dhe kërcënime ndaj punonjësve të institucioneve shtetërore për të marrë pjesë në tubim. Pushteti hodhi poshtë pretendime të tilla. Një grup i organizatave të shoqërisë civile i bëri thirrje presidentit të Serbisë, më 23 maj, që të anulojë tubimin, në interes të qetësimit të tensioneve dhe parandalimit të ndarjeve dhe polarizimit të mëtejshëm në shoqëri.

Tubimi po mbahet në të njëjtin muaj kur 18 persona u vranë në dy vrasje masive në Serbi. Të dyshuarit janë arrestuar dhe kanë pranuar krimet. Si kundërpërgjigje, qeveria rriti sigurinë e shkollave dhe u bëri thirrje qytetarëve që t’i dorëzojnë armët e tyre në polici, pa pasoja. Ministri i Arsimit dha dorëheqjen. Në protesta, opozita parashtroi kërkesa, ndër të tjera, për dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Bratislav Gashiq dhe drejtorit të Agjencisë për Siguri dhe Informacion (BIA), Aleksandar Vulin.

Më herët, Vuçiq i cilësoi ato protesta si politizimin të tragjedisë./rel