BREAKING NEWS

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the untold stories of the couple who married in power and divorced in opposition, from the luxurious villa with 11 toilets, the palm trees that were brought by helicopter, the...

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the
x
BREAKING NEWS

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes high-ranking officials, politicians, media leaders and their families, the details of the big operation are disclosed

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes
x
BREAKING NEWS

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the former prime minister defended the analyst for the villa in Golem who is being investigated by SPAK and "swallowed" all the slanderous accusations that they have exchanged with ...

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of the DP makes way for Argita and prepares to crown his daughter on the throne with the July 12 protest, Gaz Bardhi ends up as a "squeezed lemon"

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of
x
BREAKING NEWS

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run, here are the transfers of hundreds of thousands of euros by Albanian taxpayers to Swiss offshores, SPAK reveals that the businessman who is helping him in Lugano is accused of money la...

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run,
x
BREAKING NEWS

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the scandals in which the deputy prime minister is involved, from investigations into incinerators, corrupt tenders, contracts, privatizations and up to scandalous firms for giving public lands

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the
x
BREAKING NEWS

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation deadlines for Arben Ahmetaj by 3 months and send summons to the oligarch who is accused of money laundering

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why the divorce of Ilir Meta and Monika Kryemadhi cannot save them from the shackles and the strong reason that DASH senior official Richard Nephew avoided meetings in Tirana with the 'R...

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why
x

Aktualitet

"I was targeted by the Greek terrorist group"/ Former CIA official confesses from Tirana: Here's who compromised me

"I was targeted by the Greek terrorist group"/ Former CIA official

Rolf Mowatt Larssen was a senior official of the American CIA where he served for 30 years. Recently, he has also written a book where he confesses his involvement in the CIA.

In an interview for the show Opinion on TV Klan, Rolf Moëatt Larssen spoke about an episode in Greece where he served for the CIA and at that time was targeted by the Greek terrorist group November 17.

He briefly revealed that he was targeted by the Greek terrorist group because his identity was compromised by a double agent he was working with.

Blendi Fevziu:  You were... you worked as an intelligence officer in Greece, a country neighboring us. You have been the target of assassinations in Greece since November 17. Under what conditions? Why?

Rolf Mowatt Larssen:  At that time I was in charge of what is called external terrorism. Not charged with November 17, which is Greece's domestic terrorism group. Greek inner group. Unfortunately, I was involved in cases where terrorists were collaborating with Arab terrorist groups. And I became a target.

Blendi Fevziu:  Was there a relationship between them?

Rolf Mowatt Larssen:  They have worked together to some extent. And I became a target.

Blendi Fevziu:  Because I think that November 17 is very local.

Rolf Mowatt Larssen:  You are right.

Blendi Fevziu: ... they are not an international terrorist group. Then why did they want to kill him?

Rolf Mowatt Larssen: Ata shënjestronin amerikanët. Një prej arsyeve pse…

Blendi Fevziu: Cila ka qenë arsyeja?

Rolf Mowatt Larssen: Do të thosha se ne në CIA ishim të fiksuar pas 17 Nëntorit pasi ata kishin vrarë… Mes viktimave të tyre ishte kreu i stacionit tonë, me fjalë të tjera zyrtarin tonë më të lartë…

Blendi Fevziu: Zyrtari i stacionit të CIA-s u vra nga 17 Nëntori?

Rolf Mowatt Larssen: I vunë pistoletën rrugës për në shtëpi kur po kthehej për Krishtlindje nga një ceremoni pritjeje. Kur ndodh diçka e tillë. Muammar Gaddafi bëri të njëjtin gabim kur rrëzoi një aeroplan me zyrtar të CIA-së. Kur një nga zyrtarët tonë vritet, ne i ndjekim shumë fort autorët dhe prandaj ndodhi çfarë ndodhi me 17 Nëntorin. CIA u fiksua për të vënë 17 përpara llogarive për të gjitha vrasjet, përfshirë atë të zyrtarëve të CIA-së.

Blendi Fevziu: Keni qenë për rreth 1 vit në mbrojtje të Shteteve të Bashkuara edhe policisë greke. Është e vërtetë?

Rolf Mowatt Larssen: Po. Mund ta themi kështu. Siç kam përshkuar te libri im, e shkurtoi udhëtimin tim dhe përvojën time në Greqi. Më dërguan tek ish-Bashkimi Sovjetik çka për mua, për fat të mirë, ishte duke rënë rreth asaj periudhe. Pra i dha një mundësi që të përdornin njohuritë e mija për gjuhën ruse dhe background-in tim për Republikat e reja të cilat ishin të pavarura kur ne hapëm ambasadat dhe stacionet tona në këto vendet. Pra shkova për t’u marr me këtë gjë dhe u largova nga Greqia.

Blendi Fevziu: Por si arriti 17 Nëntori të identifikonte një zyrtar të CIA-së? Mendoj se personat që punojnë në stacione të CIA-së në Greqi apo në vende të tjera nuk janë njerëz publik.

Rolf Mowatt Larssen: Po, keni të drejtë.

Blendi Fevziu: Edhe një herë, jeni të përfshirë në aktivitete të ndryshme por jo me atë të inteligjencës.

Rolf Mowatt Larssen: Do ju jap një përgjigje të përgjithshme për këtë gjë edhe pse mund t’ju jap një përgjigje më të detajuar. Nuk më lejohet ta them. Në fakt ndodhi sepse veprimtaria ime u kompromentua. Personi me të cilin punoja ishte një agjent i dyfishtë, terroristët u informuan…

Blendi Fevziu: Ishte informacion nga brenda…

Rolf Mowatt Larssen: Jo, nuk ishte informacion nga brenda. Problemi tjetër shtesë ishte se një mik shumë i mirë i imi ishte një diplomat turk i quajtur Denis Bylykbashi… ne punonim shumë së bashku dhe ai jetonte një bllok larg apartamentit tim dhe po ashtu u përpoqën të vrisnin atë dhe makinës së tij i vendosën bombë dhe ai thuajse vdiq.