BREAKING NEWS

Here are Sali Berisha's connections with Ervis Martinaj, Idajet Beqiri reveals for the first time the sensational detail and shows how "Pandora's Box" will be opened by SPAK and foreign services for crimes, murders, affairs and dirty deals in Albania

Here are Sali Berisha's connections with Ervis Martinaj, Idajet Beqiri
x
BREAKING NEWS

Who is the name "VIP" who is expected to be arrested in SP? Edi Rama paves the way for SPAK for names immersed in affairs, ministers, deputies and mayors are warned that they will not have political support

Who is the name "VIP" who is expected to be arrested in SP? Edi Rama
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha, the biggest enemy of political prisoners, this is how he opposed their release in the 90s and how he zealously defended the sectarian line of the Labor Party

Sali Berisha, the biggest enemy of political prisoners, this is how he opposed
x
BREAKING NEWS

Here is the evidence that the British have in Sali Berisha's file, such as the corruption with Fazli? and the connections with the Hasian crime boss in London alarmed the English, the document reveals

Here is the evidence that the British have in Sali Berisha's file, such as
x
BREAKING NEWS

Expert Fatos Çoçoli gives the latest news for pensioners, from the only way to get a pension for the elderly who do not appear in the registers during the time of agricultural cooperatives, to the new scheme to increase more income for residents and th...

Expert Fatos Çoçoli gives the latest news for pensioners, from the
x
BREAKING NEWS

Two high-ranking officials have cleaned 3.7 million euros in properties, the family members were also included in the scheme, this is how they tried to save some assets, the Financial Intelligence Agency reveals the hard details

Two high-ranking officials have cleaned 3.7 million euros in properties, the
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia explodes the "bomb", Sali Berisha will be released, here are the two people the former prime minister is using to close his dirty deals, how millions of euros are being thrown behind the scenes

Ilir Demalia explodes the "bomb", Sali Berisha will be released, here
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara warns of strong developments: Here is the well-known politician who will be arrested by the SPAK, his connections with the characters of the world of crime that were sunk by the Special Prosecutor's Office and the details of how he cleaned u...

Romeo Kara warns of strong developments: Here is the well-known politician who
x

Aktualitet

The event that shocked Durrës, the reason for the murder of Pëllumb Meta by the children is revealed, here is the plan that the boy had concocted

The event that shocked Durrës, the reason for the murder of Pëllumb

Pëllumb Meta, originally from the village of Shemëri i Kruja, was born in Shënavlash of Durrës on June 8, 1974, where his parents Hamid and Fatima had moved from Kruja a long time ago.

Between the life of emigration and Albania, Pëllumbi, after the death of his mother, decided to finally return to Albania, where he became the father of 4 children, 2 girls and 2 boys. Pëllumbi's family members claim that since their mother's death, they have not had any communication with his wife, Blerina, who had also distanced the children from Pëllumbi's family members, with whom they had not spoken for years.

Beyond this fact, Pëllumbi began to devote himself to his family in his hometown after returning from Italy. He started working as a guard in Shënavlash at the car market, a job he did until the last day of his life for about 23 years, until February 10, 2024.

February 10, 2024 was also the end of Pëllumb Meta's life, which was executed by his family members. A serious crime which shocked public opinion even more as 4 family members, 3 children and the mother joined together to eliminate the head of their family and buried him in the cattle shed.

According to the investigators, the whole plan of this horror crime was pre-planned down to the last detail. But how was the truth discovered and how did the police begin investigations until this monstrous crime was revealed?

The head of the section for the investigation of crimes against the person at the Durrës Police, Ruzhdi Domi, who investigated the case from the time the report arrived at the police until the incident was revealed, explains how the police found the truth.

According to the investigative group, the children had carried out the entire plan to hide the crime in detail, from the removal of the deceased's car, the burial and the hiding of the weapon, which, according to the police, was allegedly owned by the victim's son, Hyseni. What impressed the police the most in this crime was the calmness of the children and Pëllumbi's wife after the incident.

According to the investigative team, the children and their mother have given contradictory statements about the authorship of the crime, but based on the investigations so far, the police declare that the author of the shooting is Pëllumbi's eldest son, Hyseni, who collaborated with Hygerta's sister. Investigators have conducted tests at the gun range to test whether Hygerta knows how to use a gun.

The investigative group is investigating all the family members as participants in the crime, even though Pëllumbi's wife was found at large. Pëllumbi's brother, Ramadan, accuses his brother's wife.

