BREAKING NEWS

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet on a stretcher to prison and his wife's relationship with Ervis Martinaj

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet
x
BREAKING NEWS

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the investigations against Balluk, Agaç and Veliaj, a complete reconfiguration of the government is expected before the elections

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the
x
BREAKING NEWS

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is inspired by the Soviet Union, after Evi Kokalari's reaction, Sali Berisha's daughter deletes the post, Foltorja enters the stage of "eating itself"

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is
x
BREAKING NEWS

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former prime minister, ministers, deputies and mayors and reveals the investigation of the Albanian entrepreneur who tried to create access to the international mafia in our countr...

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former
x
BREAKING NEWS

Here's what's happening with the investigations of the "heavyweights" of politics, Altin Dumani gives the details about Berisha, Rama and Veliaj, talks about police officers in the service of crime and threats to special prosecutors, with the help of S...

Here's what's happening with the investigations of the
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the interceptions of "EncroChat" and "Sky", Edi Rama is ready to throw them in the "mouth" of SPAK to avoid being overthrown from power, here is the former head of SHISH Visho A...

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the
x
BREAKING NEWS

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the name of the contender who has the majority of votes in the Council

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the
x
BREAKING NEWS

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's ambition to be catapulted to the head of the party puts "fire" inside Ritzemelimi, the right wing of Sali Berisha comes out against the daughter of the former prime minister

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's
x

Aktualitet

"There is a leadership crisis in Europe", Milo analyzes anti-immigrant policies: This country will have a more aggressive approach to the Mediterranean

"There is a leadership crisis in Europe", Milo analyzes anti-immigrant

The former Minister of Foreign Affairs, Paskal Milo, commented in the news edition on MCN TV on the attitudes of the Italian Prime Minister Meloni towards illegal immigration and the institutional conflicts within the EU. According to Milos, Meloni will stand firm on the anti-immigrant policies that have created a real problem for Italy that needs to be addressed globally. Milo is of the opinion that Europe needs to discipline immigration like the USA or Canada did. Milo says a leadership crisis is looming in Europe. He also emphasizes that there is a need for a new treaty that defines the competences of the EU institutions.

Every political or government change in European countries also determines changes in attitudes on major issues, and therefore also in foreign policy. Italy has had a problem with illegal immigration for years, especially from North Africa. Meloni is a representative of this current that has held this issue as a banner. As soon as she came to power, in order to maintain her political position and votes, she will definitely stand firm in her anti-immigrant policies. The other side of the problem is what we are seeing on the screen, that Italy is endlessly flooded by waves of immigration from North Africa. This has created problems for everyone. In addition to financial problems, it also creates other problems that are a real concern for Italy. I do not believe that the problem can be solved with one or two meetings of the interior ministers of the EU, France or Italy. It is a global problem and must be treated according to global importance. Big investments need to be made in Africa for people to stay there. Let's not go far, here we are, where this place is being emptied. Young people are leaving because they are looking for a better life, a better treatment that they cannot provide in their country. It has become a trend for the poor to leave, because they don't want to build the future in Albania. They want to get good wages without working. Europe has such policies, it is not a problem for Canada and the USA that have controlled immigration, with a filter, they take as much as they want. Europe also needs to discipline it. Western Europe needs manpower, but it needs to be disciplined. There are no rules, discipline, agreements, with quotas, to regulate the labor force issue in Europe. The goal is to reduce, not eliminate."

Lidhur me raportet Itali-Francë, Milo thotë se pas ardhjes së Melonit ka një përplasje politike dhe konceptesh mes dy vendeve, që jep një shembull të keq për shtetet e tjera evropiane.

Janë dy vende themeluese të BE dhe marrëdhëniet mes tyre dëmtojnë vet BE-në dhe jep një shembull të keq për marrëdhëniet e të tjerëve në Evropë. Janë interesat në mes që përcaktojnë edhe qëndrimet politike për emigracionin. Të dyja vendet kanë influencë në Afrikë, veçanërisht në Afrikën Veriore. Me ardhjen e Melonit ka një përplasje politike dhe përplasje konceptesh dhe qasjesh evropiane. Macron është më Evropian, kurse Meloni është euroskeptike. Ajo detyrohet të respektojë BE-në si institucion. Do përpiqet të mbrojë interesat e Italisë brenda kontureve të BE. Do ketë Italia një qasje më agresive ndaj politikave migratore në Mesdhe”.

Milo tha se ka një rivalitet institucional dhe personal mes Michel të Këshillit Evropian dhe Von der Leyen të Komisionit Evropian.

Në horizont po shfaqen shenja të një krize lidershipi sepse ka filluar të flitet dhe jo pa arsye, se ka një mosmarrëveshje për të mos e quajtur konflikt mes dy institucioneve të BE, Këshillit Evropian dhe kryetarit Michel, dhe Komisionit Evropian të kryesuar nga Von der Leyen. Kjo mosmarrëveshje rrjedh jo vetëm nga rivaliteti institucional dhe personal, se cilit do t‘i dëgjohet zëri dhe kush vendos më shumë, por edhe për faktin që institucionet e BE si kanë shumë të qartësuara kompetencat, edhe pse ekzistojnë traktate. Ka mbivendosje dhe ajo ka bërë të reflektohet në praktikë. Nëse do thellohet, do thellohet kriza institucionale e vet BE. Duhet të flasim edhe për një tendencë të pakënaqësive të anëtarëve ndaj institucioneve dhe vendimeve të BE. Ka vende si Hungari, Poloni, ndonjëherë edhe Çekia që kanë reaguar ndaj reagimeve të BE dhe BE ka qenë gati për t’i penalizuar. Kjo çon në domosdoshmërinë e ndryshimeve të thella pas 13 viteve që është miratuar traktati i Lisbonës. Po lind nevoja për një traktat të ri të BE që do përcaktonte më mirë kompetencat”.

Milo thotë se kredibiliteti i BE në sytë e popujve të Ballkanit Perëndimor dëmtohet kur ata shohin që ka përplasje institucionale.

Germany and France are the pair that have led the process and a rift between them hurts the EU. If the countries of the Western Balkans, including Albania, see the EU institutions as hopeful that they will facilitate the integration process, now when they see that there is an institutional clash, a gap between what is declared and what is done, the credibility of the EU is definitely damaged in the eyes of the people. of the Western Balkans. We hope that this is not true and we will see it more concretely on December 6 when the summit will take place. We will see what they will offer. It is an ideal occasion for EU leaders to come, but with what promise will they come, will they come only with words and statements or will they have official and engaging positions, to do something for the Western Balkans".