BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Here is the list of Albanian UDB and KGB agents who took Bashkim Gazidede with him, why Ilir Meta and Kryemadhi abandoned the February 20 protest and the reason why SPAK is not putting Sali Berisha behind bars

Spartak Ngjela: Here is the list of Albanian UDB and KGB agents who took Bashkim
x
BREAKING NEWS

Here is the "bombshell" that Beqaj broke in SPAK about Ogerta Manastirliu, the "dark spot" for which the former minister is being investigated is revealed, the journalist reveals the behind-the-scenes, within a month the sterilization file goes to court

Here is the "bombshell" that Beqaj broke in SPAK about Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK new scheme to fight corruption at high levels, this is the strategy that BKH agents will follow to investigate officials after Rama's order to "block" the doors of offices and institutions

SPAK new scheme to fight corruption at high levels, this is the strategy that
x
BREAKING NEWS

March 16 radical reform of Edi Rama in SP, changes of district leaders and strong movements in the government after Manastirliu's call to SPAK, Gonxhe "rising star" in the Socialist Party

March 16 radical reform of Edi Rama in SP, changes of district leaders and
x
BREAKING NEWS

Rinas airport will reach 10 million passengers within three years, flights also on transatlantic lines, says the director of "TIA" and reveals that "Kastrati Group" will invest 6 billion euros only in 2024

Rinas airport will reach 10 million passengers within three years, flights also
x
BREAKING NEWS

Almost a surprise blow to corrupt officials, the US brings OPTAD specialists and Croatian prosecutors who arrested Sanader to assist SPAK, a "big fish" is expected to be arrested

Almost a surprise blow to corrupt officials, the US brings OPTAD specialists and
x
BREAKING NEWS

Edi Rama is ready to leave the government, he does not accept a fourth mandate, here are the reasons why the prime minister will leave and when he will leave the post

Edi Rama is ready to leave the government, he does not accept a fourth mandate,
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri reports to SPAK Ulsi Manjen, a prosecutor and two judges, here are the 3 serious criminal offenses they have committed, details from the file are disclosed, how the "terror of the Italians" is being held in prison without the law 

Idajet Beqiri reports to SPAK Ulsi Manjen, a prosecutor and two judges, here are
x

Aktualitet

"They were going to kill Suel Çela for beating Ben Lazen, but..."/ Shocking details from the investigation come to light, Dumani: If I found the spy, I will rape him, I will eat the children

"They were going to kill Suel Çela for beating Ben Lazen,

Nuredin Dumani, the main collaborator of the SPAK Special Prosecutor's Office, had the objective of killing Suel Çela, only that the latter's men had captured and beaten Arben Lazen, the former president of Futbol Klub Elbasani, and a family friend of Erjon Alibey.

Journalist Elton Qyno has learned that during the period of the end of 2020, Laze drove several times in the business area of ??Suel Çela. After the suspicions created, Laze was detained by the people of Sueli, being physically abused.

This unpleasant situation was not reported to the police, but of course Laze informed his friends, Erion Alibej and others.

The group prepares and makes a plan to shoot Suel Çela, but as it appears in the "SKY" conversations, they were de-conspired by their own members.

After Suel Çela was made aware of the plan to strike, he took the detailed information to the people who were holding Duman in Durrës and demanded an account.

This thing and this unconspired plan to commit the murder, has enraged Nuredin Duman, who says that if he discovers the person, he will kill the children as well.

According to the investigation file, during the conversation, Dumani is confused, because Arjan Spahiu, whom he calls "Lali", was killed in Belgium in November 2020, Erjon Alibej was imprisoned, while he was left alone.

In the ongoing conversation, he swears that he will take revenge for the murder of "Lal", by killing two or more people.

And in his solitude, inside the group he smelled that there were spies who de-conspired him regarding murder plans, as was the case of Suel Çela.

In this case, it seems a little paradoxical since in the "SKY" conversations, Dumani appears upset that he had de-conspired for the plan to kill Sueli. While in his testimony before the prosecutors, he says that he spoke and talked with Suel Çela in "Matrix", from whom he received orders to kill Lulzim Masha.

Meanwhile, in another testimony, Dumani says that he met on November 11, 2020 with Sandër Bahon alias "Sakati" in Gjilan, Kosovo, where they talked about implementing the plan to kill Lulzim Masha.

Sakati's journey to Kosovo was verified by SPAK through the verification of his movement in TIMS.

