BREAKING NEWS

Rama appeals to the UN Assembly: Turn your eyes to cyber security, Albania was attacked by Iran

Rama appeals to the UN Assembly: Turn your eyes to cyber security, Albania was
x
BREAKING NEWS

COVID in Albania/ The Ministry of Health gives the important announcement: What has happened in the last 24 hours

COVID in Albania/ The Ministry of Health gives the important announcement: What
x
BREAKING NEWS

"The Third World War has already started", the well-known Russian figure sounds the alarm: Nuclear catastrophe...

"The Third World War has already started", the well-known Russian
x
BREAKING NEWS

Oil is 'flying' again/ the Transparency Board changes prices again, this is how much fuel will be sold

Oil is 'flying' again/ the Transparency Board changes prices again,
x
BREAKING NEWS

The head of SPAK warns of sensational arrests among the corrupt, reveals that special prosecutors and BKH agents are cooperating with 20 joint investigative teams from EU countries

The head of SPAK warns of sensational arrests among the corrupt, reveals that
x
BREAKING NEWS

From the suspension of "Air Albania", to the withdrawal of doctors from the Fier hospital and the hostage-taking of the Namazgja Mosque, how did Edi Rama's attitude towards the Gülenists change after Erdogan began withdrawing investments in Albania

From the suspension of "Air Albania", to the withdrawal of doctors
x
BREAKING NEWS

Here are Edi Rama's 5 points for Erdogan, from the massacre of Gülen's schools, to the purchase of 40 million euros of drones from the son-in-law of the Turkish Sultan

Here are Edi Rama's 5 points for Erdogan, from the massacre of
x
BREAKING NEWS

The American attitude to the man of Mali with Gropa changes, Yuri Kim, a flash visit to the spy Ilir Metaj, the former President distances himself from "non grata" Sali Berisha

The American attitude to the man of Mali with Gropa changes, Yuri Kim, a flash
x

Aktualitet

The massacre of the three Albanians in the middle of Athens, the second victim is identified (NAME+PHOTO)

The massacre of the three Albanians in the middle of Athens, the second victim

The Greek media continues to uncover other details from the serious event of the night before in Athens, while the police announced that it was a clash between Albanian gangs, where 3 people were killed. Three others were injured, including two police officers, while 6 people were arrested, including a woman, a protagonist in the event.

The massacre of the three Albanians in the middle of Athens, the second victim

The first identified victim was 48-year-old Andon Tefi who was traveling with a woman in a Mercedes vehicle. It was precisely this one who opened fire first on the people of the other group, exactly on a person on a motorcycle.

The massacre of the three Albanians in the middle of Athens, the second victim

Personi i dytë i mbetur viktimë e kësaj ngjarjeje sipa mediave greke është Gëzim A, 46 vjeç që besohet se ka qenë në fakt edhe personi më problematik në këtë histori.  Sipas medias greke ai kishte precedentin më të rëndë penal nga të gjithë personazhet e tjerë që terrorizuan kryeqytetin grek.

Media greke neësit.gr ka publikuar foto të 46-vjeçarit (i dyti prej viktimave) me të cilin ka folur më herët Andon Tefi, shqiptari që ishte në “Mercedes-Benz”.

Besohet se Tefi me origjinë nga qyteti i Korçës, njëherësh pronari i një servisi, ka negociuar për të bërë takimin me viktimën 46-vjeçare. I vdekur në këtë ngjarje mbeti edhe një 23-vjeçar që u perplas me makinë 2 herë.

Ngjarja

Gjatë orëve të mbrëmjes, dje, në zonën e Patisias  48-vjeçari shqiptar që drejtonte makinën “Mercedes”, me pasagjere bashkëkombasen e tij 43-vjeçare, ka qëlluar mbi një grup të huajsh (gjithsej 7), të cilët lëviznin me një motor dhe dy makina pasagjerësh, ndërsa me makinë ka tërhequr zvarrë njërin prej tyre 23-vjeç, i cili ishte pasagjer në një nga kundërshtarët.

 Nga plumbat ka rënë i vdekur 46-vjeçari që drejtonte motorin, ndërsa i plagosur ka mbetur edhe djali i tij 22-vjeçar, i cili drejtonte makinën e pasme me pasagjerin 23-vjeçar. Më pas 43-vjeçarja që udhëtonte në Mercedes, ka marrë timonin e makinës dhe ka goditur për herë të dytë 23-vjeçarin, i cili tashmë ishte i plagosur në rrugë dhe i cili dha frymën e fundit në spital. 48-vjeçari është larguar nga vendi i ngjarjes në këmbë dhe nën kërcënimin e armës, i ka marrë një makinë shoferit  të një Toyota Yaris dhe është nisur drejt zonës së Açarnit.

Më pas, në Agioi Anargyrou, ai ka hyrë në një lokal dhe i ka marrë paratë pronarit, nën kërcënimin e armës. Duke dalë nga dyqani, ai është pikasur nga policia e veprimit të menjëhershëm që po e kërkonte dhe e njohu nga përshkrimet. Policët kanë tentuar ta vënë nën kontroll, por 48-vjeçari, duke parë makinën e patrullës, ka qëlluar drejt tyre, duke plagosur njërin në gjoks dhe këmbë dhe të dytin në këmbë. Policia është kundërpërgjigjur duke e plagosur për vdekje. Deri më tani janë sekuestruar dy pistoleta, 3 makina dhe një motoçikletë dhe pesë persona të tjerë janë futur dhe po merren në pyetje.

 

Most read