BREAKING NEWS

Frrok Çupi reveals the dark plan that Meta and Berisha hatched the night before the murders in "January 21": Here are the secrets of Aleks Nika's execution that could pave the way for SPAK to reveal dozens of victims who have "got rid of" the two bosse...

Frrok Çupi reveals the dark plan that Meta and Berisha hatched the night
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tells Ilir Meta's "coup" for Sali Berisha, the former president brings his cousin into the game, who is the politician who is trying to put him at the head of the opposition and the position that the chairman of the Party of FREEDOM

Evi Kokalari tells Ilir Meta's "coup" for Sali Berisha, the
x
BREAKING NEWS

Here is the reversal that Rama is expected to make with the political leaders of the SP districts, from the departure of Pelesh, Balluk and Gjiknuri, to the relocation of Taulant Balla and the approach of Erion Braçe, Benet Beci and Pjerin Ndreu, the l...

Here is the reversal that Rama is expected to make with the political leaders of
x
BREAKING NEWS

Other details about the increase in pensions are revealed, it is revealed how much money will end up in their pockets, from bonuses to how they will receive their pension, experts say

Other details about the increase in pensions are revealed, it is revealed how
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari discloses the hard details: This is how SPAK has been sewing up the files of affairs with properties in the army for 3 years, the "VIP" names that are being thoroughly investigated, the scandals that threaten to sink Bajram Begaj and wh...

Artur Meçollari discloses the hard details: This is how SPAK has been
x
BREAKING NEWS

The arms industry is a big fraud, all the factories have been destroyed in Albania, Nasip Naço bluffs Niko Pelesh and exposes the scandals of the Ministry of Defense, how the ammunition factories ended up for scrap   

The arms industry is a big fraud, all the factories have been destroyed in
x
BREAKING NEWS

The new structure of the Reestablishment is revealed, here are the drastic changes that will take place from the vice presidents to the appointments of supporters who are in the position of members of the Presidency

The new structure of the Reestablishment is revealed, here are the drastic
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: I show you the orders that Rama and Zelensky received from NATO, the summit for Ukraine was not an advertisement for the prime minister, here is the American plan that is being woven in complete secrecy for Albania

Kreshnik Spahiu: I show you the orders that Rama and Zelensky received from
x

Aktualitet

The execution of Martin Bardhi/ The investigation file is clarified, the new details "shed light" on the murder of Marjan Mark: The perpetrators' car that appeared in front of the bar was also used in the crime against...

The execution of Martin Bardhi/ The investigation file is clarified, the new

The assassination of Martin Bardhi, the investigation file is fully disclosed.

According to the verifications carried out by the investigative group, of the security cameras installed in the Rresen police station, the perpetrators' car appears in front of the bar owned by the victim in four different time intervals.

Martin Bardhi had just been released from the cell, where he had been staying for several months, after a failed attempt to attack with a weapon, which he had committed in Rrëshen. A release that apparently caught him off guard. Because he wouldn't have thought that the quick freedom he was enjoying after days spent in the bleakness behind bars would have such a costly price for him.

That of death, which would not be delayed, which had long been predetermined, by those who were already his enemies, whom he had apparently underestimated. Or, he had not expected that their revenge would come so close and the blow would come right at his bar. There, as soon as he set foot, behind the apartment, he felt safer than anywhere. But according to an old aphorism, you often make calculations in this world, it is said that if you don't make them yourself, in the end they always make your ghosts. As it happened that morning, September 27, 2023.

When he quietly left his apartment in Rrëshen and sat down at one of the tables in his bar, not far from the city center. Shadows that apparently had been added a lot recently even for Martin Bardhi. Not knowing that this would be his last coffee and that his life would be cut short by the long barrage of bullets that rained down on him. Leaving him dead on the spot. But also towards the people who accompanied him at that moment in the cafe. But who was Martin Bardhi who also held the generals Marjan Marku? And why did he return to the shooting table, for those whose authorship is still unknown today?

That the police have their own suspicions that his murder is related to another incident that happened not long ago in this small town in the north of the country, but very disturbed by the frequent purges that have taken place between the two families, which have marked numerous records of eliminations between each other, both inside and outside Albania. What is this collision that is thought to have led to the end of Martin White? And is it precisely this carnage over the years between the two tribes that served as the motive for the subsequent murder of the 59-year-old? 

The complete investigation file of the event is disclosed:

“Më datë 26 shtator 2023, rreth orës 10.40, jemi njoftuar nga salla operative e Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë, se në qytetin e Rrëshenit-Mirditë, është vrarë me armë zjarri shtetasi Marjan Marku (alias) Martin Bardhi, i biri i Mark dhe i Dile, i datëlindjes  6 Tetor 1963, lindur dhe banues në Ndërfushas-Mirditë, si dhe janë plagosur shtetasit Indrit Bardhi, rreth 45 vjeç, i cila ka marrë katër plagë arme zjarri në trup dhe një në këmbë, Arjol Gjinaj, rreth 40 vjeç, i cili ka një plagë arme zjarri në pjesën e shpinës dhe Ilir Bardhoku, rreth 50 vjeç, i cili ka plagë arme zjarri në parakrahun e djathtë”, sqaronte policia.

