BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu tells when the Albanian opposition will unite: PD today is at its weakest point in 32 years

Kreshnik Spahiu tells when the Albanian opposition will unite: PD today is at
x
BREAKING NEWS

The accident in Tirana, the police come out with the official reaction

The accident in Tirana, the police come out with the official reaction
x
BREAKING NEWS

Accident in Tirana, the bus full of passengers overturned

Accident in Tirana, the bus full of passengers overturned
x
BREAKING NEWS

May 14 elections/ Here are the DP candidates in 17 municipalities (NAMES)

May 14 elections/ Here are the DP candidates in 17 municipalities (NAMES)
x
BREAKING NEWS

May 14 elections/ Ngjela shows what would 'save' the DP from defeat and reacts harshly: Alibeaj is incompetent, they don't know how to work

May 14 elections/ Ngjela shows what would 'save' the DP from defeat
x
BREAKING NEWS

A car is engulfed in flames, black smoke covers the area

A car is engulfed in flames, black smoke covers the area
x
BREAKING NEWS

The agreement with Serbia/ Kurti meeting with Nikola in the Assembly, the discussion becomes clear

The agreement with Serbia/ Kurti meeting with Nikola in the Assembly, the
x
BREAKING NEWS

Serious/ A person is found dead, the first details emerge

Serious/ A person is found dead, the first details emerge
x

Aktualitet

The Supreme Court upholds the sentence of 30 years in prison for the serial killer Julian Sinanaj and the other 5 defendants, here are the details

The Supreme Court upholds the sentence of 30 years in prison for the serial

The Supreme Court yesterday upheld the 30-year prison sentence for Julian Sinanaj, the serial killer accused of a series of paid murders in Albania and Greece. The latter, due to his status as a witness of justice, escaped life imprisonment. The sentence of 30 years in prison for Sinanaj was given in March 2017 by the former Appel for serious crimes and has remained in force for the other 5 defendants, Genis Mëhillaj 10 years in prison, Albin Mexhaj 8 years in prison, Ilir Karçini 5 years in prison, Ndriçim Gjokona 8 years in prison, Marjon Mitro 8 years in prison. Meanwhile, for Andon Mehillaj, the Supreme Court dismissed the case where he was sentenced to life imprisonment after he died in prison in 2020.

Who is Sinanaj and what happened?

Sinanaj belongs to the so-called "Tritol Gang" in Vlora, as well as the author of the murder of Sokol Veiz, Julian Metushaj, Agron Çela, the tritoli in the apartment of Ardian Kolloz, the former head of the PD in Vlora, the tritoli in the vehicle of the former perfect Besnik Dervishi and the remaining attempted murder of the PB citizen. In fact, it is he himself who assisted the prosecutors in these murders, a move which saved him from life imprisonment. He was sentenced to 35 years in prison in 2016, while Sinanaj was handcuffed at the beginning of 2014 who, after having rented an apartment, was preparing the murder of the businessman PB. To carry out the murders, Julian Sinanaj was well trained in Greece. He was paid large sums of money, which is evidenced by the luxurious life he led. "I sent most of the money I received from the murders to my family in Greece, while the rest I kept for myself, using it for casinos, women and trips abroad." This is what Julian Sinanaj, the penitent justice, said when he was asked by the prosecutors of Serious Crimes, what he did with the money he took from Marjon Mitros and the two cousins ??Mihillaj. In his testimony, Sinanaj confessed that he used a part of the lek to fulfill his desires, where he mainly played in casinos, went with women and traveled abroad. According to Sinanaj, he also used part of the money to buy weapons and tritol, with which the other penitent Ndriçim Gjokona always supplied him. According to Sinanaj, he sometimes accompanied women in order not to be noticed by the police, but also by the people he targeted to kill. Through the company of women, he "disguised himself", from where he took photos of various businessmen with the camera. According to him, there were times when he sat very close to the people he was going to kill in various bars and restaurants, listening to their conversations at the table.

Arrestohet në Shkodër një 58-vjeçar nga Kosova

Ndërkohë dje një 58-vjeçar nga Kosova është vënë në hetim pasi ka fshehur në makinë dhe nuk ka deklaruar 11 790 euro. Mësohet se bëhet fjalë për 58-vjeçarin N. F.. 58-vjeçarit i është sekuestruar shuma dhe ndaj tij rëndon akuza për veprën penale "Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlerë". “Fshehu në automjet 11 790 euro, me qëllim mosdeklarimin e tyre konform ligjit, procedohet penalisht 58-vjeçari (shtetas kosovar) dhe i sekuestrohet shuma e parave. Shërbimet e Policisë Kufitare të PKK Muriqan, bazuar në analizën e riskut, kanë intensifikuar kontrollet me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërive kufitare. Në këtë kuadër, në hyrje të RSH-së, kanë kaluar në vijën e dytë, për kontroll më të imtësishëm, automjetin me drejtues shtetasin N. F. Gjatë kontrollit të ushtruar në këtë automjet, shërbimet e PKK Muriqan gjetën dhe sekuestruan 11 790 euro, të padeklaruara nga shtetasi N. F., konform ligjeve në fuqi. Në përfundim të veprimeve procedurale për këtë rast, strukturat operacionale të DVP Shkodër referuan materialet në Prokurori ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin N. F., 58 vjeç, banues në Pejë, Kosovë, për veprën penale "Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlerë”, njoftoi dje policia.