BREAKING NEWS

Head of State, Bajram Begaj, meeting 'head to head' with American President Joe Biden in the USA, what was discussed

Head of State, Bajram Begaj, meeting 'head to head' with American
x
BREAKING NEWS

The Americans kicked her out of politics, Lindita Nikolla put Sali Berisha through the window through the bait Bardhi, the anti-US "kamikaze" Speaker of the Assembly of the "Bermuda Triangle" and the Zeni partnership

The Americans kicked her out of politics, Lindita Nikolla put Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

SPAK in the court of "non women", this is how the USA has sewn up the file of the "Berisha" family, in the scanner the assets of the children, the son-in-law, the "Partizani", "CEZ-DIA" and "GĂ«rdeci" affairs, the American cables are revealed

SPAK in the court of "non women", this is how the USA has sewn up the
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela warns of "bombastic" news: This is why Sali Berisha is attacking the "iron" prosecutor Enkeleda Millonai who is investigating her son-in-law for money laundering and the scheme that Ilir Meta is following to escape from the clutches of SPAK

Spartak Ngjela warns of "bombastic" news: This is why Sali Berisha is
x
BREAKING NEWS

Here are all the gifts of Prime Minister Rama to the oligarch Samir Manen, how he put the whole state at the service of his businesses, from the forgiveness of private and state lands, tenders, to the helicopter runway and hangar for private aircraft

Here are all the gifts of Prime Minister Rama to the oligarch Samir Manen, how
x
BREAKING NEWS

The American Congress deepens the investigation into the "Rama-McGonigal" affair, this is how the scandal can cause earthquakes in Tirana and Washington, Robert Pope reveals the latest news

The American Congress deepens the investigation into the
x
BREAKING NEWS

Clashes for the head of the DP group, the American Embassy makes it clear to Berisha: We do not change our position on "non-women", we encourage the actors to carefully examine their commitments in the party

Clashes for the head of the DP group, the American Embassy makes it clear to
x
BREAKING NEWS

The increase in pensions is approved, 767 thousand people benefit from indexation by 8.6 percent from October 1, the Ministry of Finance and the Institute of Social Insurance clarify the details

The increase in pensions is approved, 767 thousand people benefit from
x

Aktualitet

"The surprise blow they received at midnight"/ Journalist Lutfi Dervishi comes out with a strong reaction and appeals to Altin Dumani: Kiara's departure from "Big Brother VIP", a sign of doomsday. Wake up SPAK

"The surprise blow they received at midnight"/ Journalist Lutfi

By Lutfi Dervishi

Tirana woke up sleepy today and people still haven't recovered from the sudden blow they received at midnight. They did not receive this blow when Prince Vidi left, nor when Fan Noli left, nor when Ahmet Zogu left, nor when Mithat Frashëri left, nor even when Fatos Nano left.

This time it's different, we lost Kiara! In tears, she left the house of "Big Brother VIP" and her rival, Olta, remained inside. Drama, pain and emotions, hostages of feelings that hold your heart... The concern is not why she ran away, but because her lover, Luizi, had called not to leave her and now he risks being overwhelmed by worries.

This tragedy has revolted thousands of fans in Albania and wherever there are Albanians, that is, all over the globe. Fans have every right to be outraged. The man who found love between microphones and cameras today finds himself out of the most famous house, leaving him alone in his habitat: the Lion of the Albanians, Luiz! Grief and sadness are expected to give way to anger and revolt.

Protests are expected in front of the house with the slogans: "Without justice there is no peace!", "Give us back the Lion Queen!", "SPAK, act today, or never!", "Wake up Altin Dumani!", "Albanian, don't stay, but duku!"... The Bar Association of Albania is expected to assign a team of the best lawyers, who appear frequently on the screens, to sue them and those who took the lion's girlfriend out of the house and to investigate suspicions of a conspiracy.

Fans can boycott future seasons of "Big Brother" until there is a deep, sincere apology and the injustice is put right. A petition is circulating on social networks demanding new rules of the game to prevent the repetition of this tragedy in the future. Kiara's removal is an insult to every vote that was given to her. Good in the election, but the vote is not being respected even in the reality show.

Paralelisht është hapur një llogari për të mbledhur 200 mijë euro, dyfishin e asaj që do të marrë fituesi.

Grupi i hackerave iranianë ka premtuar se do të hakerojë faqen e “Big Brother VIP” dhe do t’i zëvendësojë fotot e Oltës me ato të Kiarës. Njerëzit priten të ngrenë çadra dhe nuk do të largohen nga çadra e drejtësisë derisa të plotësohen kërkesat e tyre.

Në një përpjekje për të qetësuar situatën qeveria ka ndërmend të shpallë tri ditë zie kombëtare, duke nisur nga nesër, e hënë 27 mars 2023. Flamujt do të ulen në gjysmë shtize dhe qeveria do të ofrojë shami falas për të gjithë fansat e përlotur. Qiri dhe lule do të vendosen në çdo shesh qyteti duke nisur nga sot në orën 20:00. Ata që kanë mbetur në “Big Brother” duhet të mbajnë një shirit të zi për një javë në nderim dhe si kompensim për largimin e padrejtë të Kiarës. Me vendim të Ministrisë së Arsimit do të ngrihet një statut i Kiarës pranë çdo universiteti në mënyrë që brezat e ardhshëm të frymëzohen nga dituria, mençuria dhe nga strategjitë e përdorura në lojë. Ministria e Shëndetësisë do të ofrojë seanca terapie me psikologë për gjithë fansat e traumatizuar. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet të shtyjë zgjedhjet e 14 majit në mënyrë që t’u japë kohë shqiptarëve të marrin veten nga kjo gjëmë e madhe. Tragjedia e mbrëmshme mund të krahasohet me mbytjen e Titanikut, rënien e Perandorisë Romake apo zhdukjen e dinozaurëve.

In the meantime, don't forget! The lion is still inside! He will now take revenge for all Albanians to bring the truth to the country and to do justice! Watch out, "Big Brother", this time you are being watched!

PS According to the latest announcements, Kiara's departure has demoralized even the Ukrainian troops at the front!