Pra, si edhe pas vetë njoftimit paraprak të policisë Lezhë, në momentin e atentatit, Martin Bardhi ishte i ulur në tavolinë, në lokalin e tij, në praninë edhe të tre personave të tjerë, të cilët edhe këta nuk u shpëtuan furisë së plumbave që vërshuan atë mëngjes në kafenenë që nuk ndodhet shumë larg qendrës së qytezës së vogël të Rrëshenit. Fatmirësisht edhe pse tre shoqëruesit e Martin Bardhit dolën të lënduar nga kjo ngjarje, ata mundën t’u shpëtojnë plagëve të marra, fat të cilin nuk e pati vetë objektivi i atentatit, i cili humbi jetën në vendngjarje.

 “Menjëherë pas ngjarjes, të plagosurit u transportuan me urgjencë, në Spitalin e Traumës në Tiranë, për ndihmë më të specializuar mjekësore. Ndërkohë, menjëherë në vendin e ngjarjes janë nisur shërbimet e policisë, të cilët kanë bërë sigurimin e vendit të krimit, si dhe janë ngritur disa pika kontrolli në akset rrugore kryesore dhe dytësore me qëllim kapjen e autorëve të veprës penale”, thuhet në dosje.

Sigurisht kjo nuk ishte ngjarja e parë e rëndë, që ndodhte në këtë qytet të vogël të Shqipërisë, që ishte kthyer shpesh në një arenë të përgjakshme të përplasjeve me armë, aq sa kishte tronditur edhe vetë demografinë e qytetit.  Ku familje të shumta duke mos u ndjerë më të sigurt, kishin vendosur deri aty sa të largonin edhe fëmijët e tyre. Ngjarje që kishin tronditur në një farë mënyre në themel edhe rendin social në qytet, ku atentatorët vinin dhe largoheshin të pa shqetësuar nga skenat e krimit, madje duke sfiduar hapur edhe policinë lokale. E cila ishte plotësisht e paaftë për të siguruar rendin në këtë zonë gati të izoluar të Shqipërisë. Ashtu siç ndodhi edhe atë mëngjes, në vrasjen e Martin Bardhit, autorët e masakrës së radhës, u larguan sërish të qetë. Policia u mjaftua dhe këtë herë vetëm me dokumentimin e vendit të ngjarjes.

 “Rreth orës 11.05, është marrë njoftim se në vendin e quajtur Gëziq-Mirditë, ishte duke u djegur një automjet, ku menjëherë në drejtim të vendit ku ndodhej automjeti duke u djegur janë nisur shërbimet zjarrfikëse”, thuhet në dosje.

Por duke u kthyer edhe njëherë te vendi i ngjarjes, ajo që e bëri edhe më të rëndë krimin e shumëfishtë, nuk ishte vetëm kronika e paralajmëruar e një atentati të cilin policia u tregua e paaftë për ta parandaluar, por edhe fakti që ky ekzekutim i radhës ndodhi fare pranë komisariatit, ashtu si edhe shumë ngjarje të tjera që kishin ndodhur në këtë qytet.

 “Pasi u shkua në vendin e ngjarjes, u konstatua se vendi i krimit ndodhej konkretisht në ambientet e jashtme, në verandën e lokalit të viktimës, Marjan Marku. Lokal që ndodhet në qytetin e Rrëshenit, pranë Komisariatit të Policisë Mirditë. Gjatë këqyrjes së vendit të ngjarjes, në rrugë dhe në trotuar u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provave materiale; 29 copë gëzhoja (model 56, kalibër 7.62 mm, me markim 71-58); 5 copë gëzhoja (model 56, kalibër 7.62 mm, me markim 31-64); 2 copë gëzhoja (model 56, kalibër 7.62 mm, me markim NK 1981); 12 copë këmisha predhe fisheku luftarak, të deformuara si edhe 4 copë bërthama predhe fishekësh luftarak.

Gjithashtu gjatë këqyrjes në trotuar, u konstatuan 12 dëmtime, me karakteristika të njëjta me ato të shkaktuara nga predhat e armës së zjarrit”, thuhet në dosje.

 Mjafton për të parë këtë ilustrim të gëzhojave të plumbave të mbledhura në vendin e krimit, për të kuptuar vrazhdësinë me të cilën u qëllua ndaj Martin Bardhit, dhe të pranishmëve të tjerë në tavolinë me të. Por edhe pse krimi ndodhi në orët e para të mëngjesit, dhe fare pranë postës së policisë, autorët nuk e patën aspak të vështirë të largoheshin nga qyteti. Ata mesa duket llogaritën me përpikmëri çdo lëvizje. Makina e tyre u gjet e shkrumbuar vetëm pak kilometra larg vendit ku ata kryen masakrën. Në fshatin Gëziq, në Mirditë, ndërsa edhe këtë herë policia u ngushëllua vetëm me gjetjen e disa gëzhojave brenda saj.

