BREAKING NEWS

"The thermometer will go to -10 degrees in our country"/ Lajda Porja shows the drastic turn of the weather: Here's what will happen after midnight and when snow is expected in Tirana! From next week we will have...

"The thermometer will go to -10 degrees in our country"/ Lajda Porja
x
BREAKING NEWS

He took them home, who is the policeman who escaped the murderers of the people of Vis Martinaj? The well-known journalist reveals other details on the scene: The person who landed 91 bullets on the three young men is revealed

He took them home, who is the policeman who escaped the murderers of the people
x
BREAKING NEWS

Wave of arrests in Tirana in the last few minutes, 5 people were arrested and 5 others were declared wanted. The police clarify the details and the charges against them

Wave of arrests in Tirana in the last few minutes, 5 people were arrested and 5
x
BREAKING NEWS

The US Navy helicopter lands in Albania, the embassy issues an important announcement (VIDEO)

The US Navy helicopter lands in Albania, the embassy issues an important
x
BREAKING NEWS

Two doctors are put in handcuffs at QSUT, the accusations against the white shirts are revealed (NAMES)

Two doctors are put in handcuffs at QSUT, the accusations against the white
x
BREAKING NEWS

The dynamics of the fatal accident that took the life of the son of Kudret Saliaj is revealed

The dynamics of the fatal accident that took the life of the son of Kudret
x
BREAKING NEWS

Will the American Congress investigate Edi Rama? Republicans public letter to the FBI about McGonigal. Urgent request cleared (DOCUMENT)

Will the American Congress investigate Edi Rama? Republicans public letter to
x
BREAKING NEWS

A big loss! The Director of Tourism in this municipality of the country died prematurely due to a serious illness

A big loss! The Director of Tourism in this municipality of the country died
x

Aktualitet

He raised the Police! "I received an advance of 100,000 euros" / The testimony of Nuredin Dumani, who sank him and led him to the international search Ervis Martinaj: He ordered the murder of...

He raised the Police! "I received an advance of 100,000 euros" / The

Nuredin Dumani in his testimony of the repentant also showed the person who ordered the murder of Indri Dokles. According to him, it was Ervis Martinaj, who today raised the police after the denunciation of his relatives yesterday, August 10, who ordered the murder of Dokles, also described as the number 2 of the Durrës Gang, led by Lulzim Berisha.

He had left the cell in January 2020, by the decision of the former judge of Kruja, Enkelejda Hoxha. Exactly the time when, according to Duman's confession, he was ordered to be eliminated.

According to Duman's testimony, Ervis Martinaj was declared an international wanted man, after he was not found in the apartment during the police search, as part of the "Golden Bullet" operation.

"I received orders from Ervis Martinaj to kill Indrit Doklen. I agreed that Ervisi would give me the sum of 500,000 euros for Indriti's murder. And that in order to commit this murder, I received an advance of 100,000 euros," said Nuredin Dumani. And according to the testimony of Nuredin Duman, on behalf of Ervis Martinaj, in order to secure the means to execute Indrit Doklen, he also went to Kosovo. "On behalf of Ervis, I went and met two citizens in Kosovo, one called Eli and another who is the brother of Besian Xixha. During the meeting, Eli communicated with Ervis and further on with Eli's phone, I communicated with Ervis, who proposed to me to kill Indri Dokle," he said.

Sipas hetimit, personi me emrin Eli që përmend Dumani, është pikërisht Elvin Merlika. Kurse vëllai i Besianit është Alket Xhixha. Të cilët kanë udhëtuar drejt Kosovës me automjetin tip Hummer të cilin e identifikon Nuredin Dumani. Ku gjatë këtij takimi, Nuredin Dumani ka marrë edhe shumën prej 100 mijë euro nga Ervis Martinaj.

Detaje të cilat konfirmohen edhe nga dëshmia përpara hetuesve e Henrik Hoxhaj. “Nuredini më ka dhënë porosi për vrasjen e Indrit Dokles. Në një nga bisedat që në bënin në telefon ai më thotë do gjetur ku është Indrit Dokle dhe duhet të merrnin masa për ta bërë. Çmimi ishte mbi 500 000 euro, pasi sipas Nuredinit personi nga i cili kishte marrë porosinë i kishte thënë kërko sa të duash para. Pasi i kishte lënë dorë të lirë tek çmimi. Nuredini kishte informacion se Indriti jetonte tek një vilë në një kompleks luksoz.”, tha Henrik Hoxhaj. Henrik Hoxhaj shpjegon se vëzhgoi lëvizjet e ish –kreut të njërit prej dy fraksioneve të bandës së Durrësit, por nga mënyra sesi ruhej dhe zona nga ai banonte, për bashkëpunëtorin e drejtësisë, bënin që Indrit Dokle të ishte një “objektiv” jo i lehtë.

“Me makinë me qira kam shkuar deri tek një qendër tregtare për të vënë re nëse mund ta shihja Indritin, por nuk e kam parë. Nga muhabete lart e poshtë kisha dëgjuar se Indriti lëvizte me një fuoristradë të blinduar ‘Toyota’. Në një nga këto lëvizje tek TEG unë e kam parë këtë makinë tek rrotondo që ndodhet tek diga e Liqenit Artificial afër Kopshtit Zoologjik. Thjesht e kam parë por nuk kam bërë asnjë ndjekje. Ky objektiv nuk ishte i lehtë dhe kjo porosi ngeli vetëm me fjalë dhe nuk kam kryer asnjë veprim. Nga bisedat në celular me Nuredinin e kemi lënë pezull dhe kemi biseduar për gjëra të tjera.”, tha Hoxhaj. Lidhur mbi dëshminë e Nuredin Dumanit mbi lëvizjen drejt Kosovës të Alket Xhixhës dhe Elvin Merlikës, sipas hetuesve ato rezultuan të besueshme pas verifikimit të kryer nga ana e tyre.

GRUPI HETUES
Nëpërmjet sistemit TIMS u evidentuan hyrje- dalje të Alket Xhixhës në drejtim të Kosovës. Kjo edhe në verifikim të të dhënave të përftuara nga deklarimi i Nuredin Dumanit. Ky verifikim në sistemin TIMS kishte si synim që të evidentoheshin automjetet me të cilët ka udhëtuar Alket Xhixha në drejtim të Kosovës. Nga këqyrja e sistemit TIMS rezulton se shtetasi Alket Xhixha ka udhëtuar nga Shqipëria për në Kosovë me automjetin tip AB309BZ në datën 18.01.2021, ora 15:23:48 së bashku me shtetasin Elvin Merlika i cili ka qenë në drejtimin e këtij mjeti me orë dalje 15:23:36. Po kështu këta dy shtetas rezulton të jenë kthyer në Shqipëri po në datën 18.01.2021 me të njëjtin automjet me targë AB309BZ.

It turns out that Elvin Merlika entered from the Morin Border Crossing Point on 18.01.2021, at 20:08:00, while Alket Xjixha with the same vehicle and date, but the time is 20:08:00. The entirety of this evidence creates the suspicion that Nuredin Dumani, Ervis Martinaj, Elvin Merlika, Alket Xhixha and Henrik Hoxhaj, have provided the conditions and means to carry out the murder of Indri Dokles, carried out in cooperation within the structured criminal group.