BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Aktualitet

“Një qytetari i kishin bllokuar 24 ha tokë për…”, gazetari Mentor Kikia tregon si funksiononte skema kriminale e mashtrimit me mikro-kreditë

“Një qytetari i kishin bllokuar 24 ha tokë

Prokuroria e Tiranës zbardhi pak ditë më parë (23 maj) skemën e mashtrimit me mikro-kreditë ku administratorë dhe përmbarues përmes shtrëngimit dhe mashtrimit dëmtuan interesat e mijëra qytetarëve debitorë në vend. 

Gazetari Mentor Kikia i ftuar në një program televiziv tregoi si funksiononte skema kriminale.

‘Kreditë e marra nga agjencitë pa lidhje me bankat. Merrte 500 mijë lekë të vjetra dhe në momentin kur i kalonte një javë nga kthimi kjo 10 fishohej. Kur ky shkonte dhe shikonte se i kishin marrë shtëpie. Agjencia që jepte mikrokredinë, agjencia që vilte kredinë e pakthyer, shoqëritë përmbarimore me vrap në hipotekë. Funksiononte në mënyrë perfekt zinxhiri dhe qytetari shkonte gjente të bllokuar çdo pasuri që kishte. Dalin në skenë agjencitë që blejnë kreditë e këqija në banka. Bankat nuk kanë mekanizma banditeske për t’i vjelur këto kredi. U zgjodh një rrugë e shkurtër me agjenci, në një moment kur bankat kishin shumë kredi të pakthyera. Banka ua shiste një prej këtyre agjencive. E merr ky privati për shkak të këtij mekanizmi ose shpejtonte bllokimin e pronave përmes agjencive private të përmbarimit ose me mikrokreditë e joshnin që të merrte kredi. Sapo merrte kredinë te agjencitë e mikrokredive futej në këtë rrjetë merimangë dhe nuk dilte më. Ishin banda me gjithë kuptimin e fjalës. I kishin bllokuar një qytetari 24 ha tokë për 12 mln lekë të vjetra.’- tha Kikia.