BREAKING NEWS

The fever for Ilir Meta, Sali Berisha and 3 well-known ex-ministers is increasing, that's why justice can open investigations into their affair of hundreds of millions that is disappearing from Albanians 10 million dollars a year

The fever for Ilir Meta, Sali Berisha and 3 well-known ex-ministers is
x
BREAKING NEWS

The days of "horror" begin for Shkëlzen for the Gërdec affair, on December 7 the secretary of Aldo Bumçi appears before SPAK, who can put him behind bars, Berisha's son in GJKKO on December 14

The days of "horror" begin for Shkëlzen for the Gërdec
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni and the Minister of Justice of Sali Berisha, the engineer reveals for the first time in SPAK the fact that proves his son's secret connections as the shadow owner of the business of death in Gërdec

Fundoset Shkëlzeni and the Minister of Justice of Sali Berisha, the
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: On the table of SPAK, the arrest warrant for Sali Berisha, the prosecutors are ready to ask the Assembly for the authorization to handcuff the former prime minister

Spartak Braho: On the table of SPAK, the arrest warrant for Sali Berisha, the
x
BREAKING NEWS

Here are all the gifts of Edi Rama to Carlo Bollino, how he put the whole state at the service of his businesses, from the benefits of the Bunkart 1, Bunkart 2 contracts, to the pardon with the Prime Minister's signature for 20 years of public property...

Here are all the gifts of Edi Rama to Carlo Bollino, how he put the whole state
x
BREAKING NEWS

"There was no legal basis for dismantling the cartridges, then the order came out to.."/ The tragedy of Gërdec, the testimony of the Secretary General of the Ministry of Defense is clarified

"There was no legal basis for dismantling the cartridges, then the order
x
BREAKING NEWS

"The boss wants the order"/ Gërdec tragedy, the testimony of the ex-soldier becomes clear

"The boss wants the order"/ Gërdec tragedy, the testimony of the
x
BREAKING NEWS

The "Tropoja" file, how the Haklaj brothers were executed one after the other after the conflict with Berisha, who are the 15 officials who risk prison, here is the evidence that SPAK is investigating

The "Tropoja" file, how the Haklaj brothers were executed one after
x

Aktualitet

Former CIA official in Tirana: We knew we would be hit by Bin Laden, but...

Former CIA official in Tirana: We knew we would be hit by Bin Laden, but...

Former senior CIA official Rolf Mowatt Larssen claims that the agency where he worked knew the United States would be hit by terrorist Osama Bin Laden, but did not foresee the date September 11, 2001, the way by plane and place at the twin towers.

In an interview in the studio of the show Opinion, Rolf Mowatt Larssen stated that the CIA knew Osama Bin Laden since 1990 and kept him under surveillance.

But he admits that the US agency underestimated bin Laden's role and overlooked the operational group of the most wanted terrorist at the time.

For this reason, the terrorist attack of September 11, 2001 occurred, when two hijacked passenger planes crashed into the Twin Towers and one into the Pentagon.

Blendi Fevziu:  After that, you were involved for a long time in the fight against terrorism. How terrorism began after the breakup of the Soviet Union and after the Cold War.

Rolf Mowatt Larssen:  The best description I heard about the change in terrorism was from a friend of mine who was working with Arab groups looking at Gaddafi terrorists. He said that this is not a problem which…

Blendi Fevziu:  Gaddafi and the Palestinians started terrorism or radicalism in other countries as well. In Saudi Arabia, in Afghanistan and after the war with the Soviet Union. How did this type of terrorism start?

Rolf Mowatt Larssen:  I think it started with the idea that it's something we can manage. It is the idea that we can manage terrorism, whether it is the hijacking of the plane and the murder and anticipated Al Qaeda showed us unfortunately. We call it the failure of imagination in the United States. We failed to imagine that a terrorist group could go to war with the United States and strike strategic facilities.

Blendi Fevziu: Normalisht, CIA kur vendosi në shënjestër Osama Bin Laden-in dhe Ayman Al-Zawahiri-n? Ndoshta dy personat më të njohur, të dy të vrarë tashmë, Osama Bin Laden më duket para 12 vjetësh ndërsa Ayman Al-Zawahiri vitin e kaluar. Kur u vunë në qendër të vëmendjes të CIA-s? Në cilin vit?

Rolf Mowatt Larssen: Bin Laden-in e vumë re në fillimet e viteve 1990. Dimë për të edhe përpara por askush, por vetëm një grup i vogël njerëzish e ndiqte atë vazhdimisht, jo duke përdorur kaq shumë burime. Me sinqeritet mund t’iu them se e nënvlerësuam…

Blendi Fevziu: Ju e nënvlerësuat…

Rolf Mowatt Larssen: E nënvlerësuam në atë kohë, deri më 11 Shtator ndërsa më pas e mbivlerësuam pas 11 Shtatorit sepse ishim të vendosur… në atë kohë ishim të vendosur të zhduknim tërë problemin që kishim nënvlerësuar para 11 shtatorit.

Blendi Fevziu: Cila ishte fuqia e vërtetë e Osama Bin Laden-it, Ayman Al-Zawahiri-t dhe terroristëve të tjerë?

