BREAKING NEWS

Serious/ A citizen is found dead in a hotel, the first details emerge

Serious/ A citizen is found dead in a hotel, the first details emerge
x
BREAKING NEWS

"Should we expect the bag of lek on the back?" The journalist discloses details about Ahmetaj's accusations: He may also follow the escape route like Adriatik Llalla

"Should we expect the bag of lek on the back?" The journalist
x
BREAKING NEWS

"The Belgrade-Pristina agreement?!"/ Rama reacts, asks for clarifications from the UN: Serious mistake or slip? Provide clarification immediately

"The Belgrade-Pristina agreement?!"/ Rama reacts, asks for
x
BREAKING NEWS

The lawyer explains what is happening behind the doors of SPAK for the arrest of Arben Ahmetaj

The lawyer explains what is happening behind the doors of SPAK for the arrest of
x
BREAKING NEWS

The accusations against Arben Ahmetaj, Kreshnik Spahiu reveals the behind the scenes: He risks 10 years behind bars, here is where he differs from Saimir Tahir

The accusations against Arben Ahmetaj, Kreshnik Spahiu reveals the behind the
x
BREAKING NEWS

"Keep your friend close, the enemy even closer"/ What is Artan Hoxha warning? Here is a coded message from Skopje

"Keep your friend close, the enemy even closer"/ What is Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu breaks the 'bombshell' statement and reveals the scheme being used: Arben Ahmetaj will be arrested when Rama is in this country, not by chance...

Kreshnik Spahiu breaks the 'bombshell' statement and reveals the
x
BREAKING NEWS

Is Ahmetaj destroying the evidence? Spahiu sheds light on the behind-the-scenes and reveals the scenario: The charges can be reduced to...

Is Ahmetaj destroying the evidence? Spahiu sheds light on the behind-the-scenes
x

Aktualitet

"The executioner is hiding in Albania"/ A well-known name of justice, involved in several events such as drug trafficking, robbery and suspected of murder, phone cells and cameras betrayed the killers of Ari Papa

"The executioner is hiding in Albania"/ A well-known name of justice,

Other details have been revealed by the Greek police operation that discovered after two years of investigations the accomplices in the murder of the 32-year-old from Saranda, Ari Papa. The latter, a well-known name of Greek justice, involved in several events such as drug trafficking, robbery and suspected murder, was executed while drinking coffee in a bar in Sepolia, Athens, on May 30, 2021, after previously failed three assassinations against him in 2007, 2009, 2021.

The Albanian taxi driver registered with three names, Xjulian, Ervin and Beniamin, ended up in police custody. In the files of the Greek police, he also has 3 different surnames and two birthdays, 1974 and 1977, while he has precedents for clandestine trafficking. In the meantime, the Greek SF, 56 years old, was taken into custody.

These two are suspected to be the carriers of the main executioner, still unidentified, but who is suspected to have come specifically from Tirana to commit the murder and has returned to Albania. According to the Greek media, immediately after the shooting, the author fled on foot towards "Panourgias" and "Avlonos" streets, where his accomplice was waiting for him in a taxi. The vehicle moved in front of the national road "Athens-Lamia". The investigation showed that two taxis were used for the execution. One is the one that was driven by one of the accomplices, where the armed person got in, while the second taxi was driven by the other accomplice. What "betrayed" them, apart from the security cameras, are the cell phone antennas, as they seem to have communicated with each other while they were near the site of the attack, shortly before and shortly after the execution.

Ari Kosta Papa, born on 02.10.1989, from the village of Dhivër in Saranda, does not appear to have a photograph either in the civil registry of Saranda and Fini?, nor in the TIMS system. In Albania he is a "ghost". However, in Greece, Ari Papa is a person with a rich criminal background. He was booked for drug trafficking and robbery, but what made his story more charged was the attempt to physically eliminate him, not once, but three times, as he walked the streets of Athens with bulletproof vest. The fourth time, those who wanted him dead succeeded in their goal. A few minutes before the clock struck 18.00, the 32-year-old man from Saranda was shot in the back 8 times with a pistol, while he was drinking coffee at the "Kayak" bar on "Dyrrahu 30" street in Sepolia.

