BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia zbardh strategjinë që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga arresti me burg dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991, ja si Berisha ka qenë kundër rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës, si u largua atë ditë nga bulevardi me një makinë të Si...

Ilir Demalia zbardh strategjinë që po ndjek Ilir Meta për të
x
BREAKING NEWS

Ilir Beqaj drejt arrestimit, hetimet për ish-ministrin e Shëndetësisë janë shtrirë deri në Poloni për transferta të dyshimta parash, hetuesit futin në “sitë” lidhjet klienteliste, favorizimet me kompanitë të ndryshme farmaceutike, ja çfarë është gjendu...

Ilir Beqaj drejt arrestimit, hetimet për ish-ministrin e
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja “perlat” që dyshohet se janë gjetur në celularin e sekuestruar në shtëpinë e nënës së deputetes së PL, hetuesit vizita “blic” nëpër institucione të ndryshme, skaner banesave të bashkëpunëtorëve të...

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja
x
BREAKING NEWS

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi jashtë vendit dhe të tjerët i ka ekzekutuar, ja njerëzit që po përdor për të zgjidhur hallet e tij me SPAK, Ilir Meta është hajduti i famshëm i floririt, Fatos Mahmutaj zbardh prapas...

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi
x
BREAKING NEWS

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i posaçëm në Tiranë për pastrimin e parave, nënshkruhet pakti mes SPAK dhe NCA, nisin procedurat për të dorëzuar dosjet për llogaritë në Londër

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i
x

Aktualitet

Ekzekutimi i Entjan Nikulajt në Lezhë/ “S’ka më kufi”, Artan Hoxha plas “bombën”: Do të ketë vrasje të tjera mes Nikulajve dhe Lekstakajve

Ekzekutimi i Entjan Nikulajt në Lezhë/ “S’ka më

Gazetari Artan Hoxha ishte i ftuar pasditen e sotme në emisionin “Top Talk”, ku ka folur për zhvillimet e fundit kriminale në vend. Ai u ndal tek vrasja që tronditi Lezhën më 2 dhjetor, ku në një atentat humbi jetën kushëriri i të ndjerit Ardian Nikulaj, Entjan Nikulaj.

Vrasja e tij dyshohet se është vazhdimi i hakmarrjes me fisin Lekstakaj, që deri më tani ka marrë 8 jetë. Gazetari Hoxha nga ana tjetër, paralajmëroi se vrasjet mes dy fiseve do vazhdojnë, pasi dy viktimat e fundit kanë qenë të pafajshëm dhe tashmë është kaluar kufiri i hakmarrjes.

“Thuhet se konflikti ka nisur për 5 mijë a 10 mijë lekë të vjetra. Nuk është kështu, sepse nuk mund të niste një konflikt në këtë mënyrë. Ajo ka shpërbyer thjesht si një lloj indicie për të agravuar një konflikt që ka nisur më parë. Dhe më pas e gjitha ka marrë një rrjedhë krejt tjetër. E keqja e gjithë kësaj historie mes këtyre dy fiseve, janë shumë familje të përfshira, fakti që të dyja palët, i plotësojnë komponentët për te qëne rivalë, apo kundërshtarë të ashpër dhe të fortë me njëri-tjetrin. Pse? Sepse kanë një bazë të madhe farefisonore, pra kanë shumë pjesëtarë në familjet e tyre. Së dyti janë familje me mbështetje të madhe finaciare, kanë njohje brenda dhe jashtë vendit dhe mbi të gjitha kanë patur kontakte edhe brenda institucioneve por edhe në politikë. Këta aktorë politikë i kanë bërë që të përballen kaq ashpër e të mos bëjnë përpjekje që ta mbyllin këtë ngjarje. Ka pasur një përpjekje në vitin 97 për t’i pajtuar, por një pjesëtar nuk ka dashur dhe kur një nuk do, nuk ja vlen të bëhen. Pastaj ngjarjet janë zhvilluar kur njëra palë ka qenë më efortë financiarisht dhe pasur mbështetjen e pushtetit të kohës. Në krahun tjetër, pala tjetër, në momentin kur ka gjetur mundësitë e duhura finaciare dhe burimet e duhura kriminale ka çuar në përplasje.

Ngjarja e fundit e 2 dhjetorit është më e fundit. Janë 8 të vrarë nga të dy fiset deri më tani. U vra Ardian Nikulaj, për të u ofruan shumë para por nuk e mori njeri përsipër në fillim. Në momentin që u vra ai, e kemi thënë që do ketë zhvillime. Pas Nikulajt, u vra Nikolin Lekstakaj, i cili nuk ka ngarkesë kriminale. U vra si kushëriri i parë i këtyre që janë të përfshirë në konflikt. Pastaj u vra Entian Nikulaj, edhe ky kushëri i parë. Brenda 7 muajsh. Dy viktimat e fundit nuk kanë asnjë përfshirje në ngjarje të tjera. Janë krejtësisht njerëz të pafajshëm. Sidomos me dy ngjarjet e fundit, është kaluar vija e kuqe. Në një hakmarrje ka një kufi, kush përfshihet në hakmarrje e deri këtu. Kur fillohen e vriten të pafajshëm, nuk ka më kufi. Do sulmohen familje të tëra, gra, fëmijë…

Qarku i Lezhës në 3 vitet e fundit ëhstë bërë shumë problematik. Fillimisht zona e Fushë Kuqes që ndodhet brenda. Edhe pse është një qark i vogël, nuk është i madh. Situata nuk zgjidhet dot vetëm nga policia e Lezhës apo e Shtetit. Duhet të shmangnim viktimat e pafajshme, dy të fundit janë viktima vetëm të mbiemrit të tyre.”– tha Artan Hoxha.Më të lexuarat