Rolf Mowatt Larssen: Do të merrni përgjigje të ndryshme nga çdo zyrtar i CIA-s. Përgjigja ime është shumë e thjeshtë. U shqetësova shumë menjëherë pasi u vendosa në sektorin e luftës kundër terrorizmit pas 11 shtatorit sepse e shikoja Bin Laden-in si vizionar. Ai bashkoi militantët radikal në një vizion për të sulmuar Amerikën. Ideja ishte të rrëzonin Shtetet e Bashkuara ashtu siç mendon që kishin rrëzuar Bashkimin Sovjetik. Pra, vizioni i tij ishte shumë i madh. Ideja se mund të rrëmbesh 6 avionë dhe t’i përplasësh në godina, të rrëzosh Kullat Binjake dhe të sulmosh Pentagonin ishte kaq qesharake për ne sa askush nuk e imagjinonte para se të ndodhte. Madje edhe tani kur i kthehemi pas, duhej ta kishim parashikuar.

Blendi Fevziu: Normalisht shumë njerëz nëpër botë pas 11 Shtatorit mendonin, si është e mundur që disa persona nga një vend i huaj si Afganistani ku nuk ka ujë të pijshëm, telefona dhe komunikim arrijnë të organizojnë një sulm të tillë? Një sulm në zemrën e shoqërisë më të sofistikuar në botë.

Rolf Mowatt Larssen: Problemi qëndron tek mentaliteti i gabuar. Kur unë i jap mësim të rinjve i them Sun Tzu-n. Sun Tzu-ja thoshte: njihe vetën tënde dhe njeh armikun dhe do të fitosh 100 beteja. Pra, të njohësh veten tënde do të thotë se duhet të jesh i përulur dhe të kuptosh se kundërshtari mund të të surprizojë. Duhet ta njohësh kundërshtarin dhe asnjëherë të mos e nënvlerësosh. Duhet të kesh empati për objektivat dhe qëllimet e kundërshtarin pasi kështu do të kesh mundësinë ta shkatërrosh me më shumë efikasitet.

Blendi Fevziu: George Tenet, i cili është nga Shqipëria, prindërit e tij vijnë nga këtu, ka thënë në librin e tij të kujtimeve se mëngjesin e 11 shtatorit, duke ngrënë mëngjes me një prej senatorëve apo kongresmenëve, nuk e mbaj mend ekzaktësisht emrin, iu tha se problemi më i madh i Shteteve të Bashkuara tani ishte Osama Bin Laden-i. Dy minuta më vonë Osama Bin Laden-i u përgjigj duke sulmuar Nju Jork-un dhe Pentagonin në Uashington. Kjo do të thotë se CIA e ka pasur Osame Bin Laden-in në qendër të vëmendjes. Dështoi CIA të parandalonte ngjarjen e 11 shtatorit?

Rolf Mowatt Larssen: Në fillim dua të them se George Tenet nuk është vetëm një mik i imi, dhe një hero por po ashtu përmendet edhe në librin im. E di që është fakt që është shumë krenar për prejardhjen e tij shqiptare. Doja ta përmendja këtë. Ai e di se unë jam këtu këtë javë dhe është shumë i gëzuar që unë do të eksploroj sado pak vendin. Kam qenë në stafin e tij të lartë mëngjesin e 11 shtatorit. Mund të them nga dëshmitë e mija personale, nga vëzhgimet e mija direkte se ne e dinim se do të goditeshim nga Osama Bin Laden-i dhe Ayman Al-Zawahiri muaj para 11 shtatorit. E dinim. Pyetja ishte se ku dhe në çfarë mënyre…

Blendi Fevziu: Ju kishit informacion se diçka do të ndodhte…

Blendi Fevziu: Por nuk e dinin se si, me avion apo me diçka tjetër. Ju dinit vetëm se do të kishte një atentat të madh nga ai.

Rolf Mowatt Larssen: Ne dinim se do të ishte diçka e madhe. Dinim se mund të ndodhte brenda Shteteve të Bashkuara, dinim se do të ndodhte menjëherë. Do të ndodhte së shpejti por nuk pamë kohën.

Blendi Fevziu: Grupi i tij operacional le të themi se ishte jashtë vëmendjes tuaj.

Rolf Mowatt Larssen: Kjo është çka ndodhi. Kjo është arsyeja pse ne kemi spiunë mes nesh. Kështu veprojnë terroristët. Ne nuk dimë gjithçka. Më herët më pyetët për CIA-n. Ne na pëlqen që njerëzit të mendojmë se dimë gjithçka por fatkeqësisht nuk i dimë, sidomos në ato rrethana.

Blendi Fevziu: Pas 11 shtatorit ju keni qenë i ngarkuar me hetimin e potencialit të luftës me armë të shkatërrimit në masë në duart e terroristëve. Është e vërtetë se Al-Zawahiri ka qenë i ngarkuar për të krijuar një bombë atomike?

Rolf Mowatt Larssen: Po, Al Qaeda. Kjo është gjëja më e frikshme që mësuam se Al Qaeda kishte si synim zhvillimin e armëve biologjike.

Blendi Fevziu: Armë atomike është më e lehtë për tu kuptuar nga publiku.

Rolf Mowatt Larssen: Dhe një bombë bërthamore.

Blendi Fevziu: Mundej një person në Afganistan të krijonte një bombë atomike?

Rolf Mowatt Larssen: Është shumë e vështirë. Kjo është arsyeja pse fatmirësisht…

Blendi Fevziu: Megjithatë, ata e nisën programin.

Rolf Mowatt Larssen:  They started the program.

Blendi Fevziu:  They wanted to buy an atomic bomb or create it themselves?

Rolf Mowatt Larssen:  Buy it, steal it or build it.

Blendi Fevziu:  All possibilities. Have they been around?

Rolf Mowatt Larssen:  We don't think they were around, but we were worried about what we didn't know. This is the example of being humble. I personally heard it from the President and from the Deputy. The president whom I will quote again and again. They were personally interested...