While the plan to attack Suel Çela comes out during a conversation on December 5, 2020 held on "SKY" between Toto Rinoo who is Nuredin Dumani and another character, part of Dumani's group who is identified as "Lucky" and called by the nickname "Pilo" ” and is identified as OK

Among other things, these two people talk to each other, offering consolation and advice that care should be taken, after the murder of Arjan Spahiu in Belgium.

Lucky: Vlla të vij P-ja, tregoj un, se nuk jemi bashk për momentin. Ti vlla mirë ke qënë, nga shtëpia?

Toto Rino: Mirë zemra e vëllait mirë jam, mirë jemi të gjithë. Ja veç llaffe lart e poshtë.

Lucky: Normale vlla, këtë punë kanë motër q…. në qytet

Toto Rinoo: Ja pse po na vrasin neve, e kemi mrena spiunin vëlla.

Lucky: Normale vlla, se kam kuptu qysh ndodhi. Na e kanë shit Lalin, se ska mundësi tjetër.

Toto Rinoo: Këtë muhabet e kanë dit veç 3 veta nga ne. Zbohet fjalë vëlla.

Lucky: Se di vëlla, unë skam fol me P për këto gjana se më mirë ta dinë pak. Po ja si ndodhi dhe sdi kujt me ja vënë gishtin.

Toto Rinoo: Ja q…a grat ku i kanë, do ja haj fëmijët atij që na ka shit. Po vlla ashtu është. Ça është për tu bë do bëhet vlla, sdo ja bëjmë gjakun ujë Lalit, por nuk kthej dot gjë mbrapsht

Toto Rinoo: Mos u mërzit zemra e vëllait, nuk të le vetëm vëllai jot pa merak. Sa të jem gjallë ty, do të kem si vëllanë më të vogël. Mos e harro kur të kesh gjë, më ke mua për gjithë jetën.

Lucky: E di vëlla se ve në dyshim, e di që dhe ti e doje fort lalin njëjt si ne. Nuk e harroj vëlla, dhe ty për çdo gjë që të duhet, më thuaj më ke gati për gjithçka.

Toto Rinoo: Si nuk e doja vlla si nuk e doja. Të vdes vëllai për ty.

Lucky: Na u the zemra, por skemi çfarë të bëjmë.

Toto Rinoo: Mos mu mërzit, a mir.Mos kurrë me asnjë, as me të shtëpisë mos fol.

Lucky: Jo vlla jo pa merak. Vetëm me P flas për këto gjëra.

Toto Rinoo: Kur të vijë P. më thuaj të flas pak.

Lucky: Normal vëlla. Urrejtje kam plot brenda, por nuk ka rëndësi kjo, a ça mendojnë njerëzit.Du të jetë i qetë Lali, aty ku është. Ti bi shpirti në qetësi.

Toto Rinoo: Lali është i qetë se e din që ka vëllezër mrapa. Dhe ai e din që do i meret haku. Mos u mërzit zemra e vëllait. Nuk vdes unë pa mar hakun e Lalit, jo 1 apo 2, por sa të më mushet mendja mu. Veç kujdes zemra ime, veç kujdes, kujdes.

Lucky: Jo vlla mos u bëj merak për mua fare. Ruju dhe ti aman, se ja si ndodh, spo meret më vesh.

Toto Rinoo: Me mua le ta krujn, ato pa merak. Se motrën p…do ja q…, aty do vdes.

Lucky: Nuk duam më humbje vëlla se e kemi shpirtin copë-copë.Rruhu vlla, aman.

Më tej biseda vijon mes dy personave lidhur me daljen e informacionit për planin e goditjes së Suel Çelës. Informacioni tashmë kishte dalë dhe Sueli ishte në dijeni të këtij plani. Por Dumani dhe “Lucky” flasin me njëri-tjetrin për të gjetur spiunin. Ata dyshojnë tek një anëtar i grupit i thirur “Ceni” dhe vendosin ti japin disinformacion për ta vënë në provë.

Mes tyre zhvillohet kjo bisedë si më poshtë:

Lucky: Pyeta kunatin vlla, për këtë muhabet, as ky nuk dinte gjë. Si ka thënë gjë Eri (Erjoni)

Toto Rinoo:Por mos e pyet se aji s’di gjë, mos e verë në siklet.