 “Pasi u mor njoftimi se në fshatin Gëziq, në Mirdië, po digjej një automjet, policia konstatoi në një luginë rreth 30 m mbi rrugën e fshatit, një automjet fuoristradë, të markës ‘Jeep’ Grande Cherokee, të shkrumbuar plotësisht”, thotë dosja.  Sipas grupit hetues në vendngjarje, makina e cila  dyshohej se u përdor nga autorët gjatë atentatit, ishte me targa të huaja, ku në dy anët e saj, ishin të dallueshme germat që i kishin shpëtuar shkrumbimit të plotë të automjetit.

 “Në pjesën e përparme të makinës, dallohet një targë e djegur në sipërfaqen e saj, ku vërehen karakteret AB 139 EA, ndërsa targa e pasme është e djegur plotësisht, ku dallohen karakteret AB1”, thotë dosja

 Por pjesa më me vlerë për hetuesit, ishin gëzhojat e plumbave të gjendur brenda automjetit, që jo më kot ishte zgjedhur nga autorët të ishte i gatshëm për të ecur në terren të vështirë, me qëllim për t’i shpëtuar çdo ndjekje të mundshme të policisë.  Pavarësisht se në këtë rast ata u larguan nga skena e krimit, të pa shqetësuar.

“Nga këqyrja e brendshme e automjetit, në hapësirën ndërmjet sediljes së pasme, u gjet një gëzhojë si ato model 56, kalibër 7.62 mm, e djegur plotësisht dhe pa kapsollë.  Në tapën e vajit u konstatua logo e ‘Mercedes-Benz’ dhe A6420101630, i njëjti numër u fiksua edhe te kapaku i bilancierëve.

Nga kqyrja e mjetit në vendin e ngjarjes, nuk u arrit që të fiksohet numri i identifikimit (shasisë) së automjetit”, thuhet në dosje.

Posedimi i targave në automjetin e përdorur gjatë krimit çoi grupi hetues edhe te pronari i tyre i vërtetë. Si edhe në faktin e pamohueshëm që këto targa i ishin vjedhur një tjetër automjeti.  Nga verifikimi, rezultoi se këto targa ishin raportuar të vjedhura nga pronari i tyre dy vite para se të ndodhte krimi. Një teknikë të cilën krimi e përdor shpesh, ku servise të ndryshme automjetesh, sidomos në zonën e Durrësit dhe të Krujës, shërbejnë si vende të modifikimit të këtyre makinave, të cilat kohë më pas dalin në qarkullim dhe përdoren në atentate të ndryshme.

“Pasi u verifikua targa e mjetit në sistemin E-Gjoba të Policisë së Shtetit, rezultoi këto targa i përkisnin automjetit ‘Volkswagen’ Golf TDI, në pronësi të shtetasit Ronaldo Daci dhe ishin shpallur në kërkim si targë e vjedhur nga Komisariati i Policisë Krujë, më datë 31 Dhjetor 2021”, thuhet në dosje.

 Por pjesa më interesante e hetimit, është lëvizja që makina e autorëve kreu në intervale të ndryshme kohore, përpara se ata të bindeshin që shënjestra e tyre ishte tashmë në lokalin ku ata më pas edhe do ta qëllonin pa mëshirë. Sipas verifikimeve të kryera nga grupi hetues, të kamerave të sigurisë, të instaluara në komisariatin e policisë së Rrëshenit, makina e autorëve shfaqet para lokalit në pronësi të viktimës në katër intervale të ndryshme kohore. Nga ora 9.36 minuta e mëngjesit deri në orën 10.39, kur më fund krijojnë bindjen se ky është momenti për të hyrë në lokal dhe për të qëlluar mbi Martin Bardhin. Që në këtë moment ndodhej i ulur në lokal bashkë me tri persona të tjerë.

“Nga këqyrja e kamerave të sigurisë së Komisariatit të Policisë Mirditë, është konstatuar se një automjet me të njëjtat karakteristika me atë të gjetur të djegur në fshatin Gëziq-Mirditë, fuoristradë, i markës ‘JEEP’, tipi Grand Cherokee, ngjyrë e errët, targat e së cilës nuk fiksohen, dhe po ashtu as personat brenda mjetit, kalon në rrugë përpara Komisariatit të Policisë Mirditë me drejtim lëvizje nga tregu në drejtim të lokalit të viktimës, në intervalet kohore 09.36; 10.18; 10.24 dhe 10.39, ku kjo e fundit përkon me kohën e ndodhjes së ngjarjes”, thuhet në dosje.

The autopsy of Martin Bardhi, the victim and the real target of this assassination, and the bullets found in his body, also showed the force of the weapons with which he was eliminated. " During the examination of the corpse of the citizen Marjan Marku (Martin Bardhi), in the morgue of Rrëshen Hospital, it was found that the victim had several piercing wounds, caused by the projectiles of the firearm, in the chest, on the left side, pronounced, on the right shoulder, abdomen, thigh and left knee. A metal part was also found in the victim's clothes during undressing, like those belonging to the component parts of the firearm projectile ," the file states.