Nga ana ligjore, policia e ka zbardhur ngjarjen ku kemi 3 anëtarë të familjes të arrestuar dhe një nën hetim, por cili ishte motivi i vërtetë i kësaj ngjarje kaq të rëndë, saqë bëri bashkë të gjithë fëmijët të vrisnin babanë tyre. Grupi hetimor po heton për motivin e ngjarjes, edhe pse shprehen të rezervuar për shkak të sekretit hetimor. Pista e fejesës së Hygertës se Pëllumbi donte ta fejonte pa dëshirë dhe dhuna në familje apo inçesti janë përjashtuar nga hetuesit. Hygerta iu nënshtrua edhe analizave gjinekologjike, ku vërtetua që nuk kemi të bëjmë me abuzim seksual.

Nga burime konfidenciale mësohet se një pistë e fortë është ajo e konflikteve pasurore për tokën, ku personazh kyç është djali i madh i Pëllumbit, Hyseni. Pëllumbi kishte në zotërim rreth 12 dynym tokë, të cilën e kishte edhe me dokumente të rregullta. Po ashtu Neës24 mëson se gjatë kontrolleve në banesë policia nuk i ka gjetur këto dokumente, madje në shtëpinë e të ndjerit nuk janë gjetur as para.

Neës24 mëson së këto dokumente të tokës i mbante gjithmonë me vete Hyseni, kudo që ai shkonte. Këtë informacion e disponon edhe grupi hetimor. Hetuesit po vijojnë kërkimet dhe ende nuk janë gjetur këto dokumente, madje dyshohet edhe për bashkëpunëtorë të jashtëm, që mund të kenë ndihmuar djalin e të ndjerit.

Gazetarja Klodiana Lala shkoi te pronat e Pëllumb Metës, i cili tokat i kishte në dy parcela, një para banesës, ndërsa tjetrën rreth 2 km larg në një zonë industriale, tokë e cila ishte nxjerrë edhe në shitje. Metri i tokës sipas vëllait të të ndjerit kushton deri në 50 euro, ku në total tokat e Pëllumbit vlenin deri në 500 mijë euro.

Sakaq, një mbishkrim i çuditshëm është vënë re nga hetuesit edhe në murin e kasolles ku fëmijët varrosën të atin. Në mur shkruhet “Eni milioneri, 1 milionë dollar”. Djalin e madh të Pëllumbit Hysenin e thërrisnin shkurt Eni.

Në dëshmitë e tyre fëmijët deklarojnë se konfliktet familjare kanë qenë të vazhdueshme në familje me babanë, konflikti i fundit ishte i Hysenit me të ndjerin, ku Hyseni i kërkonte të atit që t’i blinte një makinë, edhe pse ishte i papunë dhe sapo ishte kthyer nga Italia.

Hyseni kishte qenë më parë emigrant në Angli ku kishte qëndruar edhe në kamp, në një nga kampet ku kanë humbur jetën dhe janë keqatrajuar shumë emigrantë shqiptarë. Në Angli nuk dihet puna që ka kryer Hyseni, por më pas ai kishte shkuar në Itali, ku edhe atje nuk kishte punuar dhe më pas u kthye në Shqipëri. 12 ditë pas kthimit ndodhi edhe krimi, ku fëmijët vranë babanë e tyre. Hetuesit kanë sekuestruar të gjitha telefonat celularë të fëmijëve të të ndjerit dhe ka dyshime se krimi është planifikuar nga fëmijët, përkatësisht nga Hygerta dhe Hyseni dhe ky i fundit u kthye në Shqipëri për të realizuar planin.

But why did the children have so much hatred towards their father along with their mother and joined in this crime? Confidential sources said that the investigators are also investigating a suspected extramarital affair of the victim for years, where it is suspected that Pëllumbi's wife and children were aware and this cause may have led to continuous family conflicts and that it was the wife who could 'has brought up the children with a hatred towards their father, so much so that they all joined together to kill him.

Reliable sources said there is evidence where Hyseni tells his sister to take over the crime because the latter will sell the land and get him out of jail. Likewise, older sister Bedra, who was engaged and was allowed by her uncle to attend her father's funeral, left her husband and went to her mother Blerina, who is staying with her parents.

During the making of this documentary, we also contacted Blerina's father, Mr. Baftjar Togu, to get Blerina's and the older daughter's version of the event, but Blerina's father said that his daughter no longer wants to speak to the media. Pigeon's brother, shocked by the event, wants to know the true cause of the event and appeals to justice to see the case through to the end.

The facts and information that were given in this documentary were based on information that is in the in-depth investigation file, but it is the authorities who say the last word. The investigative group says that they are on the way to find out the motive of the event.

 

Most read