Lucky: Jo jo vihet në siklet nga dalin këto llafe, se qark i mbyllëm jemi vlla. Lali është më., Eri po në burg, atëherë kush e dinte tjetër si muhabet? Që ta dimë dhe ne

Toto Rinoo: Te dij qe dikush i afërt i joni po na shet ka mundesi. E ka ditë Lali, e ka ditë Eri, e ka ditë P, dhe Sandri dhe unë.

Lucky: Atëherë këtu me pa, që ta dimë dhe ne ku të rruhemi, mos flasim shumë.

Toto Rinoo: Po vlla hiç fare mos flasim, vëlla duhet me e djeg atë motër q… që po na shet dhe fëmijët do tja ha. Ngushtoni rrethin vëlla, vetëm ata të dy ngelen Sandri dhe P.Sa më shumë ngushtoni rrethin. Se fola dhe me Sandrin, ishte  i shokum.

Lucky: Lali sështë me vlla, Eri po në burg.

Toto Rinoo: Nuk flet Sandri vëlla, muhabetet e mia, As P nuk flet.

Lucky: Atëherë kush vëlla? Se spo kuptojmë asgjë, nuk dum me ja van gishtin asnjërit.

Toto Rinoo: Vëllaçko, zoti më falt por unë mendoj “Ceni”.Se ai ka mashtruar nja dy herë.

Lucky: Po ku i di “Ceni” këto muhabete?

Toto Rinoo: Ky muabet munet me dal dhe prej meje. Nëse unë i tregoj nji shoku si për me thanë psh që shiko Sueli e rrafi Lazen… A mo ka me pa se filani ka me ja q…robt Suelit për Benin. Me këto fjalë e bëmë spiunllikun.

Lucky: Mos i shkruaj më Cenit!

Toto Rinoo: Jo jo unë si shkruaj më Cenit ka kokë.Që kur mashtroj me shtrimin në spital, po unë qe aty. Ja kam vonë vizën Cenit.

Lucky: Të kuptoj pot tani duhet me pas kujdes shumë. Ok vëlla do e mbaj në monitorim.

Toto Rinoo:Po vlla, për çdo gjë Ceni shumë në monitorim dhe jepini dizinformacione. Për mua thoni që është këtu në Elbasan.

Lucky: Po vlla, kur të vijë P po ja tregoj.

Disa orë më vonë vjen P një njeri ende i paidentifikuar dhe flet me Nuredin Dumanin duke përdorur telefonin e “Lackyt”

Lucky: O vëlla o 2 herë e vlla.

Toto Rinoo: Po vlla jam habit fare sot që në mëngjes.

Lucky: Po e vëlla, do ketë fol nai llaf Beni, do i ketë thënë ndonjërit. Se njeri tjetër, nuk ka fol, se di. Se sjanë as muhabete për tu bërë.

Toto Rinoo: Nuk e di vëlla, por thire Benin dhe thui me cilin ke fol? Q… robt, ma shumë turp, muhabeti na shkoi deri në Durrës.Unë i thashë Benit, veri gishtin njërit prej tyre, kujt do me ja q…robt.Ama kjo gjë sduhet me kishte dalë nga ne. jo se na trembemi nga këto, se un di t’ja çoj haberin vet dhe i them ça dum ne. Por inatin e kam me tonit, pse duhet të na dalin fjalët.

Lucky : Yes, the sky fell to earth. I will meet him in the afternoon. Ben was crying to me, you're welcome.

Toto Rinoo : We will give disinformation, there are people who we suspect are talking and we will see who will come out. And when we make sure who he is, I will come and beat him with my fists, let it be one of ours. You are more intelligent, you know how to bring trouble to spies, than sister p... this spy kills our brothers.

Lucky : That I am very upset, that my brother was transferred to us (talking about Erjon Alibej)

Toto Rinoo: Don't worry, my brother, because I have a problem with him. I also brought in a man with a separate room.

Lucky: Yesterday, that director was replaced and we are trying to put in a phone for a week at least and get it back.

Toto Rinoo : Brother, it is difficult there, but everything is possible. I don't know who I'm talking to now. I don't know why, my nerves are getting worse every day. But one thing is needed, brother, keep your bags close, don't panic. Do you have a gun?

Toto Rinoo: I tell Sandri to give me what's there...

Toto Rinoo : Did you get the order from Sandri brother?

Toto Rinoo : Open your eyes, iron is not helping you much brother.

Most read