20.07.2007 kryhet atentati i parë ndaj Ari Papës. Ai u qëllua me armë në kryqëzimin e rrugëve “Liosion” dhe “Sozopoleus” në Athinë. Papa mbeti i plagosur së bashku me shtetasin e huaj Georgio Tarnovalinski. Për policinë greke, sarandjoti Papa është i skeduar në këtë ngjarje si Aristidi Pappa.

26.05.2019 Ari Papa qëllohet rreth orës 20.40 me pistoletë në kofshë në vendin e quajtur “Stacioni Larisit”. U transportua menjëherë në spitalin “Georgios Gennimatas”, ku mori ndihmën e parë dhe shpëtoi nga rreziku për jetën. Gjatë kontrollit policia i gjeti në trup një sasi të vogël marijuane.

Në “Stacionin e Larisit” rreth orës 20.00 kur Ari Papa ndodhej midis rrugëve “Mixail Boda” dhe “Agorakritou”, u qëllua me armë zjarri nga pasagjerët e një taksie. Papa mori dy plagë dhe u transportua me urgjencë drejt spitalit ku sërish i shpëtoi vdekjes. Atentatorët u larguan duke kërcënuar shoferin e taksisë, por më pas e braktisën mjetin së bashku me dy pistoleta dhe sende të tjera. Papa tha për policinë se ndodhej në vendin e ngjarjes së bashku me dy shokë të tij të quajtur Orlando dhe Ani, të cilët jo vetëm që u larguan me vrap pas ngjarjes, por as e kontaktuan më pas për ta pyetur për shëndetin. Megjithatë policia përfundoi hetimet për ngjarjen duke arrestuar 7 persona dhe shpallur 1 në kërkim për trafik droge dhe akuza të tjera, 3 prej të cilëve rezultuan se kishin rol aktiv edhe në atentatin ndaj Papës. Media greke pa u thelluar zbuloi se 3 të dyshuarit për atentatin ndaj Papës ishin shqiptarët “Mili” 38 vjeç (nën arrest), “Dorian” 32 vjeç (në kërkim) dhe “Landi” 30 vjeç (nën arrest). “Mili”, një shqiptar i rrezikshëm ishte i përfshirë dhe një ngjarjen e 20 dhjetorit 2020 ku policia greke gjeti një Kallashnikov në një makinë në Kipseli.

Një ditë para kësaj ngjarje, pikërisht në 25 shkurt 2021, Papa ishte arrestuar nga policia greke në qendër të Athinës duke udhëtuar mbi një patinë elektronike. Ai mbante veshur një anti-plumb, ndërsa në brez kishte një pistoletë turke të llojit Baikal. Çuditërisht policia e la të lirë.

Në 19 mars 2019, në gjyqin ndaj shqiptarit Klodian Lekocaj, një gardian grek ka zbuluar një tjetër tentativë të dështuar për të vrarë Ari Papën. Antonis Aravantinou deklaroi: “Më kujtohet një kohë në mesin e vitit 2017, kur në komunitetin e të burgosurve dhe te psikiatrisë u bë më e njohur se Lekocaj kishte njëfarë lidhje me Floro (biznesmeni grek Aristides Floros), gjë që ishte arsyeja që Floro të qëndronte në një institucion psikiatrik.

Gjatë asaj kohe më telefonoi Lekocaj dhe duke konfirmuar përfshirjen, më kërkoi shpjegim se pse Floro qëndron në spitalin psikiatrik dhe unë nuk e dëboj, përkundrazi e mbroj atje, për pasojë ai nuk mund ta shantazhonte dhe t’i merrte paratë e tij. Dhe sipas tij duhet ta bëja patjetër këtë. Unë i thashë “hej, e ke filluar sërish të njëjtën gjë?”, “të njëjtën gjë që thoje për A. P ”? Ia thashë këtë, sepse disa kohë më parë më kishte marrë sërish në telefon dhe më kishte thënë që ta nxirrja nga spitali psikiatrik këtë të burgosur, se atje kam mësuar t’i mbrojë dhe ai nuk mund ta vriste atje.

And if I don't get him out, he'll be forced to kill his mother, and it'll be my fault. Both times, it is true, our conversation ended with insults from both sides, with Lekocaj's constant refrain: "I say this for your sake". On June 1, 2021, "Ta Nea" revealed that A. P, for whom Lekocaj threatened the warden that if he didn't get him out of psychiatry that he would kill him, otherwise he would be forced to kill his mother, was Ari Papa./bw