BREAKING NEWS

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir Meta and Edi Rama, the USA comes out on the side of Altin Duman, demands that the opposition distance itself from "non-women" and gives a strong message that misgovernance and corruptio...

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir
x
BREAKING NEWS

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the "hole" for Ilir Meta and Monika, the role of Kryemadhi's mother and brother Drini who received 360 million ALL from SGS, the 2 people who opened the former president's files in SPA...

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its doors, Monika Kryemadhi attacks her husband as a servant of Edi Rama

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho speaks without "gloves", here are the details from Ilir Meta's old illness, his maneuvers with the exception of Monika Kryemadhi and the strong behind-the-scenes happening inside the former LSI, from the departure of their safes associate...

Spartak Braho speaks without "gloves", here are the details from Ilir
x
BREAKING NEWS

The judge who gave PD Sali Berisha before the vetting, here is the "crazy" wealth of Agron Zhukri, how he became a millionaire from his wife who cannot justify all her income with salaries and private activity, the "red flags" are revealed ” in KPK

The judge who gave PD Sali Berisha before the vetting, here is the
x
BREAKING NEWS

Very good news for pensioners, here is what is being prepared with the new pension scheme, from indexation, compensations, changes in rural and urban areas to contributions for the self-employed in agriculture

Very good news for pensioners, here is what is being prepared with the new
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta does not stop, the threats to the head of SPAK continue: I will sew Duman for generations, if he is brave, let him...

Ilir Meta does not stop, the threats to the head of SPAK continue: I will sew
x
BREAKING NEWS

This is why Europe has closed the doors to the escape of Meta and Kryemadhi, their "black" file of money laundering towards the end of the investigations, Altin Dumani and Sotir Kllapi are preparing the arrest warrants, the evidence and the witnesses w...

This is why Europe has closed the doors to the escape of Meta and Kryemadhi,
x

Aktualitet

This is who Vlora Hyseni is, she was fired by the president and prime minister of Kosovo for serious violations of duty, the behind the scenes are revealed

This is who Vlora Hyseni is, she was fired by the president and prime minister

Prime Minister Edi Rama has proposed the new head of the State Intelligence Service. Yesterday morning he was seen climbing the steps of the Presidency and it seems that the focus of the conversation with Bajram Begajn was the new head of the Intelligence Service. Currently, this institution is headed by the vice president, formerly Rama's adviser, Oljan Kanushi. It seems that Rama took her out of the game and sent another advisor. He has proposed Vlora Hysen for the chairperson. The latter was the vice-president of the Information Service in Kosovo, but was dismissed from office by Kurti and Osmani. "The decision was taken in support of Article 6 (paragraph 4) of Law No. 03/L-063 on the Kosovo Intelligence Agency (GZ, No. 30, June 15, 2008). The decision to dismiss obliges Ms. Vlora Hyseni to deliver all the tools and materials with which it has been charged. Also, Mrs. Vlora Hyseni, according to the decision, is obliged to preserve all the information it received during the exercise of its duties, regardless of how it was given access to them or how it received them, or in any other form it managed to possess classified information. The disclosure or failure to preserve classified information represents a criminal offense punishable under Criminal Code No. 06/074 of the Republic of Kosovo, Law No. 03/L-178 on Classification of Information and Security Verification and other relevant legislation in force. deal with classified information", says the announcement of the Prime Minister's Office distributed to the media on June 30, 2021. Then Rama took her as an advisor to the Prime Minister. regardless of how he was given access to them or how he received them, or in any other form came into possession of classified information. The disclosure or failure to preserve classified information represents a criminal offense punishable under Criminal Code No. 06/074 of the Republic of Kosovo, Law No. 03/L-178 on Classification of Information and Security Verification and other relevant legislation in force. deal with classified information", says the announcement of the Prime Minister's Office distributed to the media on June 30, 2021. Then Rama took her as an advisor to the Prime Minister. regardless of how he was given access to them or how he received them, or in any other form came into possession of classified information. The disclosure or failure to preserve classified information represents a criminal offense punishable under Criminal Code No. 06/074 of the Republic of Kosovo, Law No. 03/L-178 on Classification of Information and Security Verification and other relevant legislation in force. deal with classified information", says the announcement of the Prime Minister's Office distributed to the media on June 30, 2021. Then Rama took her as an advisor to the Prime Minister.

Who is Vlora Hyseni?

Vlora Hyseni has led KIA for four months. She was in charge of the highest security and intelligence institution in Kosovo since December 2020, when director Kreshnik Gashi was dismissed, until April 2021, when Petrit Ajeti was appointed to the position of director. From the little information that is known about her, Hyseni is described as an expert and very well versed in security issues and international relations. She speaks several foreign languages. In February 2019, Vlora Hyseni was appointed deputy director of the Kosovo Intelligence Agency. Previously, she was the director for external relations at KIA.

DP reacts

Por propozimi që Rama i bëri dje presidentit Bajram Begaj për të emëruar në krye të SHISH-it Vlora Hysenin, e cila është shkarkuar më herët nga Kurti në Kosovë, ka sjellë reagime të ashprah deputetëve të Partisë Demokratike. Nëpërmjet një reagimi në “Facebook”, deputeti, Gazment Bardhi u shprehe dje se presidenti, Begaj duhet të informohet mbi arsyet e largimit të Hysenit nga posti i shërbimeve të inteligjencës së Kosovës. Ai theksoi se ky institucion nuk mund të jetë nën kontrollin personal të Ramës. “Edi Rama ka njoftuar se ka propozuar Znj. Vlora Hyseni si drejtore e Shërbimit Informativ Kombëtar. Mediat raportojnë se znj. Hyseni është shkarkuar nga shërbimet e inteligjencës në Republikën e Kosovës, me dyshimet për “zbulim ose mosrruajtje të informacioneve të klasifikuara”. Këto raportime janë shqetësuese dhe ngrenë dyshime mbi integritetin e znj. Hyseni. Presidenti i Republikës është i detyruar të marrë informacionet e plota pranë institucioneve të Republikës së Kosovës mbi arsyet e largimit të saj nga të gjitha pozicionet në shërbimet e inteligjencës së Republikës së Kosovës. Për këtë Presidenti i Republikës ka detyrimin të bëjë transparencë për opinionin publik dhe të informoj edhe Kuvendin e Shqipërisë mbi çdo informacion që do të sigurojë. Siguria kombëtare e Shqipërisë është ngushtësisht e lidhur me sigurinë kombëtare të Kosovës. SHIK nuk mund të jetë kurrë institucion nën kontrollin personal të Edi Ramës, me përzgjedhje personale të tij dhe pa asnjë argument që siguron pavarësinë e Shërbimit Informativ Kombëtar dhe ushtrimin prej tij me profesionalizëm e paanësi të misionit të mbrojtjes së sigurisë kombëtare”, shkruan Bardhi.